Umundurowanie LWP 1945

Sprawy ogólne i galerie

Moderator: Manufaktura Dzika

Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Umundurowanie LWP 1945

Post autor: Manufaktura Dzika »

proszę o pomoc interesuje mnie czy całe LWP w 1945 używało mundurów na wzór polskich przedwojennych?

Bo ze względów finansowych nasunęło mi się przypuszczenie że nie wszystkie jednostki latały w "polskich" uniformach. Czy ktoś słyszał o LWP w mundurach rosyjskich?
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Nie jestem w tym specem, ale umundurowanie radzieckie funkcjonowało raczej krótko, głównie w połowie 1943 r. Potem wymieniano sorty na krój polski (ale głównie drelich, sukno dopiero jesienią 1943 i dla oficerów); najdłużej utrzymał się wpływ mundurów radzieckich w obuwiu. Wielkie kłopoty pojawiły się w 1944-1945, wraz z rozrostem armii. Wciąż brakowało butów (noszono nawet cywilki), nowe oddziały mundurowano nie tyle w radzieckie, co niemieckie uniformy: przeszywano je, przebarwiano całe mundury lub niemieckie zasoby sukna ze zdobytych magazynów. Najgorzej miały formacje utworzone w 1943, bo brakło dla nich "spolszczonych" sortów radzieckich (takie przecież nosili wg regulaminów) - i chyba to właśnie one mogły w 1945 i tuż po korzystać z zasobów radzieckich (?). Tak napisali w: Z. Komornicki, Z. Bielecki, W. Bigoszewska, A. Jońca, Wojsko Polskie 1939 - 1945. Barwa i broń, wyd. II poprawione, Warszawa 1990, s. 329-368.
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Post autor: Manufaktura Dzika »

to by mnie uszczęśliwiło bo taki rocznik 43 byłby tani w wykonaniu ewentualnie kurice na hełm
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Post autor: Manufaktura Dzika »

już zakupiłem furażerkę i manierkę czekam na bluzę i spodnie i płaszcz :)
na razie robię Armię Czerwoną 44-45 później pokombinuje
z formacją
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Post autor: zoz »

Oj dziku, My sie jeszcze spotkamy :kon:
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Post autor: Manufaktura Dzika »

nie wątpie............. zaśmiał się szyderczo Rafaił Kabanowicz Swinin nakładając czwarty zegarek :)
Awatar użytkownika
Książe Warmii
Posty: 1171
Rejestracja: 10 lip 2007, 17:23
Lokalizacja: Heilsberg

Post autor: Książe Warmii »

i nie będzie to przyjacielskie spotkanie :axe:
RobiN
Posty: 42
Rejestracja: 10 lip 2007, 15:48
Lokalizacja: Oberschlesien

Post autor: RobiN »

może się przyda

http://www.soviet.com.pl
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Post autor: Manufaktura Dzika »

dzięki robin
na razie mam dobre kontakty z Rosjanami
Awatar użytkownika
łoś
Posty: 9
Rejestracja: 21 lip 2009, 13:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: łoś »

Umundurowanie LWP to temat rzeka. Generalnie LWP w przepisach mundurowych miało określony wzór umundurowania, który niekiedy określa się jako wz. 43, wzorowany na przedwojennym mundurze drelichowym wz. 36. Mundur szyty był z drelichu. Bluza miała zielone bakielitowe guziki, naramienniki radzieckim wzorem szyte były z sukna.

W umundurowanie tego typu wyposażono sporą część jednostek LWP, jednakże w trakcie walk na froncie pojawiały się istotne braki aprowizacyjne, z którymi musiano sobie radzić. Z tego co wiem, część jednostek przemundurowała się w brytyjskie battledressy, powszechną praktyką było przefarbowanie zdobycznych mundurów niemieckich. Mundury te zyskały sobie sporą popularność, gdyż były o wiele trwalsze od mundurów z drelichu. Spotkałem się także z opisem przerobienia kurtki mundurowej SA. Używano także przerobionego umundurowania radzieckiego, choć było ono niemile widziane ze względu na konotacje polityczne. Jednakże nawet na zdjęciach z Kołobrzegu widoczne były gimnastiorki z przyszytymi naramiennikami wzoru polskiego, więc można i tak.

Pozdrawiam
łoś
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Post autor: Manufaktura Dzika »

oo to może i ja gimnastorke przeszyje
Awatar użytkownika
łoś
Posty: 9
Rejestracja: 21 lip 2009, 13:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: łoś »

Dziku Warmiński, polecam zdjęcie, które Cię zainspiruje - http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum ... 7_copy.jpg

Masz tu piękny przykład przeszytej na wzór polski gimnastiorki. Swoją drogą, to czytam ostatnio sporo wspomnień z tego okresu i doszedłem do wniosku, że umundurowanie regulaminowe Lwp wcale nie było takie częste...

Pozdrawiam
Adam.

PS. W szeregach Wileńskich Muszkieterów jest mój jeden student - Leszek W. - proszę przekazać pozdrowienia !
ODPOWIEDZ