Guzik biskupi

Ekwipunek żołnierza, oprócz broni

Moderator: Don Joker

Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Guzik biskupi

Post autor: Andrew »

Ostatnio znalazłem taki oto ciekawy guziczek (niestety w kiepskim stanie). Udało mi się go zidentyfikować jako guzik biskupi Franza Antona von Harracha (1665-1727) biskupa Wiednia i Salzburga. Wizerunek guzika identyczny z awersem monety bitej przez biskupa a zarazem księcia (na fotografii). Pytanko do znawców – co Franz Anton lub jego świta mogli robić pod Morągiem?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
GILGIN
Posty: 1705
Rejestracja: 12 wrz 2007, 16:00
Lokalizacja: Toruń

Re: Guzik biskupi

Post autor: GILGIN »

Tak się przyglądam i pierwsze moje skojarzenie to guzik wzorowany na monecie, którą przedstawiłeś. W sieci można trafić podobne wynalazki np. 1/4 florena.
Gdyby to był guzik tak ważnej osoby, bądź kogoś z jego otoczenia jego wykonanie powinno być staranniejsze. To oczywiście tylko moje przypuszczenia nie poparte dowodami. Mam nadzieję iż fachowcy w temacie zabiorą głos i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: Guzik biskupi

Post autor: Blacek »

Cześć!!!
Czy takie guziki "monetowate" na pewno związane są z osobami służącymi u biskupa, albo monarchy emitującego odnośne do guzików moniaki? Na południu Niemiec i w Austrii do dziś klepią "monetowate" guziczki. Myślę, iż była to kwestia mody, tradycji...
Chociaż można by traktować Twój guzik jako typowo herbowy, bo sam rysunek z legendą nie musi być zarezerwowany dla monety. Może jakiś posłaniec austriackiego dostojnika załatwiał sprawy na u biskupa Potockiego, albo Szembeka na Świętej Warmii...
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Andrew
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:13
Lokalizacja: Morąg
Kontakt:

Re: Guzik biskupi

Post autor: Andrew »

Dzięki za sugestie, pozdrawiam - Andrzej
ODPOWIEDZ