Kwatera Ł, "Łączka"

Okres lat 1945-1989
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

W weekend na kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim pojawiło się ogrodzenie. Widnieje na nim szyld Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z informacją, że budowany w tym miejscu będzie Panteon Bohaterów Narodowych. - Rada i minister Andrzej Kunert, przystąpili do budowy tego mauzoleum - przeciwko czemu my od samego początku protestujemy - czyli skromnego upamiętnienia naszych żołnierzy na „Łączce” – powiedział Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka” zaznaczając, że bohaterom należy się wielki narodowy Panteon obejmujący cały teren dołów śmierci.

“ My domagamy się wielkiego narodowego Panteonu zbudowanego z rozmachem na całym dawnym polu więziennym, na całej Łączce, a minister Kunert chce to zrobić w obrębie pola 18x18 metrów – zaznaczył historyk.

W tej sprawie były organizowane protesty, pod którymi gremialnie podpisywały się „rodziny łączkowe”. Proszono, by nie upamiętniać poległych w ten właśnie sposób.
“ Jak widać minister Kunert postanowił zrobić wszystko bez żadnych konsultacji z większością rodzin łaczkowych, realizuje swój plan – mówi Tadeusz Płużański.
Bezpośrednio decyzja ministra Andrzeja Kunerta nie ma związku z niedawno podpisaną przez Bronisława Komorowskiego ustawą o cmentarzach, chowaniu zmarłych, grobach i cmentarzach wojennych.

W marcu br. apelowano aby uroczysty państwowy pogrzeb polskich Bohaterów odbył się dopiero po zakończeniu prac ekshumacyjnych na całym obszarze "Łączki" tzn. w kwaterach Ł1 i Ł2, pod asfaltową aleją i znajdującymi się wokół chodnikami, a więc w miejscach, gdzie pod grobami z lat 80-tych nadal pozostają szczątki około stu Bohaterów, wśród nich gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego i pozostałych członków IV Zarządu Głównego WiN.

„Założony scenariusz pogrzebu na raty nie mieści się w cywilizacyjnych standardach i ociera o farsę, tym bardziej, że znana jest lokalizacja ukrycia kolejnych ofiar na terenie bezpośrednio sąsiadującym ze wznoszonym pomnikiem, a de facto jedynym powodem hamującym ich wydobycie pozostają świadome działania władz komunistycznych maskujących własne zbrodnie” – pisali podpisani pod apelem do Ministra Andrzeja Kunerta i Łukasza Kamińskiego – prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Nawoływano do tego, aby forma, jak i wielkość upamiętnienia odpowiadała jego znaczeniu i obejmowała cały "łączkowy" teren dołów śmierci, do których komuniści barbarzyńsko wrzucali swe ofiary.

A jutro, tj. 30.06.2015r. o godz. 11:00 na "Łączce" odbędzie się protest przeciwko budowie panteoniku o wymiarach 18 x 18m.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Prezes IPN Łukasz Kamiński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wyraził nadzieję, że na początku przyszłego roku Instytut będzie w stanie rozpocząć na „Łączce” dalsze poszukiwania szczątków ofiar komunizmu.

W Sejmie prezes IPN przedstawił informację o działalności kierowanej przez siebie Instytucji w zeszłym roku.

Posłowie pytali Kamińskiego m.in. o kwestie rozwiązania sytuacji na “Łączce” – kwaterze na warszawskich Powązkach, gdzie spoczywają ofiary komunistycznego terroru z lat 40. i 50. Od roku dalsze poszukiwania ciał ofiar stanęły pod znakiem zapytania – na grobach z lat 40. i 50. w latach 80. pochowano inne osoby. Obecnie jest tam około 200 grobów.

IPN zwrócił się do władz Warszawy z prośbą o rozpoczęcie procesu przenosin.

– Wychodziliśmy z założenia, że to jest możliwe na gruncie obowiązującego w Polsce prawa. Opinia prawna wykazała jednak, co innego. Rozpoczęły się trwające prawie rok prace nad zmianą prawa. Co nie znaczy, że w roku ubiegłym nie wykonaliśmy na „Łączce” żadnych prac – zrobiliśmy wszystko, co dawało się zrobić bez naruszenia tych późniejszych grobów - zaznaczył Kamiński.

