Archeologia

Okres do V w.

Moderator: GILGIN

Awatar użytkownika
Toporczyk
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2016, 21:38
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Archeologia

Post autor: Toporczyk »

Moim zdaniem okaz powyżej jest skamieniałością morskiego bezkręgowca. Prawdopodobnie gąbki z rodzaju Rhizopoterion. Niestety jest dosyć mocno zerodowana, jakby długo leżała w kwaśnej glebie.
Jednakże nie wykluczam wykorzystania go przez ludzi we wiekach wcześniejszych.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Archeologia

Post autor: syriusz13 »

="WŚCIEKLICA
Witam. Zaprezentowane na zdjęciach "kamienie" są z epoki żelaza : -'podłużny' artefakt to klasyczny toporo-młotek (jest piękny i nie jest ułamany - to nie obuch, a ostrze); -'okrągły' jest grotem obuchowym -miażdżącym broni ręcznie miotanej, na długim lub krótkim drzewcu -włócznia, dziryt. Proponuję przenieść do dz. "starożytność". Pozdrawiam WŚCIEKLICA.
Teraz to dopiero problem, pierwszy " toporo-młotek" zaniosłem do archeo, nie potrafili stwierdzić czy to narzędzie czy tylko kamień, nie dostałem papieru i został. Drugi zaś po konsultacji na forum gdzieś się zapodział, może i wyrzuciłem.
Pawel250
Posty: 124
Rejestracja: 11 mar 2014, 21:06
Lokalizacja: Górowo
Lokalizacja: Topprienen Ostpr

Re: Archeologia

Post autor: Pawel250 »

Czołem!
Posiadam gdzieś kawałek skamieniałej gąbki i w niczym nie przypomina mi tego kamienia.
Przede wszystkim, skamieniałości gąbek są dość lekkie, a ten kamyk waży +/- 300g.
Również struktura nie przypomina typowej gąbki- kamyk jest masywny, nie posiada żadnych porów, podobny do czarnego granitu.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Toporczyk
Posty: 14
Rejestracja: 12 lip 2016, 21:38
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Archeologia

Post autor: Toporczyk »

Witam,
waga skamieniałości zależy od wielu różnych czynników tj. procesy fosylizacji, mineralizacji okazu, wypełnień porów przez różnej masy minerały...
Mogę się mylić, bo to nie ja jestem w posiadaniu okazu, ale wydaje mi się, że widzę porowatość powierzchni. Mam na myśli jaśniejsze i ciemniejsze punkciki na zaokrąglonych brzegach kamienia. Jakbyś mógł wstawić zdjęcie samego przekroju (rzut pod kątem 90 stopni). Wtedy można by zobaczyć wewnętrzną strukturę, która ostatecznie potwierdzi lub odrzuci biologiczne pochodzenie skały.
WŚCIEKLICA
Posty: 46
Rejestracja: 25 sty 2017, 11:58
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Archeologia

Post autor: WŚCIEKLICA »

Witam. Zdjęcia dwóch pierwszych przedmiotów na stronie nr 1 to: pierwszy -topik sieci rybackiej z epoki żelaza, materiał - tuf wulk. lub mułowiec ; drugi -"uniwersalny" nożyk do oprawiania skór zwierzęcych, również epoka żelaza, materiał - konkrecja krzmionki. Pozdrawiam Wścieklica.
Pawel250
Posty: 124
Rejestracja: 11 mar 2014, 21:06
Lokalizacja: Górowo
Lokalizacja: Topprienen Ostpr

Re: Archeologia

Post autor: Pawel250 »

Toporczyk, wstawiam zdjęcia o jakie prosiłeś. Lepszych niestety nie uda mi się zrobić.
Dodatkowo wrzucam fotki mojej "chyba gąbki". Ktoś to kiedyś tak ocenił, lecz pewności nie mam. Może Tobie uda się to określić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Archeologia

Post autor: syriusz13 »

WŚCIEKLICA pisze:Witam. Zdjęcia dwóch pierwszych przedmiotów na stronie nr 1 to: pierwszy -topik sieci rybackiej z epoki żelaza, materiał - tuf wulk. lub mułowiec
Zrobione z gliny.
WŚCIEKLICA
Posty: 46
Rejestracja: 25 sty 2017, 11:58
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Archeologia

Post autor: WŚCIEKLICA »

Witaj Syriusz.. . Przedstawiony na zdjęciach 'topik' jest obustronnie, powierzchniowo obrabiany! Jeśli byłby ceramiczny, to po usunięciu wierzchnich warstw 'spieku', powinny być dobrze widoczne, ciemne przebarwienia po wypale -na obwodzie otworu (wedle mojego doświadczenia). A takich tu nie widzę! Chyba, że otwór nie był formowany, a wiercony. Byłby to jednak (ze względu na twardość) dużo większy nakład pracy, aniżeli przy tufie, lub mułowcu. Pozdrawiam WŚCIEKLICA.
ODPOWIEDZ