walki o barczewo
walki o barczewo
CZY ktos mi moze pomoc gdzie byly walki zdobywanie barczewa gdzie poniesiono straty dzis bylem w mokinach i za mokinami ani sladu walk gdziec tu poniesiono straty prosze o pomoc
Panzr 24 zgadzam się z twoją wypowiedzią na temat Mokin od strony Barczewa bo nie kopałem na górce za wsią bo łaki-lipa.Majątek Sapuny łuski od mausera od zenitówki w lasku prawdopodobnie od mg42 postrzelali i sie wycofali. Z kierunku na Barczewko za torami lasek łuski od pepeszy i sporo łusek od rusznicy p-panc.Przed torami lasek pozycje niemieckie TEREN PRYWATNY ogrodzili jak obóz siatka drut kolczasty.Co do Mokin to moze kopać przy drodze na Jedzbark bo nie szukałem .Droga jest w polu i leci do samego Jedzbarka.Hmm Jedzbark moim zdaniem przereklamowany ,walki toczyły sie ale weszli- wyszli.Rosjanie zdobyli i wiali Niemcy wcofali się na Bartołty Wielkie a potem czerwonoarmiści w popłochu wiali nad jezioro jest tam kilka pojedyńczych okopów bo trudno to inaczej nazwać. Z tego co się dowiedziałem bo stoją tam teraz domki letniskowe to wykopano tam kilka chełmów. łuski koło Jedzbarka zaczynają sie trafiać już przy drodze na Pasym.
Co do tej strony to się z tymi opisami nie zgodzę jak się nie mylę to są tam zaczerpnięte informacje z książki " Zagłada pruskiej fortecy" Gerarda Skoka.łatwo napisać Barszewo było okrążone z trzech stron- każdy inteligętny człowiek jak się dowie że przed zdobyciem Barczewa Armia Czerwona była w Olsztynie ,Biskupcu, Wipsowo , Mokiny to powie z trzech stron niech autor tej strony to sprecyzuje. Też niezgodze sie z tym że Niemcy przebijali sie w kierunku Jezioran oni poprostu sie wycofali.
Marx z tymi materiałami dot. walko to jest różnie. Ja mam "pewne" opisy prosto z raportów niemieckich i jakoś mi się w terenie nie pokrywają..... a może nie trafiłem jeszcze na nie?? Mamy już prawie 65 lat po zakończeniu walk i nie wymagajmy cudów!!! Najczęściej spotykanym śladem walk są właśnie łuski i coraz częściej tylko one nam pozostaną. A Pana Zenderowskiego znam i trzeba mu sie pokłonić za pracę, którą wykonał. Może są tam drobne błędy, ale lepszych materiałów już nie będzie.
Dodam tylko, że w rejonie majątku Sapuny Niemcy ponieśli największe straty, bo rano 22 stycznia jak tylko opadła poranna mgła okazało się, że znajdują się na odsłoniętym terenie (polu) tuż przed Rosjanami, którzy zasypali ich lawiną ognia. Tak jak wtedy i dzisiaj to tylko pola, ale szukajcie
Dodam tylko, że w rejonie majątku Sapuny Niemcy ponieśli największe straty, bo rano 22 stycznia jak tylko opadła poranna mgła okazało się, że znajdują się na odsłoniętym terenie (polu) tuż przed Rosjanami, którzy zasypali ich lawiną ognia. Tak jak wtedy i dzisiaj to tylko pola, ale szukajcie

- von der Goltz
- Posty: 540
- Rejestracja: 30 sie 2009, 18:42
- Lokalizacja: Warńija
- Lokalizacja: Gdansk
Panzer24 ja napisałem tylko swoje zdanie najlepiej weryfikuje teren . Co do Pana Zenderowskiego to chwała mu za jego pracę jaką włożył w powstanie tej strony.
Krystian za torami lasek po prawej od strony Barczewa. Ja tam zrobiłem tylko mały rekonesans więc na temat monetek ci nic nie powiem.
KTO SZUKA TEN ZNAJDZIE
Krystian za torami lasek po prawej od strony Barczewa. Ja tam zrobiłem tylko mały rekonesans więc na temat monetek ci nic nie powiem.
KTO SZUKA TEN ZNAJDZIE

- Piłsudczyk
- Posty: 196
- Rejestracja: 06 lut 2008, 15:50
- Lokalizacja: Olsztyn-Allenstein