Jak dodał, w międzyczasie znowelizowano ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nowelizacja wejdzie w życie 2 sierpnia.

- W tej chwili przygotowujemy się do wejścia w życie tych ustaw, kończymy prace nad wnioskami i natychmiast po wejściu w życie nowelizacji składamy u wojewody mazowieckiego wnioski o rozpoczęcie procedury przenoszenia późniejszych grobów – poinformował.

Kamiński przypomniał, że ta procedura przewiduje trzymiesięczny termin negocjacji z rodzinami.

- Natomiast niezależnie od wyniku tych negocjacji, to wojewoda wydaje decyzję - zauważył.

Podkreślił, że istnieje wtedy możliwość zaskarżenia takiej decyzji przez rodzinę.

- Jednakże zwrócimy się do wojewody z prośbą, aby takie decyzje wydawane były w trybie natychmiastowej wykonywalności, żeby ewentualne zaskarżenie nie powstrzymywało realizacji, tylko, przy uznaniu roszczeń przez sąd, kończyło się ono wypłatą odszkodowania dla rodzin – mówił prezes IPN.

Kamiński liczy, że przy sprawnym przeprowadzeniu procedury, Wojewoda byłby w stanie przenieść groby na początku przyszłego roku, uwzględniając ustawowe terminy na negocjacje.

Niedawno Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiła pierwszy projekt listy nazwisk, które znajdą się w Panteonie Narodowym na “Łączce”. Na liście znalazły się nazwiska wszystkich osób straconych w warszawskich więzieniach w latach 1944-56. Było ich w sumie 321, a bohaterowie mieszali się tam z pospolitymi przestępcami, hitlerowskimi zbrodniarzami, czy okupacyjnymi kolaborantami. Lista wzbudziła wiele kontrowersji.

Kamiński podkreślił, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zwróciła się do IPN o zweryfikowani tej listy, tak, aby Panteon upamiętniał tylko tych, którzy na miano bohaterów zasługują.

- Prace nad weryfikacją tej listy zostały zakończone – IPN bierze za nią odpowiedzialność, że te nazwiska, które przekażemy do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, będą to nazwiska osób, co do których nie ma wątpliwości, że zasługują na najwyższe polskie godności i wyjątkowe miejsce w polskiej pamięci – dodał.

Prezes IPN powiedział też, że w zeszłym roku Pion Śledczy tej Instytucji przeprowadził 1192 postępowania i skierował do sądu 11 aktów oskarżenia dotyczące 28 osób o zbrodnie komunistyczne.

Ważnym zadaniem IPN było też szukanie miejsc pochówku ofiar komunizmu – szczególnie owocne okazało się badanie Aresztu Śledczego w Białymstoku.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła informację o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a nie profesjonalni negocjatorzy, mają prowadzić trudne rozmowy z rodzinami osób pochowanych w kwaterze „Ł” w czasach PRL . Chodzi o przeniesienia szczątków ich bliskich na inne cmentarze.

Pracownicy urzędu mają przejść szkolenie, a potem udać się na negocjacje – jedna osoba ma rozmawiać z 2-3 rodzinami. Niezależnie od rezultatu rozmów otrzymają wynagrodzenie. Czas na negocjacje to 3 miesiące. Jedna z urzędniczek stwierdziła, że zgłaszające się osoby nie posiadają chociażby wiedzy historycznej o problemie.

Wszystko wskazuje na to, że już na początku spisano negocjacje z rodzinami na straty, stąd wariant odszkodowań od Instytutu Pamięci Narodowej – mówi Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”

- Jeśli będzie można już dzisiaj założyć finał tych spraw, rodziny na ogół powiedzą nie. Powiedzą, że nie zgadzają się na przeniesienie grobów. Wojewoda, mimo to, przeniesie te groby, ponieważ – jak słyszymy – będzie tu wprowadzany tzw. rygor natychmiastowej wykonalności i rodziny będą się odwoływały zbiorowo do sądu. Stąd też możliwość odszkodowania. Fundacja „Łączka” od początku mówi, że tego typu rozwiązania sprawy, czyli uzależnienie ekshumacji naszych bohaterów od zgody rodzin, było potwornym, kolosalnym błędem. Ta procedura nowelizacji prawa była zaproponowana przez Bronisława Komorowskiego. Teraz właśnie ten wariant jest realizowany – podkreśla Tadeusz Płużański.

