Pozwolenie na poszukiwania

Wszystko co związane z eksploracją

Moderator: korvettenkapitan

lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

Witam Kolegów,
mam takie pytanie: składałem wniosek do Nadleśnictwa o pozwolenie na poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych przy użyciu detektora metali, no i pozwolenie takowe otrzymałem (a w zasadzie otrzymaliśmy bo będzie nas 2 w grupie). Wszystko ładnie, pięknie tylko, że w pozwoleniu tym jest punkt który wydaje mi się trochę nie zrozumiały, a mianowicie mam pozwolenie na poszukiwania z wykrywaczem metali, jasno jest napisane, że po poszukiwaniach teren ma być przywrócony do pierwotnego stanu - czyli ładnie zakopane dołki, puszki, kapsle, śmieci zbieramy itd, a w kolejnym podpunkcie jest zakaz rozkopywania grunt... No i jak mam to interpretować? Dostanę pozwolenie z WKZ, mogę szukać a nie mogę wydobywać tego co znajdę w ziemi na powierzchnię? W 2011 miałem takie pozwolenie od tego samego Nadleśnictwa i nie było w nim zawartych takich podpunktów, był jedynie zapis, że zezwolenie od Nadleśnictwa jest ważne po uzyskaniu zezwolenia od WKZ... Jak to wygląda w przypadku Waszych pozwoleń?
P.S. A i dodatkowo teraz Nadleśnictwo wymaga aby przedstawić po uzyskaniu pozwolenia od WKZ mapy z terenem na którym będą odbywać się poszukiwania i każdorazowo informować o wyjściu do lasu - no ale można uznać, że wcześniej też tak było tylko teraz jest to zapisane w pozwoleniu a wcześniej nie było. Bynajmniej w moim, po prostu dzwoniliśmy do leśniczego odpowiedzialnego za dany kawałek lasu i informowaliśmy, że będziemy szukać na jego terenie...
Pozdrawiam
paj25
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:55
Lokalizacja: Nidzica

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: paj25 »

Witam na moim pozwoleniu nie ma żadnych punktów tylko zgoda WKZ i zakaz poruszania się samochodem art 29
lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

O zakazie poruszania się samochodem zapomniałem wspomnieć, faktycznie jest zakaz poruszania się, dojazd jedynie drogami gminnymi. No ale tak sobie myślę, że może zakaz rozkopywania gruntu to takie zabezpieczenie się ze strony nadleśnictwa przed ryciem dołów przez poszukiwaczy, no a wiadomo dołki kopiemy zwykle do jakichś 30 cm, czasem głębiej i chodzi o to żeby nie ryć 2x2x2m za jakimś starym wiadrem bo wtedy grozi ewentualna kara ze strony straży leśnej, tak by było logicznie
paj25
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:55
Lokalizacja: Nidzica

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: paj25 »

Z kopaniem jest tak że tu kłania się prawo Lasów Państwowych
lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

"Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach
Stan prawny: 07.03.2013
Art.30 Czynności zabronione w lesie
1. W lasach zabrania się:
1) zanieczyszczania gleby i wód;
2) zaśmiecania;
3) rozkopywania gruntu;
4) niszczenia grzybów oraz grzybni;
5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
3) rozgarniania i zbierania ściółki;
9) wypasu zwierząt gospodarskich;
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;
12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
13) puszczania psów luzem;
14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.
2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12–14 nie dotyczą polowań.
3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego. "

Gdybyśmy mięli kierować się tym co jest zapisane w ustawie o lasach to wynikałoby z tego, że mimo pozwolenia od Nadleśnictwa i WKZ możemy sobie chodzić, szukać ale nie kopać :axe:
paj25
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:55
Lokalizacja: Nidzica

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: paj25 »

Sam se odpowiedziałeś ta ustawa i pozwolenie od WKZ są tyle samo warte dla poszukiwaczy od lasów państwowych masz pozwolenie ale nic ci nie wolno od WKZ dostaniesz pozwolenie i tez nic ci nie będzie wolno poza chodzeniem z wykrywaczem pozdrawiam
Awatar użytkownika
wendrowiec
Posty: 670
Rejestracja: 13 sty 2013, 21:32
Lokalizacja: mrągowo

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: wendrowiec »

Witam,ja również posiadam zezwolenie od nadleśnictwa,kopać mogę abym przestrzegał prawa leśnego.ALE ten papierek jest nie ważny,gdyż zezwolenie od nadleśnictwa jest ważne tylko z zezwoleniem od WKZ,i odwrotnie.Nadleśnictwa w miarę chętnie wydają zezwolenia,bo wiedzą,że będziesz miał problem z WKZ.W twoim wypadku to chyba złośliwość ze strony nadleśnictwa,pierwszy raz słyszę,że szukać możesz ale bez kopania.Może Cię źle zrozumieli :D i chodzi im oto,że ty grzybów chcesz szukać[żarcik]. :D
lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

