okolice grunwaldu

Omawianie wspólnych wypraw

Moderator: korvettenkapitan

cube1979
Posty: 109
Rejestracja: 24 cze 2013, 15:08
Lokalizacja: Allenstein
Lokalizacja: Allenstein

Re: okolice grunwaldu

Post autor: cube1979 »

Ładniejsze niż topór :P
Awatar użytkownika
ostrybrzytwa
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lut 2008, 12:13
Lokalizacja: olsztyn

Re: okolice grunwaldu

Post autor: ostrybrzytwa »

Dietrich pisze:Ojjj, kolego. Czytać to Ty może potrafisz, ale ze zrozumieniem tekstu już masz problemy. Wyraźnie widzę, że próbujesz iść ze mną na konfrontację, ale, sorry, z tak niskiego poziomu nie podnoszę rękawicy. Brzytwa, jak kij ma dwa końce. Z jednej strony ostra z drugiej ...

Konfrontacje to sobie poza forum możemy urządzić , a tu możemy dyskutować - bo forum jest od tego , każdy ma prawo wypowiedzi i przedstawienia swoich poglądów . Jeśli twoja inteligencja kończy się na ubliżaniu komuś to może czas wrócić jednak do szkoły
duch
Posty: 1359
Rejestracja: 10 lip 2007, 18:33
Lokalizacja: Olsztyn

Re: okolice grunwaldu

Post autor: duch »

Dietrich pisze:[...] z tak niskiego poziomu nie podnoszę rękawicy. Brzytwa, jak kij ma dwa końce. Z jednej strony ostra z drugiej ...
Przypominam, że tego typu wypowiedzi nie są mile widziane. Dyskusja na otwartym forum ma się opierać na argumentach, a nie inwektywach.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: okolice grunwaldu

Post autor: syriusz13 »

ostrybrzytwa pisze:
Dietrich pisze:Z informacji od kolegi, który akurat w tych badaniach weźmie udział, wiem, że chodzi tu w dużej mierze o ustalenie lokalizacji miejsc starć. Do dzisiaj nikt nie prowadził takich badań. Działania detektorystów będą ograniczały się li tylko do oznaczania miejsc zalegania obiektów metalowych. Brak łuczników i kuszników na średniowiecznym polu bitwy? A skąd ten pomysł? Wystarczy trochę poczytać o uzbrojeniu taktyce walk ówczesnego okresu, by nie wysnuwać więcej podobnych wniosków.
Dietrich proszę czytaj dokładnie , czy ja napisałem że ich na polach walk nie było , wyraźnie zaznaczyłem że niema na to żadnych dowodów :cool:
Ostry nie słuchasz uważnie wykładów ( a pamiętam że na tym byłeś ) w muzeum, bodajże p. Odoj osobiście pokazywał slajdy z przestrzelonej czaszki przez bełt, odnalezionej przy kaplicy. Co charakterystyczne przestrzelina była od góry.
Awatar użytkownika
ostrybrzytwa
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lut 2008, 12:13
Lokalizacja: olsztyn

Re: okolice grunwaldu

Post autor: ostrybrzytwa »

Dzieciaku drogi - jeżeli już mowa o tym danym wykładzie to mylisz się lub to był właśnie twój sen :zebek: :zebek: :zebek:
Na owym wykładzie jak dziś pamiętam padło stwierdzenie - że była to walka głównie konnicy , bo piechota została daleko z tyłu i kto tam spał :P , a jedna czaszka co to za dowód .
Sam wiesz że ilość znalezionych grotów czy bełtów jest znikoma co do ogromu tej bitwy -widocznie szukali nie tam gdzie trzeba , jestem wstanie zrozumieć że metal był cennym kruszcem lecz nie wmówisz mi że wyzbierali .
Jeśli już tak bardzo dociekasz z takim opóźnieniem :lelele: to chciałem wywołać po prostu dyskusje - co z tego wyszło -WIDAĆ
grochi3
Posty: 10
Rejestracja: 04 lip 2014, 15:59
Lokalizacja: okolice grunwaldu
Lokalizacja: seewalde

Re: okolice grunwaldu

Post autor: grochi3 »

Przeszukany teren był bardzo duży niestety tylko wyrywkowo i grotów było niewiele ale wydaje mi się że niestety nie był kopany każdy sygnał. kopałem większość i zostawałem w tyle więc dlaczego pozostali poszukiwacze biegli do przodu? liczyli chyba na złoto a w tamtych czasach było w większości żelazo. Toporek wrócił z konserwacji i powiem wam że wygląda świetnie :) widziałem jak na razie tylko fotkę. na żywo zobaczę go pewnie dopiero wiosną jak otworzą muzeum.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: okolice grunwaldu