Kontrowersje powstałe wokół nieprofesjonalnie prowadzonych rozmów mogą zaszkodzić procesowi ekshumacji i upamiętnienia bohaterów – alarmuje Fundacja „Łączka”.

Tymczasem – jak napisał jeden z dzienników – co najmniej 32 bohaterów Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 1945-56 będzie pochowanych już 27 września w Panteonie na Powązkach. Część rodzin ofiar odmawia udziału w uroczystościach i nie zgadza się na zaproponowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa kształt Panteonu.
Awatar użytkownika
olsztyniak
Posty: 2812
Rejestracja: 10 lip 2007, 16:10
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: olsztyniak »

Już oficjalnie:

27 września 2015 r. ( niedziela) odbędzie się pogrzeb 36 z 40 zidentyfikowanych, po wydobyciu z dołów śmierci na Łączce, Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

O godz. 10.00 żałobna Msza Święta na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza, celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Wystawione przy ołtarzu trzydzieści sześć trumien (sześć z nich udekorowanych wstęgami Orderu Wojennego Virtuti Militari) zostanie następnie w kondukcie żałobnym przewiezionych na „Łączkę”.

Uroczystości pogrzebowe na „Łączce” przed tzw. PANTEONEM – MAUZOLEUM WYKLĘTYCH NIEZŁOMNYCH rozpoczną się o godzinie 12.00 i zakończą Apelem Pamięci, salwą honorową i składaniem kwiatów.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Dzisiaj odbył się pogrzeb 35 bohaterów walczących o wolną Polskę, zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.

W Panteonie - Mauzoleum zostali pochowani:

Stanisław Abramowski „Bury”
Władysław Borowiec „Żbik”
por. Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”
Bolesław Budelewski „Pług”
por. Edmund Bukowski „Edmund”
mjr Jan Czeredys
por. Julian Czerwiakowski „Jurek”
Bolesław Częścik „Orlik”
mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”
Adam Gajdek „Agata”
por. Stefan Głowacki „Smuga”
Marian Kaczmarek „Paweł”
ppłk Stanisław Kasznica „Maszkowski”
ppłk Aleksander Kita
mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”
por. Józef Kozłowski „Las”
Zygfryd Kuliński „Albin”
Stanisław Kutryb „Ryś”
kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”
Józef Łukaszewicz „Kruk”
ppłk Antoni Olechnowicz „Pohorecki”
płk Marian Orlik
Henryk Roman Pawłowski „Henryk Orłowski”
por. Tadeusz Pelak „Junak”
ppor. pil. Edward Pytko
Karol Rakoczy „Bystry”
Eugeniusz Smoliński „Kazimierz Staniszewski”
kpr. pchor. Dionizy Sosnowski „Zbyszek”
por. Zygmunt Szymanowski „Jezierza”
mjr Ludwik Świder „Johann Puk"
kpt. Aleksander Tomaszewski „Al”
por. Edmund Tudruj „Mundek”
por. Wacław Walicki „Tesaro”
por. Arkadiusz Wasilewski „Biały”
Ryszard Widelski „Irydion”

Prace na „Łączce” mają być kontynuowane. Prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się kolejny etap prac ekshumacyjnych. W zbiorowych bezimiennych dołach leżą nadal szczątki kilkudziesięciu Bohaterów, wśród nich prawdopodobnie rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i płk. Łukasza Cieplińskiego.

„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie”
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Na początku grudnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki rozpocznie rokowania ws. przeniesienia tzw. późnych grobów z kwatery na Łączce. Ma to umożliwić dalsze ekshumacje Żołnierzy Niezłomnych. Negocjacje mogą trwać trzy miesiące, ale urzędnicy liczą na szybkie rozstrzygnięcia.

