Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: srebrny_lis »

Damian pisze, że nabył, to może w razie potrzeby konsultacji poratuje :D .
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: DAMIAN »

srebrny_lis pisze:Damian pisze, że nabył, to może w razie potrzeby konsultacji poratuje :D .
Własnie przejrzałem i muszę stwierdzić że warto wydać te 70zł! Dawid odwalił kawał dobrej roboty, ja czekam na kolejne tomy!

PS. Sporo informacji zawartych w książce można odszukać w sieci, ale ja i tak wolę formę drukowaną jeszcze w takim wydaniu. :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: srebrny_lis »

Mam rabat w księgarni, więc jednak się zdecydowałem i zakupiłem. Opracowanie do owocnego i wielokrotnego użytku :D . Jestem zadowolony. Oczywiście "mój" rozdział to "chrańcuzy" rewolucyjne i napoleońskie. Aż się prosi o uzupełnienie o przydziały pułków do korpusów, dywizji, brygad w 1807. I przeróbkę nazw pól bitewnych z angielskiego zapisu ortograficznego na polski.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: srebrny_lis »

O zacności i przydatności pozycji nic nie mówię, bo sprawa jest oczywista. Czego tam w dziale "napoleońskim" zabrakło? Z kawalerii: huzarów jako rodzaju jazdy (choćby wzmianki); ze szwoleżerów - lansjerów "liniowych" pułk 9. był tylko nazywany polskim a składał się z Niemców (mylące nazewnictwo, przymiotnik zamiast rzeczownika byłby lepszy); z Gwardii: brak jazdy Gwardii (w tym obu pułków szwoleżerów - lansjerów: polskiego i holenderskiego). To jednak w sumie duperele.
Co do "guzika Neya". Guzik w tej formie (niezależnie czy marszałka, czy z liberii służby) mógł się pojawić dopiero po kampanii 1807 roku: 6 czerwca 1808 - wtedy bowiem Ney dostał tytuł książęcy z herbem i to niejako w rocznicę zasług na polu walki 6 czerwca 1807, kiedy walczył pod Jankowem i Kalistami - Dąbrówką (i dla upamiętnienia, poza Elchingen 1805, właśnie tych walk). Z kolei tytuł księcia Moskwy Ney dostał 25 marca 1813 roku. Jeżeli więc guzik został odnaleziony na naszych ziemiach, to datowałbym go (ostrożnie!) na kampanię 1812/1813 roku. Chyba, że przywędrował tu w inny sposób. Jeśli używał go sam Ney, to raczej do jakiegoś ubioru cywilnego lub liberii dworskiej [?]. Z Rosji wracał, że tak powiem, w jednej koszuli. Czyli raczej TAM a nie Z POWROTEM. Na zdrowy rozum prawdopodobniejszy wydaje się wariant liberii służby marszałka i księcia. Terminus ad quem to 6 VI 1808. Górny czerwony poziomy pas z gwiazdami to stały element herbów książąt niższego stopnia (duc); książęta wyższego stopnia (prince, np. Murat) mieli tam pas niebieski ze złotymi pszczołami. Do 1928 roku oba tytuły były rozdzielone, nosili je różni synowie w rodzie. Obecnie oboma tytułami szczyci się 15-latek Michel Ney de Valois, duc d`Elchingen et de la Moscowa.
Książka bardzo potrzebna i do tego możliwa do zabrania ze sobą na pieszą wyprawę :D .
Awatar użytkownika
GILGIN
Posty: 1705
Rejestracja: 12 wrz 2007, 16:00
Lokalizacja: Toruń

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: GILGIN »

Sławku guzik Neya został znaleziony w Miłakowie, a dokładnie w miejscu obozowania ,,górka" :D
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: srebrny_lis »

Przed 6 VI 1808 Ney nie posiadał herbu, więc pozostaje czerwiec 1812, kiedy jego III Korpus przechodził przez okolice Ostródy, Morąga na Dobre Miasto i dalej na Gierdawy. Na wielu portretach z epoki widać guziki mundurowe marszałków i generałów z orłami lub skrzyżowanymi buławami, ale bez herbu w tle. Wg tego co wiem, data sprzed 1808 nie wchodzi w grę. Poza rodziną cesarską tytuły diuków (wraz z herbami) zaczęto nadawać po 1 III 1808. Miejsce obozowania "górka", wybrane zapewne optymalnie, mogło służyć zarówno w 1807, jak i w 1812 roku. A może jakiś weteran 1807 szukał czegoś w starym obozowisku w czerwcu 1812 [?].
bscm
Posty: 9
Rejestracja: 22 gru 2011, 12:39
Lokalizacja: Polska

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: bscm »

Witam serdecznie i dziękuję za cenne uwagi.
W związku z tym iż temat nie był łatwy, do guzika Marszałka podszedłem dość po omacku, aby go zilustrować wraz z barwnym opisem, a w przypadku stawiania jasnej hipotezy skąd tu przybył i w jakiej kampanii byłem mocno ostrożny..

Miło że są Badacze, którzy wspomagają i wspólnymi siłami pomagają wypełnić takie historyczne śledztwo, a jednocześnie ukazać powagę znaleziska.

Oczywiście - nie jesteśmy w stanie ustalić czy guzik nosiła służba Marszałka, czy też on sam.. Wiele jest jeszcze do odkrycia, zwłaszcza jeśli chodzi właśnie o sprawy liberyjne.

Obiecuję, iż każda uwaga wnosząca coś do tematu i pomagająca uzupełnić go - nie zostanie potraktowana obojętnie i przy najbliższej okazji zostanie załączona jako uzupełnienie dla tomu 1.

Jednocześnie chciałbym serdecznie pozdrowić Wszystkich zebranych tutaj Forumowiczów, podziękowac za miłe słowo i życzyć Zdrowych, Wesołych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, Szampańskiego Sylwestra Oraz Samych Sukcesów w Nadchodzącym Nowym Roku.

D.K.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: srebrny_lis »

Jakże miło zetknąć się z Autorem ostatniego nabytku! Winszuję wydania, bo sam - tak jak Damian - wolę wydrukowane od elektronicznego (przyzwyczajenie). Powtórzę słowa umierającego księcia Bagrationa pod Borodino na widok atakujących kolejny raz Francuzów: "Bravo! Bravo!".
Awatar użytkownika
Sepp
Posty: 3262
Rejestracja: 04 sie 2007, 12:15
Lokalizacja: Heilsberg/Bridlington

Re: Guziki mundurowe 1792-1945 tom 1

Post autor: Sepp »

Trzeba będzie zaopatrzyć się w tą książeczkę ;)
ODPOWIEDZ