Post autor: syriusz13 »

ostrybrzytwa pisze:Dzieciaku drogi - jeżeli już mowa o tym danym wykładzie to mylisz się lub to był właśnie twój sen :zebek: :zebek: :zebek:
Na owym wykładzie jak dziś pamiętam padło stwierdzenie - że była to walka głównie konnicy , bo piechota została daleko z tyłu i kto tam spał :P , a jedna czaszka co to za dowód .
Sam wiesz że ilość znalezionych grotów czy bełtów jest znikoma co do ogromu tej bitwy -widocznie szukali nie tam gdzie trzeba , jestem wstanie zrozumieć że metal był cennym kruszcem lecz nie wmówisz mi że wyzbierali .
Jeśli już tak bardzo dociekasz z takim opóźnieniem :lelele: to chciałem wywołać po prostu dyskusje - co z tego wyszło -WIDAĆ
Chłopcze najdroższy, użyłeś stwierdzenia " żadnych dowodów " , a ja ci po prostu udowadniam że się mylisz i dowód jest w postaci tej czaszki. Nie napisałem w żadnym miejscu ,że piechota odegrała większą rolę lub że wyzbierali wszystkie strzały dlatego nie wiem o co ci chodzi. Możliwe że ,tak jak sam sugerujesz powyżej, nie szukali tam gdzie trzeba. :zebek:
Co do opóźnienia nie ma tu żadnej różnicy jeśli wypowiedź coś wnosi do tematu. Moim celem jest sensowna debata a nie jakieś głupie docinki.
Awatar użytkownika
ostrybrzytwa
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lut 2008, 12:13
Lokalizacja: olsztyn

Re: okolice grunwaldu

Post autor: ostrybrzytwa »

Moim celem też była debata - co do głupich docinek ( jak padły by od ciebie ) to miałbym mniejszy problem , wiem gdzie przebywasz itd. :zebek: :zebek: :zebek: poza tym o ile się nie mylę to w innej kategorii wagowej biegamy :P
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: okolice grunwaldu

Post autor: syriusz13 »

ostrybrzytwa pisze:Moim celem też była debata - co do głupich docinek ( jak padły by od ciebie ) to miałbym mniejszy problem , wiem gdzie przebywasz itd. :zebek: :zebek: :zebek: poza tym o ile się nie mylę to w innej kategorii wagowej biegamy :P
Te 30 kg różnicy nie robi na mnie wrażenia.
Awatar użytkownika
kermik
Posty: 405
Rejestracja: 04 lut 2008, 07:49
Lokalizacja: Olsztyn

Re: okolice grunwaldu

Post autor: kermik »

syriusz13 pisze:
ostrybrzytwa pisze:Dzieciaku drogi - jeżeli już mowa o tym danym wykładzie to mylisz się lub to był właśnie twój sen :zebek: :zebek: :zebek:
Na owym wykładzie jak dziś pamiętam padło stwierdzenie - że była to walka głównie konnicy , bo piechota została daleko z tyłu i kto tam spał :P , a jedna czaszka co to za dowód .
Sam wiesz że ilość znalezionych grotów czy bełtów jest znikoma co do ogromu tej bitwy -widocznie szukali nie tam gdzie trzeba , jestem wstanie zrozumieć że metal był cennym kruszcem lecz nie wmówisz mi że wyzbierali .
Jeśli już tak bardzo dociekasz z takim opóźnieniem :lelele: to chciałem wywołać po prostu dyskusje - co z tego wyszło -WIDAĆ
Chłopcze najdroższy, użyłeś stwierdzenia " żadnych dowodów " , a ja ci po prostu udowadniam że się mylisz i dowód jest w postaci tej czaszki. Nie napisałem w żadnym miejscu ,że piechota odegrała większą rolę lub że wyzbierali wszystkie strzały dlatego nie wiem o co ci chodzi. Możliwe że ,tak jak sam sugerujesz powyżej, nie szukali tam gdzie trzeba. :zebek:
Co do opóźnienia nie ma tu żadnej różnicy jeśli wypowiedź coś wnosi do tematu. Moim celem jest sensowna debata a nie jakieś głupie docinki.
Panowie, a kto wam powiedział lub gdzie przeczytaliście, że łuków i kusz używali tylko piesi. Faktem jest, że ilość znalezionych grotów jest bardzo mała, ale pokażcie mi pole średniowiecznej bitwy gdzie znajduje się je w tysiącach. Cała dyskusja o polach grunwaldzkich oparta jest jedynie na mniej lub bardziej prawdopodobnych przypuszczeniach i naprawdę nie bardzo jest się o co kłócić. Zdrowia życzę.
ODPOWIEDZ