Epoka napoleońska

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

Awatar użytkownika
bonzo
Posty: 191
Rejestracja: 23 maja 2010, 15:31
Lokalizacja: gdańsk/miłakowo

Re: Epoka napoleońska

Post autor: bonzo »

srebrny_lis pisze:Wydanie "Austerlitz" Sokołowa (Wyd. "Napoleon V") planowane na sierpień. Ja już swoje zrobiłem, skład jest, teraz tylko druk i dystrybucja.
Lisie, jak Sokołow pisze o wydarzeniach przejścia władzy z rąk Pawła I w ręce jego syna?
Nie owija w bawełnę opisując okoliczności, czy też temat w jakiś sposób przeskakuje?
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Panowaniu Pawła I i jego planom zbliżenia z Francją autor poświęca sporo miejsca, w tym osobny rozdział "Bonaparte i Paweł". Wyraźnie lubi tego cara a równie wyraźnie jest niechętny Aleksandrowi I. Sprawa zabójstwa i udziału syna jest należycie omówiona. W literaturze dostępnej po polsku najbardziej szczegółowe ujęcie mamy w pracy Natana Ejdelmana "Paweł I czyli śmierć tyrana" (tytuł polskiego wydania idiotyczny, bo niejako przeciwny poglądom samego Ejdelmana, przy tym w oryginale rosyjskim tytuł to po prostu "Gran` wiekow" = "Przełom wieków"). U Sokołowa sporo informacji o sprawach rosyjsko - francuskich przed 1805 r. Myślę, że to dobra praca.
Awatar użytkownika
bonzo
Posty: 191
Rejestracja: 23 maja 2010, 15:31
Lokalizacja: gdańsk/miłakowo

Re: Epoka napoleońska

Post autor: bonzo »

Dziękuję za podsunięcie nowego tytułu. Chętnie się zapoznam.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

'Austerlitz" Sokołowa rozsyłają od 7 sierpnia.
Awatar użytkownika
bonzo
Posty: 191
Rejestracja: 23 maja 2010, 15:31
Lokalizacja: gdańsk/miłakowo

Re: Epoka napoleońska

Post autor: bonzo »

srebrny_lis pisze:'Austerlitz" Sokołowa rozsyłają od 7 sierpnia.
Pomimo, że ostatnio mam wstrzymane wydatki na książki o epoce, to tej się nie oparłem :)
Nie żałuję, bo jak na razie (jestem w 20%) jest to jedna z najlepszych pozycji jaką kiedykolwiek czytałem o "naszych czasach". Bardzo intensywna jeśli chodzi o ilość informacji, ale napisana z polotem. Autor deklaruje obiektywizm, ale czasem trudno nie odnieść wrażenia, że pewne sprawy traktuje aksjomatycznie, bez wgłębiania się w nie, przez co można mieć wątpliwość co do słuszności dalszych wywodów, ale to nie wpływa na ogólny odbiór.
Samo tłumaczenie też jest rewelacyjne. Można odnieść wrażenie że Sokołow pisał po polsku, a nie, że jest to przekład i mówię to bez cienia pochlebstwa :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Dziękuję w imieniu tłumacza ;) . Autor był bardzo czujny w trakcie przekładu, chciał żeby podsyłać mu na bieżąco po rozdziale. Po polsku mówi słabo, ale - jak twierdzi - rozumie wszystko i jest w stanie ocenić jakość. Szkoda tylko, że zażądał znacznego ograniczenia przypisów tłumacza, bo dla polskiego Czytelnika byłyby one przydatne. A przy niektórych - jak piszesz - "aksjomatycznych" stwierdzeniach Autora lekko łagodziłyby wrażenie owej "aksjomatyczności". Cóż, Jego wola :)
Awatar użytkownika
bonzo
Posty: 191
Rejestracja: 23 maja 2010, 15:31
Lokalizacja: gdańsk/miłakowo

Re: Epoka napoleońska

Post autor: bonzo »

Fakt, daje się wyczuć, że przypisy są "dozowane". Niemniej są obecne tam, gdzie są najważniejsze - gdy Sokołow używa skrótów myślowych, które są oczywiste dla Rosjan, a dla nas już niekoniecznie.
Co do samych aksjomatów zaś. No cóż, dla czytelnika mojego kalibru, dla którego źródłem wiedzy są właśnie takie opracowania, a nie epokowe zapiski i dogłębne nad nimi studia, jest to niska cena do zapłacenia :) Poza tym, wystarczy przeczytać ze dwie trzy książki i różnica podejść autorów do pewnych spraw wychodzi sama.