Wojewoda odbył już rozmowy z rodzinami, których groby bliskich zostałyby przeniesione. Zidentyfikowano już blisko 600 osób, które są stronami w postępowaniu. Urząd zarezerwował już większość miejsc na przenoszenie. Do przeniesienia są 194 groby.

Przedłużanie się tej sprawy pokazuje ilość błędnych decyzji, teraz to od rodzin oprawców komunistycznych będzie zależał los pochówków bohaterów narodowych – mówi Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.

– 3 miesiące – to termin, który sobie pan wojewoda założył. To wynika też z tych ustaw, które były przeprowadzane (…) przez pana prezydenta Komorowskiego. Nie wiem, czy to się uda w trzy miesiące. Nie sądzę. To co najważniejsze, to efekt tych rozmów. Niestety będzie tak, że duża część rodzin się nie zgodzi na przeniesienie swoich grobów. Tutaj jest propozycja wojewody, że będzie wprowadzony tzw. tryb natychmiastowej wykonalności – czyli rodzina się nie zgadza, a jednak grób jest przenoszony. Tutaj powstaje problem, ponieważ ta rodzina zapewne odwoła się do sądu, ponieważ słusznie uzna, że ich prawa zostały pogwałcone – tłumaczy Tadeusz Płużański.

Trzeci etap prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł na Warszawskich Powązkach miałby się rozpocząć na wiosnę przyszłego roku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Książka Karoliny Wichowskiej pt. , „Łączka”. Poszukiwania i identyfikacja ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach, Warszawa 2015

Historia lat stalinizmu przeplata się z wiedzą o najbardziej zaawansowanych technologiach identyfikacji genetycznej. Profesjonalizm naukowców zderza się z emocjami rodzin poszukiwanych – nadzieją, napięciem, bolesnymi wspomnieniami. Podróżujemy między rozkopanym fragmentem warszawskiego cmentarza na Powązkach a najnowocześniejszymi laboratoriami genetycznymi w Szczecinie i w Krakowie. Sięgamy do pamięci o komunistycznych kazamatach, brutalnych śledztwach i dzieciństwie bez ojców, by zaraz wybiec w przyszłość, w której metody badawcze wypracowane przez polskich naukowców stają się wzorem do naśladowania na świecie. Wszystko to służy jednemu: spłacie długu wobec ludzi, którym zależało na wolnej, suwerennej Polsce.

SPIS TREŚCI

Zamiast wstępu
Od autorki, czyli o czym i po co jest „Łączka”
Trzy instytucje, jeden cel, czyli droga na „Łączkę”
Poszukiwania od kuchni, czyli od archiwum do wykopalisk
Od próbki do profilu, czyli w laboratorium Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów
Publikacje dla przyrodników, czyli historia Polski na eksport
Kalendarz na grzebieniu, czyli walka z emocjami
Niewiarygodny świadek, czyli nadzieja umiera ostatnia
Potwierdzenie tożsamości, czyli przywrócenie nazwiska
Walka z codziennością, czyli życie rodzin straconych bohaterów
Powrót na „Łączkę”, czyli poszukiwania pod asfaltem
Przywracania nazwisk ciąg dalszy
Panteon, czyli miejsce godnego spoczynku
Aneks: Odnalezieni na „Łączce” i odpowiedzialni za ich śmierć
Indeks osób
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Ekipa IPN w trakcie niedawnych prac na Powązkach Wojskowych odnalazła szczątki co najmniej kilkunastu osób. W kwaterze Ł, w latach 40. i 50. XX wieku komuniści potajemnie grzebali ofiary mordów sądowych – działaczy i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Jak ujawnił IPN, ich szczątki były niszczone w latach 80., gdy na "Łączce" budowano współczesne groby.
Kierujący pracami poszukiwawczymi wiceszef IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że w trakcie prac prowadzonych od 19 września br. odnaleziono kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Trudno jednak dokładnie powiedzieć, do ilu osób mogą one należeć.

