Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

Awatar użytkownika
panzer24
Posty: 775
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:40
Lokalizacja: Sercem z Warmii
Kontakt:

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: panzer24 »

No mam w rękach. Przyznam, że Perzyk to jest gość! Pięknie to opisał wszystko. Polecam
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Frozzer »

Nowy Rok zbliża się do nas wielkimi krokami... A wraz z nim plany kolejnego tomu Archeologii Wojennej. Wnikliwie czytamy Wasze listy i uwagi. Mamy już pewien obraz tego co Wam się bardzo podobało i tego co powinniśmy zmienić by było jeszcze lepiej. Nadal czekamy na uwagi i opinie od tego bowiem zależy jaki kształt przyjmą kolejne tomy. Zachęcamy Was do pisania do nas ( wydawnictwo@archeologiamilitaris.pl ). Dziękujemy za jakże zapomniane w dobie internetu listy pisane ręcznie. I zapraszamy Was do współpracy!


*********************************************************


Choć do wydania 2 tomu pozostało tak naprawdę sporo czasu już teraz będziemy Was informować co jakiś czas - czego możecie się w nim spodziewać.

Czy podczas pisania tekstu do Archeologii Wojennej może się przydarzyć coś niezwykłego, zaskakującego? Nic. Poza możliwością złamania długopisu. Bo, cóż takiego podczas samego procesu pisania może nastąpić? Zagubiony przecinek, brak kropki, błąd ortograficzny, zły podpis pod fotografią... Nuda, kompletna nuda. Czy na pewno? Czy nigdy nic podczas procesu tworzenia nie może się wydarzyć? Myślę, że mocno Was zaskoczymy historią która miała miejsce podczas pisania tekstu o umundurowaniu wojsk pancernych. Takie przygody wywołujące u autora palpitację serca rzadko się zdarzają. O odkryciu "skarbu" jakiego dokonał podczas drobiazgowych oględzin posiadanego od paru lat munduru przeczytacie w suplemencie do tekstu ilustrowanym fotografiami robionymi na gorąco ( nieco gorszej jakości ) przez żonę autora. A już dziś... przedsmak fotograficzny, tego co Michał Semczyszyn przygotował dla Was do drugiego tomu Archeologii Wojennej w swoim materiale o umundurowaniu niemieckim. Artykuł p.t. "Umundurowanie wojsk pancernych oraz załóg dział szturmowych" a w nim m.in. wspaniałe zdjęcie kompletnego munduru po czołgiście w stopniu hauptmanna z dywizji Grossdeutschland !
Jednym słowem proszę - piszcie wszystkie uwagi odnośnie tomu nr1 i swoje życzenia oraz propozycje - odnośnie tomu nr2 :)

Jesteście cennym dna Nas źródłem informacji - a wiadomo, Archeologia Wojenna przede wszystkim jest robiona pod kontem odbiorców. Chcielibyśmy w 100% sprostać ich życzeniom.

Póki co mała zajawka mojego artykułu...
Dzięki uprzejmości kolegi dostałem do obfotografowania militaria z górnej półki - Nie codziennie widuje się takie fanty...

Obrazek
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Sepp »

No milutki komplecik... Michał myślałem, że to z Twojej kolekcji :/
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Frozzer »

Oj bardzo bym chciał, ale na zdjeciu moj jest tylko pagon leutnanta oraz słuchawki. Najfajniejsze, ze to nie jest komplet anonimowy. sa bowiem zdjęcia wlasciciela tego munduru oraz znane jest jego imię i nazwisko.
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Sepp »

Blaszki też są w komplecie po tym samym gościu?
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Frozzer »

Tak, tylko on miał w oryginale srebrną za rany - niestety zapomniałem jej zabrać a w kolekcji mam tylko czarną, to taką dałem do zdjęcia. Mam również dwa zdjęcia epoki właściciela tego munduru, Jedno z nich na pewno pojawi się w artykule - jeszcze sprzed nadania DKiG. Co ciekawe, DKiG dostał w kwietniu 1945r. - ale więcej szczegółów nie zdradzam ;>

Komplet po tym żołnierzu to : koszula, bluza oraz spodnie mundurowe, buty, czapka oficerska, odznaczenia, laryngofon, słuchawki oraz pas ( do zdjęcia dałem swoje słuchawki - bo te z kompletu są pozbawione gum)
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Frozzer »

już jest tom 2 :)
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: syriusz13 »