EDIT:
O ile można zapytać na forum - czy masz na warsztacie coś nowego, na co możemy czekać?
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Ja sam ostatnio nie mam za bardzo czasu na własną twórczość, ale przekłady trwają. Tym razem jednak odległy temat: Nielipowicza "Krwawy październik 1914 roku" (operacja warszawsko-iwangorodzka [dęblińska]). Ciekawa praca. M.in. opisy pierwszych działań przeciwlotniczych nad wielkim miastem (Warszawą). No i okolice Dęblina - ojcowizny dziadków ojczystych.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Poznańskie wydawnictwo Nauka i Innowacje wydało ostatnio ciekawą, dokładną pracę Piotra Miłosza Pilarczyka z historii ustroju i prawa pt. "Początki instytucji budżetu państwa w Polsce". Mowa tam o początkach budżetów ważniejszych państw Europy, polskich korzeniach tej kwestii w XVI i XVII w., ale głównie o konkretnych zagadnieniach tego dotyczących z epoki reform XVII-wiecznych, epoki Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego 1815-1830. Np. jak konstruowano budżet Ks. W. w roku wojny z Austrią 1809 lub Rosją w 1812. Oparta na archiwaliach.
3mwoj
Posty: 430
Rejestracja: 16 lis 2008, 09:40
Lokalizacja: Orneta

Re: Epoka napoleońska

Post autor: 3mwoj »

Nie znalazlem tutaj nic na temat ,,Armii Napoleona'' Sokołowa. Cena że oczy z głowy :szok: 150-170 zł. Czytał ktoś?
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Re: Epoka napoleońska

Post autor: Kurczak »

Najniższą cenę książek z NapoleonV na Allegro ma zawsze Aros_pl. Książka warta jest swojej ceny i nie żałuje ani złotówki! Oderwać się nie mogłem i w kilka dni ją pochłonąłem. Najciekawsze dla mnie rozdziały traktowały o armii w marszu, garnizonie, biwaku i postoju a także morale i dyscyplina armii.
Sokołow urzekł mnie cytatami w stylu: Portret tak mało sympatycznego człowieka nie byłby wart strony w naszej książce, gdyby nie wspaniale przedstawiony mundur (absolutnie nieregulaminowy) Podobnych smaczków jest więcej i z pewnością sięgnę po kolejną pracę "naszego marszałka" wspomniany już Austerlitz
3mwoj
Posty: 430
Rejestracja: 16 lis 2008, 09:40
Lokalizacja: Orneta

Re: Epoka napoleońska

Post autor: 3mwoj »

No i namówił :D
Dzięki
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Też mam. Dobra rzecz. Tylko przez błąd składu na jednej ze stron (71, lewa kolumna) tekst się urywa w połowie zdania. W razie potrzeby brakujący fragment można znaleźć na forum historycy.org albo ja podeślę.
Albo dam od razu: "...pod Walutyną Górą (1812) generał Ségur: „Żołnierze Neya i dywizji Gudina, który padł w boju, zebrali się wśród trupów swych towarzyszy broni i ciał rosyjskich żołnierzy, wśród zniszczonych drzew, na ziemi, zrytej kulami i zdeptanej nogami walczących, na strzępach podartego umundurowania, wśród przewróconych furgonów i oderwanych członków […]. Całej tej grozie nakazał zblednąć przed chwałą. Pole śmierci zmienił w pole sławy […]. Widzieli, jak otacza się każdym po kolei pułkiem niczym rodziną. Pytał gromkim głosem oficerów, podoficerów i żołnierzy, dowiadywał się, kto był najmężniejszym z mężnych, i niezwłocznie go nagradzał. Oficerowie wskazywali, żołnierze popierali, cesarz zatwierdzał” . I tak bez zaświadczeń czy opinii, na zalanym krwią, jeszcze dymiącym polu bitwy żołnierze zostawali oficerami, a oficerowie generałami.
Napoleon widział w odwadze i poświęceniu, nierozerwalnie związanych z mocnym poczuciem honoru, coś więcej niż naturalną cechę oddziału zawodowych żołnierzy. Zbliżamy się tutaj do jednego z najważniejszych zagadnień historii Cesarstwa: znaczenia armii (a przede wszystkim korpusu oficerskiego..."
3mwoj
Posty: 430
Rejestracja: 16 lis 2008, 09:40
Lokalizacja: Orneta

Re: Epoka napoleońska

Post autor: 3mwoj »

Fajnie. Jak tyko odzyskam plynność finansową po ostatnim zakupie książek :zebek: kupię.Jest pkerwsza na liście zakupów.
Awatar użytkownika
korvettenkapitan
Posty: 961
Rejestracja: 08 sty 2010, 16:54
Lokalizacja: Wormditt
Lokalizacja: Wormditt
Kontakt:

Re: Epoka napoleońska

Post autor: korvettenkapitan »

czytam właśnie "Taktyka Armii Rosyjskiej w dobie wojen napoleońskich" A. i J. Żmodikow
"...Pod Morągiem żołnierze jednego z batalionu tego pułku(Jekaterinosławski) głośno zaśmiali się, kiedy Francuzi ruszyli na nich z bagnetami. Rosjanie byli zdumieni i zaskoczeni, gdy kolumna francuskich woltyżerów ośmieliła się zaatakować na bagnety. Jeden z żołnierzy powiedział: "ci niewyrośnięci ludzie nie są warci naszych bagnetów", po czym Rosjanie odwrócili karabiny i odrzucili Francuzów za pomocą kolb, zanosząc się przy tym śmiechem. :he:
ODPOWIEDZ