Epoka napoleońska

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Post autor: mapownik »

Wrzuce troche swoich najnowszych nabytkow jako ze zaczalem sie troche interesowac Napoleonem.Czytam Wasze forum uwaznie.Kilka zdjec z atlasu z 1864 roku oraz reprint portretow ,scen bitew Napoleona z 1913 roku wydany tylko w 300 egzemplarzach , moj ma numer 136.Jest tam miedzy innymi Poniatowski i Skrzynecki wsrod 30 obrazow a wiec swiadczy to niejako o szacunku francuzow dla naszych dowodcow wojskowych.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Gratuluję nabytków. Francuska estyma wobec wielu polskich generałów to jednak chyba nie tyle wynik ich szczególnych sukcesów (np. Skrzyneckiego), ile raczej pamięci o ich służbie dla Napoleona i prasowej propagandy propowstańczej we Francji w 1831 (Komitet Lafayette`a). Wyczyny Chłopickiego, Skrzyneckiego i in. w 1831 były bowiem nieszczególne. Za to w wojnach napoleońskich - i owszem. A obawa Monarchii Lipcowej przed "dziką" Rosją - duża. Obecność tych polskich sylwetek w wydaniu z 1913 r. jest wszakże interesująca: obowiązywała wtedy we Francji prorosyjska (w konsekwencji antypolska) poprawność polityczna. Czyli we Francji obchodzono stulecie wojen napoleońskich bez kompleksów i oglądania się na ówczesne sojusze (z Rosją i Anglią).
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Post autor: mapownik »

Zapomnialem dodac zrodla :
1. Atlas de l'histoire du Consulat et de l'Empire, dressĂŠ et dessinĂŠ sous la direction de M. Thiers par MM. Dufour et Duvotenay, gravĂŠ sur acier
par Dyonnet.
66 kart z mapami -bardzo ladnie wykonane.To jest jakby 21 tom tego dziela tylko z mapami.
2.NAPOLEON PAR L’IMAGE POPULAIRE PORTRAITS SCENES BATAILLES 2 VOLUMES IN-FOLIO DE 30 PLANCHES CHAQUE 1912-1913 EDITION SPECIALE DE L’IMAGERIE D’EPINAL fondĂŠe en 1796 PELLERIN et Cie RĂŠimpression sur .Bois du Temps Coloris en conformitĂŠ du .Coloris Primitif Cet ouvrage a ĂŠtĂŠ tirĂŠ à trois cents exemplaires numĂŠrotĂŠs à la Presse.
40 stalorytow(?) wymiary okolo 50 cm na 40 cm-traktuje to raczej jako pomoc szkolna ale po oprawieniu w ramki ladnie moze wygladac.

Trudno za niewielkie pieniadze kupic cos starego z epoki ale czasem sie zdarzy.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Czyli pierwsza pozycja to dodatek do wielotomowej "Historii Konsulatu i Cesarstwa" Adolphe`a Thiersa. W podobnej manierze wydawano w latach 1820-ych "Precis des evenements..." M. Dumasa. Każdy z tomów zawierał inne dodatki: tabele, mapy itp.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Czy wśród Twoich map do Thiersa są mapy bitew i pól wschodniopruskich? Byłbym zainteresowany ładnymi kopiami tych szkiców (odpłatnie, jeśli trzeba). Jeśli byłbyś tym zainteresowany - czekam na PW :| .
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Post autor: mapownik »

To jest dokladnie to.Ksiazki o tematyce Napoleona nawet we Francji sa drogie.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Post autor: mapownik »

Za pozno ukazal sie Twoj post.Jak chcesz to Ci to wydrukuje na papierze w duzym formacie i przesle pod wskazany adres -nieodplatnie.To nie jest moje zrodlo dochodow.Z Polskich akcentow jest mapa Prus ,plan okolic Czarnowa,Pultuska ,Golymina, i Dzialdowa (Soldau),bitwa pod Eylau,,Gdansk i okolice,bitwa pod Friedland,jeszcze mapa kraju pomiedzy Wisla a Pregola (jakby nie patrzyl Prusy w duzej mierze).Jak bede w domu to sie odezwe do Ciebie mam jeszcze Guerre moderne taktyka i strategia male ksiazki ale duzo mapek , kilka starych map europy, francji ale ich nie otwieram bo sa strasznie podniszczone.Kupilem je z mapnikiem oficera i jak byly poskladane iles lat to pomimo podklejenia plotnem zle sie trzymaja.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Post autor: mapownik »

