ID blaszki

Znaleziska, które nie pasują do powyższych działów

Moderator: Sepp

kos221
Posty: 180
Rejestracja: 11 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Orzysz

ID blaszki

Post autor: kos221 »

Prosze o pomoc w ID blaszki. Co znaczą owe napisy oraz od czego to mogło być.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: ID blaszki

Post autor: Blacek »

Cześć!!!
Wygląda na "gwóźdź" fundacyjny sztandaru.
Pozdrawiam!!!
kos221
Posty: 180
Rejestracja: 11 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Orzysz

Re: ID blaszki

Post autor: kos221 »

Ciekawe, a co oznacza ten napis?
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: ID blaszki

Post autor: Blacek »

Cześć!!!
KPW - może coś z przysposobieniem wojskowym?
Ob. (obywatel?) Dr. (druh, albo doktor z błędnie wstawioną kropką na końcu skrótu) J. (imię)
Pekmański (?), Strzel( strzelec?) dalej nie widzę... Bydgoszcz.
Pozdrawiam!!!
kos221
Posty: 180
Rejestracja: 11 paź 2014, 16:32
Lokalizacja: Orzysz

Re: ID blaszki

Post autor: kos221 »

Bardzo dziękuję za podpowiedź :)
Awatar użytkownika
SIRK
Posty: 168
Rejestracja: 29 sie 2010, 21:09
Lokalizacja: Gdynia-Oksywie
Lokalizacja: Gdynia-Oksywie

Re: ID blaszki

Post autor: SIRK »

Witam!
Blacek brałeś pod uwage takie rozwiązanie ?
KPW- Kolejowe Przysposobienie Wojskowe.
Dr. - Dróżnik.
Pozdrawiam!
:papa:
Uve
Posty: 365
Rejestracja: 06 sie 2007, 22:26

Re: ID blaszki

Post autor: Uve »

Przez chwilę myślałem, że może uda mi się rozszyfrować elementy napisów i że całość będzie do siebie pasowała, ale raczej jednak zawędrowałem na manowce. Jednakże napiszę, jak wędrowały moje myśli.

Po tym jak Sirk rozwinął skrót KPW jako Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, to zerknąłem w necie i wydaje mi się, że stylistyka może pasować do oryginalnego skrótu i może to być trafiona identyfikacja liter. Dla przykładu odznaka KPW oraz rekonstrukcje naszywek:
http://forum.ioh.pl/graficzki2/1349139406_kpw.jpg
http://myvimu.com/exhibit/54685234-kolejowe-przysposobienie-wojskowe

W nazwisku pierwsza litera to B i wydało mi się, że właściwe odczytanie to: Obywatel Doktor J. Bermański.
Ktoś może powie, że w przypadku skrótu dr nie powinno być kropki na końcu, jednakże wydaje mi się, że przed wojną mogła taka pisownia być stosowana, a w każdym razie bywała. Dla przykładu poniżej link do numeru miesięcznika "Inżynier Kolejowy" z 1935 r., gdzie na drugiej stronie możemy znaleźć taki fragment:
ZWIĄZEK LEKARZY KOLEJOWYCH: Dr. Jan Bermański, Prezes Zarządu Głównego.

Jak widać po dr jest kropka. I jak również od razu widać, w gazecie tej pojawia się nazwisko takie jak na gwoździu sztandarowym. Przyszło mi na myśl, że chodzi właśnie o tą osobę, a dokładnie o dr Jana Aleksandra Bermańskiego. Był lekarzem i żołnierzem. Był też związany z kolejnictwem, co by jakoś wiązało się z KPW. Poniżej jego życiorys:
http://www.16puw.pl/index.php?first=show&second=link-518815eb937e1

Można mieć wątpliwość, że skoro miał dwa imiona, to czemu na gwoździu nie ma skrótu drugiego imienia, ale i w powyższej gazecie użyto tylko jednego imienia, więc brak A. nie musi wykluczać, że to ta osoba.

Jak widać w życiorysie, dr Bermański był przez część życia związany z Bydgoszczą. M.in. w latach 1933-1939 pełnił funkcję naczelnika Wydziału Sanitarnego DOKP (Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych), który to wydział miał w tym czasie siedzibę w Bydgoszczy.

Tu przechodzimy do gwoździa sztandarowego i linijki poniżej nazwiska. Sugerując się powyższym wydało mi się, że jest tam napisane: Naczel. wydz. - Naczelnik wydziału. Kos221 musiałby na żywo przyjrzeć się dokładnie napisowi, zdjęcie nie jest najlepsze.
Zupełnie nie wiem zaś, co może być napisane w przedostatniej linijce.

No ale tu pojawia się wątpliwość.
W ogóle zastanawiałem się, czemu na gwoździu jest skrót KPW. Czy KPW jest fundatorem i Bermański jest przedstawicielem KPW? Z napisów poniżej nazwiska to nie wynika, no ale też nie wiemy, jak prawidłowo je rozczytać. Ja miałem inną myśl, ale być może błędną. Pomyślałem, że to mógł być sztandar KPW właśnie - wtedy na każdym gwoździu na górze może był skrót KPW, a dopiero poniżej fundator. Ale może nie było takiego zwyczaju by na gwoździu mógł być wpierw skrót samej organizacji, której jest to szandar? Może jednak KPW musi być fundatorem tego gwoździa?