W 2 tomie... Opowiadamy o odkryciu niedostępnego dla ogółu niemieckiego schronu przeciwlotniczego z zachowanym niemal w pełni wyposażeniem wewnętrznym. Skarbem tego obiektu jest prawie kompletny system filtro-wentylacyjny firmy Dräger Werk Lubeck.
Dawid Krupop zaprasza Państwa pod Tomaszów Lubelski pełen pamiątek po naszym, polskim pełnym tragedii Wrześniu 1939 roku. Opis dwóch bitew tomaszowskich oraz prezentacja pamiątek z pobojowisk po walkach polskich żołnierzy powinna zaciekawić każdego poszukiwacza. Nie często udaje się znaleźć resztki nadgryzionego zębem czasu rkm Chauchat czy pieczątkę pułkową.
Tomek Piątkowski już wyżej wspomniany, oprócz tekstu o 31 PSK, w innym materiale próbuje zmierzyć się z legendą o zniszczonej kolumnie transportu niemieckiego w 1945 roku, w Niesułkowie. Jak trafiał na kolejne jej ślady oraz pamiątki po wydarzeniach, a w końcu na ewidentne dowody dowiecie się z jego tekstu.
Robert Kudelski, autor wielu książek podczas swoich poszukiwań archiwalnych natrafił na niezwykłe materiały dotyczące grabieży cennych dzieł sztuki z polskiej stolicy wywiezione przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego 1944 roku. Opisuje ich drogę do ukrycia. Wskazuje dwa depozyty. Opiera się na dokumentach przesłuchań świadków. Słowem ukierunkowuje na dobry temat do sprawdzenia w terenie.
Tekst Zbyszka Kiełba, autora książek o tematyce oscylującej wokół poszukiwań polskich żołnierzy w Katyniu oraz innych miejscach kaźni jest tak naprawdę rozszerzoną pracą jaką Zbyszek przysłał na jeden z konkursów jakie ogłaszaliśmy w internecie. Tak bardzo nas poruszyło i ujęło jego opowiadanie dotyczące poszukiwań śladów po puławskiej liście katyńskiej oraz historia odkrycia pamiątek po polskim saperze Franciszku Kupce, że musieliśmy Wam to pokazać.
Przemek prywatnie dr weterynarii, najczęściej nazywany Premem to autor jedynego beletrystycznego tekstu o własnej historii poszukiwań. Pisze prosto i ironicznie o ciężkim życiu poszukiwacza... O drogach jakie musiał przejść. O czasem kompletnym zniechęceniu do tego hobby. Ale tak naprawdę tekst jest o… Poszukiwaniu jednej carskiej ikonki na pobojowisku bitwy pod Tarnawatką. Poszukiwaniu na raty... Trwającym aż 4 długie lata. I każdemu wyjazdowi towarzyszyły niezwykłe wręcz zdarzenia. Autor w bardzo zabawny sposób opisuje swój nastrój od frustracji, przez lęk prowadzący aż do badań zachowania... Kogo? Czego? Tego dowiecie się z jego poszukiwawczych wspomnień. Krótko mówiąc... bywa i śmiesznie, i czasem strasznie.
Piotrek Wysocki jest autorem zupełnie nowatorskiego w Polsce pomysłu prezentacji w kolejnych tomach tzw. fotografii wydania. Choć twierdzi, że pomysł zapożyczył z niemieckojęzycznej literatury myślimy, że przypadnie Czytelnikom do gustu. Krótko, treściwie, kolekcjonersko.
Michał Młotek tym razem opisuje zagmatwaną historię przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera oraz towarzyszące temu niejasności. Dobry tekst historyczny o zupełnie nieznanych kuluarach drugiej stolicy III Rzeszy. W dodatku dziś na naszych polskich terenach.
Tytaniczną wręcz pracę wykonał Jarek Ciemiński. Dzięki jego wieloletniemu kolekcjonerstwu dziś my możemy posiąść wiedzę jaką nam przekazuje w swoim tekście „Znakowanie niemieckiej wojskowej amunicji kal. 7,92x57 Mauser w latach 1889-1945”. Długie, pełne szczegółów opracowanie nie tylko dla kolekcjonerów.
I na koniec Michał Semczyszyn opowie o różnicach pomiędzy mundurami 1, 2 i 3 wzoru niemieckich pancerniaków. Zmierzy się z mundurami noszonymi przez wojska pancerne oraz członków załóg dział szturmowych Wehrmachtu. Mundur jaki udało mu się zdobyć do zaprezentowania pochodzi w całości od spadkobierców żołnierza dywizji Grossdeutchland. A suplement do jego materiału... To dość niespotykany tekst. O tym, co można znaleźć podczas pisania artykułu o mundurach. Bo, że można znaleźć udowadnia... Więc do dzieła autorzy. Nie tylko zdarza się złamać pióro pisząc coś...
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: DAMIAN »

Zaskoczył mnie format 2 tomu. W pierwszej chwili nie zauważyłem, dopiero jak postawiłem na półce obok pierwszego naszło mnie zdziwienie. Pozytywne oczywiście. :lol:
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: srebrny_lis »

Z opisu wynika dość jednostronna tematyka, inaczej niż w tomie 1. Dla mnie zasadniczo niewiele. Bardzo chętnie przejrzę/poczytam, ale nie zainwestuję. Cóż, każdy wybiera co mu najpotrzebniejsze. Najlepsze życzenia dla Autorów i Redakcji numeru.
Frozzer
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 16:55
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: Frozzer »

Od środy w Empiku jest trzeci tom Archeologii Wojennej. Z 10 egzemplarzy wczoraj widziałem już tylko cztery - więc chętnych zapraszam.

Dla spóźnialskich pozostanie allegro i księgarnie internetowe.

pozdrawiam !
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Archeologia Wojenna - Nowe wydawnictwo dla miłośników hist.

Post autor: srebrny_lis »

Patrząc na spis treści tomów 2 i 3 należałoby zdecydowanie zmienić tytuł periodyku, bo z pewnością nie jest to pismo dla "miłośników historii", tylko dla zainteresowanych II wojną światową. Ta uwaga nie odnosi się nijak do wartości merytorycznej pisma, która jest - jak sądzę - wysoka. Tyle, że periodyk kanalizuje swe zainteresowania na II wś a to jak na taki tytuł trochę za mało.
ODPOWIEDZ