Poniewaz sa zapytania jade do biura i drukuje kilka egzemplarzy,pozniej sie to rozesle do zainteresowanych osob.
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Epoka napoleońska

Post autor: DAMIAN »

Legalny PDF ''France Militaire'' do ściągnięcia: http://books.google.pl/books?id=sIZWAAA ... q=&f=false
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

"France militaire" mam od jakiegoś czasu. Korzystałem przy pisaniu pracy.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Dzieki srebrnemu lisowi nabylem wlasnie Histoire de L'Empire faisant suite a L'histoire du consulat M.A Thiers.Pierwszy tom z 1865,drugi z 1866,trzeci z 1867, czwarty z 1879.
Piekna pozycja i bardzo dobrym stanie.Kolejny zarazony epoka Napoleona.
Obrazek
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Epoka napoleońska

Post autor: DAMIAN »

pyskjan pisze:Dzieki srebrnemu lisowi nabylem wlasnie Histoire de L'Empire faisant suite a L'histoire du consulat M.A Thiers.Pierwszy tom z 1865,drugi z 1866,trzeci z 1867, czwarty z 1879.
Piekna pozycja i bardzo dobrym stanie.Kolejny zarazony epoka Napoleona.
Zazdroszczę Wam znajomości francuszczyzny! :)

Do monie w tym tygodniu dotarł reprint książki prezentowanej już przez GILGINA w oryginale! :)
Kończę już ''Wojnę 1812 roku'' i zabieram się za ''Dzieje oręża...'' :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Ladna pozycja .Osobiscie wole ksiazki francuskie ale nie tylko dlatego ze troche czytam ale dlatego ze stare wydania moim zdaniem byly jeszcze wolne od bledow po tlumaczeniach i przekladach oraz mozna znalezc wiele szczegolow ktorych juz sie nie podaje bo poszly w zapomnienie.Dzisiaj widzialem kilka dokumentow z tamtych lat oryginalnych-szok.Stary papier ,szukalem nazwisk polskobrzmiacych ale nic nie znalazlem.
Ja czekam jeszcze na plan bitwy pod Ostroleka ,namiary dostalem od Hanzo i kupilem.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Jeżeli "dzięki mnie" nabyłeś tę kontynuację "Dziejów Konsulatu" czyli "Dzieje Cesarstwa", to miło mi, żem to sprawił (pytanie: jak?). Stare książki były drukowane na świetnej jakości papierze, więc trwają do dziś, jeśli nie dopadła ich wilgoć, grzyb czy ogień. Mam parę takich i aż przyjemnie wziąć do ręki. A co za zapach! Jak lekko zwietrzały, perfumowany list miłosny z baśni Andersena o starej latarni... Kudy tam do nich wydrukom z komputera czy obecnemu badziewiu. Okładka mojego tomu XIX-wiecznej powieści "Uarda" (pisanej przez niemieckiego egiptologa Georga Ebersa, który popularyzował swe odkrycia pisząc powieści o Egipcie) posiada bogaty relief, w środku którego wklejono kawałek kolorowego jedwabiu; działa jak hologram: po lekkim przechyleniu pojawia się sfinks i piramida. Druk w środku, na czerpanym papierze o dotykalnej fakturze, taki że ślepy mógłby czytać te piękne gotyckie znaki. Natomiast z napoleoników ostatnio wpadają mi w ręce głównie zdigitalizowane XIX-wieczne teksty i opracowania źródłowe, np. Martinien.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Przy okazji tematu o mapach kilka postow wyzej pisales o tym wlasnie zestawie i dzisiaj go spotkalem ,troche negocjowalem cene i kupilem.Stan ksiazek oceniam jako bardzo dobry, zadnych wydartych kartek,przebarwien itp.stan paieru idealny.Oprawa polskorek,ceny wachaly sie do 100 euro za komplet ostatnio.
Jest to jedna z mlodszych moich ksiazek ale milo ja wziasc do reki.
Nie ukrywam ze wolalbyc kupic wersje 20 tomowa ale powoli, nie od razu Krakow zbudowano.
Swoja droga to ladnie ze ktos propaguje HISTORIE w ten sposob.Jak zdobede cos ciekawego to wrzuce na forum.
ODPOWIEDZ