Na okres jesienno-zimowy prace na "Łączce" zostały przerwane ze względu na warunki atmosferyczne. Do działań poszukiwawczych konieczna jest sucha aura, gdyż zespół IPN w poszukiwaniu szczątków musi przesiewać ziemię. Dlatego prace rozpoczną się w kwietniu przyszłego roku i mają się zakończyć do czerwca. "Myślę, że potrzebujemy pełne 2 miesiące prac – powiedział prof. Szwagrzyk. – Nie ma innej możliwości, niż przesiewanie całej tej ziemi na sitach. To właśnie robimy, a to wymaga czasu".

Instytut Pamięci Narodowej poinformował też, że w czasie prac przy budowie grobów w latach 80. w kwaterze Ł dochodziło do niszczenia szczątków ofiar terroru komunistycznego. W związku z tym zostaną wszczęte działania prokuratorskie. Przez wiele lat współczesne pochówki przykrywały jamy grobowe ze szczątkami żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. Prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił, że do przygotowania terenu pod groby w latach 80. użyto koparek. Zniszczono przy tym część szkieletów pochowanych tam ludzi.
Szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski poinformował, że w świetle tych nowych faktów zostaną wszczęte działania prokuratorskie. "Prokurator musi podjąć czynności procesowe, które pozwolą ustalić w miarę precyzyjnie, kiedy sprzęt ciężki wjechał na ten teren, jak również ewentualnie, gdzie ziemia z tego terenu została wywieziona" – powiedział Andrzej Pozorski. Prof. Krzysztof Szwagrzyk podejrzewa, że te działania z lat 80. mogły przeprowadzić wojskowe służby PRL. Przypomniał, że kwatera Ł w okresie komunizmu była w dyspozycji wojska. "Trudno przewidywać, żeby do takiej operacji, gdzie spodziewano się przecież znaleźć szczątki ludzkie, wzięto zwyczajną koparkę ze zwyczajnego przedsiębiorstwa budowlanego gdzieś z Warszawy – powiedział profesor. – Myślę, że musimy przyjąć taką oto tezę, że działo się w to sposób tajny i na pewno pod nadzorem wojskowych służb".
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

19 kwietnia 2017 r. na "Łączce" IPN rozpoczął ostatni etap poszukiwań ofiar komunistycznego terroru. Do odnalezienia pozostały szczątki należące do około 100 osób.

Poszukiwania będą prowadzone na terenie, na którym do niedawna znajdowały się współczesne nagrobki, przykrywające bezimienne, zbiorowe groby. Specjaliści IPN obawiają się jednak, że podejmowane szczątki mogą być w złym stanie. Podczas jesiennego etapu prac na "Łączce" ekipa Instytutu odnalazła szczątki należące do co najmniej kilkunastu osób. Jednak podjęte fragmenty szkieletów były w złym stanie, gdyż część z nich została zniszczona przez koparki w latach 80. XX wieku przy budowie nowych nagrobków.

Do końca czerwca archeolodzy będą przeszukiwać dwie kwatery, część oznaczonej literą Ł i całą Ł2. Przewidziane jest użycie ciężkiego sprzętu do rozbiórki wybetonowanych kwater, pozostałych po współczesnych nagrobkach. Dodatkowo prace będzie utrudniał podmokły teren. Niezbędne będzie też przesiewanie gruntu, by mieć całkowitą pewność, że żadne ludzkie szczątki nie pozostaną w ziemi.
Zaburzona sekwencja pochówków pozwala mieć nadzieję, że wciąż są szanse na odnalezienie na Powązkach na przykład rotmistrza Pileckiego czy generała Fieldorfa "Nila".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Książka "Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna" zawiera fotografie i zapis 15 rozmów, m.in. z Zofią Pilecką-Optułowicz, przeprowadzonych przez Jarosława Wróblewskiego - wolontariusza, dziennikarza i pracownika Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej.

Dane techniczne: Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 230| Wymiary okładki: 175 x 225
Cena: 49,90
EAN: 9788380790827
Data premiery: 15.03.2018
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Wilczyca
Posty: 246
Rejestracja: 13 maja 2014, 08:42
Lokalizacja: Ramoty
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Kwatera Ł, "Łączka"

Post autor: Wilczyca »

Heroica - "Łączka pamięta" https://youtu.be/UErTfOFhWBE" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