Mam w swoim pozwoleniu dokładnie takie "warunki zgody na wejście oraz poszukiwanie zabytków ruchomych przy użyciu detektora metali na terenie Nadleśnictwa":
1.uzyskanie pozwolenia od WKZ w Olsztynie,
2.przed rozpoczęciem poszukiwań w danym roku kalendarzowym przedstawić do wglądu pozwolenie od WKZ wraz z zatwierdzonymi mapami,
3.każdorazowe wejście na teren poszukiwań uzgodnić z leśniczym (podać dzień, godz. i obszar poszukiwań),
4.teren objęty poszukiwaniami po skończonej działalności należy niezwłocznie doprowadzić do stanu poprzedniego,
5.obowiązuje zakaz rozkopywania gruntu,
6.osoby wymienione w zezwoleniu prowadzą poszukiwania na własne ryzyko.
Awatar użytkownika
pulkownikL
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:49
Lokalizacja: morag
Lokalizacja: Sonnenborn, Aachen

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: pulkownikL »

Kolego Lucas22,nie bierz sobie aż tak do serca szczegółowo zapisów,ma być po sobie posprzątane,ściółka uklepana tam gdzie była i tyle,jak trafisz na leśniczego chama to ci zezwolenia nie podpisze a normalny nie będzie aż takim biurokratą żeby nie wiedzieć o co chodzi,odnośnie zakazu wjazdu autem,miałem przypadki że sam leśniczy mnie podrzucił na miejsce lub wydano mi glejt i jeździłem sam,pomijając całkowity wstęp do lasu w czasie suszy nie było problemu ;)
lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

Dziękuję za zainteresowanie tematem, może faktycznie masz rację kolego pulkownikL, nie trzeba się tak szczegółowo zagłębiać w to, co jest zapisane w pozwoleniu. Najważniejsze, że po uzyskaniu zgody WKZ będę posiadał zezwolenie na poszukiwania na terenie Nadleśnictwa bo tylko razem działają, to musi być spełnione. Przed wyjściem do lasu kontaktuję się z leśniczym, z nim ustalam zasady jakie obowiązują mnie na jego terenie co do kopania i powinno być ok. Od strony papierkowej jest to wtedy spełnione: zgoda właściciela terenu i zezwolenie z WKZ, a kwestie dołków i stan lasu jaki pozostawiam po sobie uzgadniam z leśniczym.
Pozdrawiam
lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

Sprawa wygląda następująco: po wizycie w Nadleśnictwie faktycznie dopatrzyli się babola jaki popełnili w tym pozwoleniu, po uważnym przeczytaniu podpunktów, które warunkują zgodę na poszukiwania mają przyjrzeć się przepisom i w miarę możliwości postarają się to zmienić. Odpowiedź przyjdzie po weekendzie. Nielogicznym jest udzielenie zgody na poszukiwania i jednoczesne zabronienie wykopywania potencjalnych znalezisk. W innych pozwoleniach jakie udzielali grupom poszukiwaczy nie zawierali takich warunków, tak więc mam nadzieję, że sprawa się wyjaśni i będę miał wszystko czarno na białym, bez żadnych niejasności. Zbieranie polmosów albo puszek po drwalach chyba mi nie grozi :D
Pozdrawiam
tom_23
Posty: 142
Rejestracja: 30 sie 2007, 22:05
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: tom_23 »

jedynym wyjściem z sytuacji jest udzielenie zgody na poszukiwania, bez precyzowania na jakich warunkach ma się to poszukiwanie odbywać; nadleśnictwo nie może udzielić zgody na "rozkopywanie", bo działałoby wbrew ustawie; niepotrzebnie lucas drążyłeś temat, pułkownik dobrze to wyłożył, a tak dałeś nadl. do myślenia
lucas22
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: lucas22 »

Właśnie ku temu dążę, żeby pozwolenie nie zawierało w swojej treści tego zapisu o rozkopywaniu gruntu, pozostałe warunki zgody są jasne i oczywiste. Tak więc działania zostały podjęte, mają się temu przyjrzeć. Cenię to żeby w ogóle udzielili mi pozwolenia, chwała im za to.
tom_23
Posty: 142
Rejestracja: 30 sie 2007, 22:05
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: tom_23 »

trzymam kciuki za dobre zakończenie
Awatar użytkownika
Lipek
Posty: 191
Rejestracja: 16 cze 2010, 18:22
Lokalizacja: wwo
Lokalizacja: Toruń

Re: Pozwolenie na poszukiwania

Post autor: Lipek »

Jest to kolejny argument, ze te pozwolenia sa bezprawne i bez sensu :)
ODPOWIEDZ