Walki w Prusach Wschodnich 1944-45 - literatura

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

caughtinthemiddle
Posty: 6
Rejestracja: 06 paź 2012, 23:03
Lokalizacja: Gutkowo

Walki w Prusach Wschodnich 1944-45 - literatura

Post autor: caughtinthemiddle »

Wybitnie nie chce mi się dziś pracować;), zatem pomyślałem sobie, że warto założyć zbiorczy wątek, w którym szczęśliwi posiadacze mogliby wskazać innym wszelkie mniej i bardziej godne uwagi publikacje dot. powyższego tematu. W ten sposób mógłby powstać swego rodzaju przewodnik-bibliografia zarówno dla tych, którzy po prostu chcą zgłębić swoją wiedzę, jak i np. dla modelarzy szukających inspiracji.

Na początek:
Фронтовая иллюстрация 2001.01 - Танковые соединения Вермахта 1945, ч. 1
Maksym Kołomyjec, Ilia Moszczanskij
78 stron
Publikacja dot. walk niemieckich jednostek pancernych na terenie Węgier, Pomorza i Prus Wschodnich w 1945 r. Zawiera kilka schematów organizacyjnych, prostych mapek i kolorówek. Tekst główny w j. rosyjskim, podpisy do fotogramów i mapek również po angielsku. Główną wartością zeszytu są fotogramy, sztuk 72, w tym m.in. z Elbląga, Olsztyna (słynny Marder II ze starej Warszawskiej/Mochnackiego), pozycji lidzbarskiej, okolic Nidzicy, czy Tolkmicka.

Фронтовая иллюстрация 2005.01 - Штурм Кенигсберга (январь-апрель 1945 года)
Jewgienij Szilowskij
80 stron
Publikacja dot. walk o Królewiec w okresie styczeń-kwiecień 1945 r. Zawiera 91 fotogramów, kilka tabel i kolorówek, a także mapkę. Wszystko w j. rosyjskim.

Endkampf um das Reichsgebiet 1944-1945. Ostfront
Axel Urbanke
160 stron
Książka, a może raczej album, dot. walk na wschodnich obszarach Rzeszy w okresie październik 1944 r. - maj 1945 r. Działaniom na terenie Prus Wschodnich autor poświęcił 4 z ogółem 8 rozdziałów, pozostałe tyczą się Pomorza, Dolnego Śląska i Saksonii. Tekst dwujęzyczny, niemiecki i angielski. Interesujace nas fragmenty zawierają 54 fotogramy, w tym sporo kolorowych, oraz kilka mapek.
Nieoficjalnie dodam, że szykuje się kontynuacja...
Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Re: Walki w Prusach Wschodnich 1944-45 - literatura

Post autor: Andrew »

Zebrałem tytuły omawianych pozycji w dziale literatura, traktujących o działaniach wojennych na terenie Prus Wschodnich w okresie II WŚ.
Opisy można znaleźć korzystając z opcji szukaj wpisując tytuł książki.

Adlig Schwenkitten - Aleksander Sołzenicyn, nowela ze zbioru "Przełomy" wyd. Czytelnik 2001

Mój 33 rok życia - Gerhard Fittkau,

Warmia Mazury Powisle 1939-1945 - Tadeusz Walichnowski, Warszawa, Książka i Wiedza, 1972.

Operacja mazowiecko-mazurska 1944-1945 - Kazimierz Sobczak, Warszawa, Wydawn. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967

Zagłada pruskiej fortecy - Jerzy Jantar, wyd. "Pojezierze" Olsztyn 1968

Wyzwolenie Polski 1944-45 - Bolesław Dolata, WMON W-wa 1966

Kierunek Bałtyk. Wyzwolenie polskich ziem północnych 1944 – 1945 - Kazimierz Sobczak, wyd. MON, Warszawa 1978 wyd. II poprawione i uzupełnione.

Obozy jenieckie w Prusach Wschodnich 1939-1945 - ZYGMUNT LIETZ, Wydawn. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982

Olsztyn styczen 1945. Portret miasta. - Stanisław Piechocki, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, 2000

Konigsberg 1945 - Wydawnictwo militaria - nr 235

Elbing 1945: odnalezione wspomnienia - Tomasz Stężała, Erica, 2011

Ze znakiem "P" Relacjie i wspomnienia z robót przymusowych w Prusach Wschodnich w latach II wojny światowej - Bohdan Koziełło-Poklewski, Bohdan łukaszewicz, Olsztyn 1985.

Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich - Leszek Adamczewski, Wydawnictwo Replika , Sierpień 2011

Bój o Prusy Wschodnie. Kronika dramatu 1944 - 1945 - Kurt Dieckert, Horst Grossmann, Wyd. "Maszoperia Literacka", Gdańsk 2011

Pole walki Prusy - Pritt Buttar, wyd. REBIS
ODPOWIEDZ