Jeśli jednak przyjąć, że to rzeczywiście sztandar KPW i połączyć to z miastem Bydgoszcz, to trafiłem na taki opis poświęcenia sztandaru KPW, zacytuję pierwsze zdanie i poniżej dam link:

"W niedzielę 20 października odbyła się w Bydgoszczy uroczystość poświęcenia sztandaru Kolejowego Przysposobienia Wojskowego okręgu pomorskiego. Jest to pierwszy w Polsce sztandar K.P.W."
http://laurahuta.blogspot.com/2011/12/kolejowe-przysposobienie-wojskowe-w.html

W samej treści nie pojawia się rok, ale te wpisy na blogu chronologicznie opisują pewne wydarzenia i z kolejności wpisów jak również z komentarza pod tym wpisem wynika, że chodzi o rok 1929. Tyle że w 1929 roku, jak można wyczytać z życiorysu, dr Bermański nie był jeszcze naczelnikiem wydziału. Pracował wtedy po prostu w Wydziale Sanitarnym DOKP w Gdańsku jako etatowy lekarz sanitarny.

I w tym momencie cała układanka przestaje do siebie pasować. Może więc wszystko co tu napisałem jest mylną identyfikacją. Ale może jakiś element jest jednak trafny.
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: ID blaszki

Post autor: Blacek »

Cześć!!!
Myślę, że "usiekłeś Bohuna"
Doktor mógł być prywatnym fundatorem, jednak zaznaczył swoją przynależność organizacyjną.
Gwóźdź nie musi pochodzić ze sztandaru KPW, bo organizacje pomagały sobie wzajemnie w tych sprawach. Mam w Sali Tradycji dwa drzewce od sztandarów Podgórskich organizacji na obydwu są blaszki innych działających wówczas w mieście oraz osób prywatnych i urzędowych.
Pozdrawiam!!!
Uve
Posty: 365
Rejestracja: 06 sie 2007, 22:26

Re: ID blaszki

Post autor: Uve »

:D
Fajnie, jakby kos221 zdołał gołym okiem rozszyfrować, co tam może pisać w trzeciej i drugiej linijce od dołu.

Przy okazji zauważyłem, że nie dałem jednak linku do wspomnianego numeru Inżyniera Kolejowego. Oto on:
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/5565/08ik35_nr8.pdf
TeresaB
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2016, 08:49
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ID blaszki

Post autor: TeresaB »

A może przyda się ten artykuł: „Dziennik Bydgoski” z 12 listopada 1935 roku: „Koło kolejarzy Związku Weteranów otrzymało sztandar. Bydgoszcz, 11. 11 . Dobrze się stało, że Powstańcy Wielkopolscy zatrudnieni na kolejach państwowych w Bydgoszczy przypomnieli się władzom państwowym i kolejowym, zapraszając je na uroczystość poświęcenia sztandaru swojej placówki. Pamiętamy bowiem wszyscy okólnik niedawno zacytowany w ,,Dzienniku Bydgoskim", w którym przy zestawieniu wszystkich organizacyj b. wojskowych pominięto zupełnie uczestników Powstania Wielkopolskiego. Okólnik ten względnie ewidencja urzędników co do ich zasług, został już wycofany, Uroczystość kolejarzy-powstańców miała przebieg podniosły. Wokoło nowego sztandaru zgromadziło się 40 chrzestnych ojców i matek z pośród wszystkich warstw społeczeństwa. Podczas nabożeństwa w kościele garnizonowym od ołtarza do zgromadzonych powstańców patriotycznie przemówił duszpasterz wojskowy ks. Szacki. Po złożeniu wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się na widoku publicznym uroczystość wręczenia sztandaru przez chrzestnych z p. starostą Stefanickim na czele najpierw przedstawicielowi zarządu głównego Zw. Weteranów mgr. Janowi Nowakowskiemu z Poznania, a następnie prezesowi Okręgu Pomorskiego p. Tadeuszowi Odrowskiemu z Chełmna. Prezes Odrowski, apelując do drużyny kolejarskiej, aby przejęła się wskazaniami Wodza i żyła wyłącznie dla Ojczyzny, oddał sztandar poświęcony prezesowi Kola Kolejarzy p. Lewickiemu, z którego rąk przyjął go, składając ślubowanie, chorąży p. Koehn. Po defiladzie, którą odebrali reprezentanci władz wojskowych, zastępujący dowódcę dywizji p. płk. Chmurowicza, udano się w karnym ordynku do sali Strzelnicy na uroczystą akademję. Pochód był barwnie przeplatany pocztami sztandarowymi licznych organizacyj, sprzyjających powstańcom-kolejarzom. Z zamiejscowych stowarzyszeń zauważyliśmy grupy weteranów ze Świecia, Grudziądza, Chełmna. Torunia, Nakła i Szubina. Pięknie prezentowały się poczty miejscowego Bractwa Kurkowego, Zw. Maszynistów Kolejowych i Rodziny Weteranów. Przy składaniu życzeń i wbijaniu gwoździ pamiątkowych w drzewce sztandaru w imieniu władz państwowych jako pierwszy przemówił życzliwie p. starosta Stefanicki, następnie reprezentant armji, poczem p. radca Kalita w imieniu zarządu miejskiego, wiceprezes dyrekcji p. Batycki w imieniu dyrekcji kolejowej okręgu pomorskiego, pp. dr. Bermański, Borysiak ze Świecia i wielu innych. Uczestnicy wpisali się do księgi pamiątkowej. Drugą część akademji poświęcono rocznicy wskrzeszenia Polski. Przemawiał złotousty prelegent p. kpt. Kulwieć o znaczeniu wolności. Popisywał się też swojemu deklamacjami Wojtuś Lewiński, zbierając zasłużone oklaski. Hymn narodowy odegrała orkiestra Kolejowego Przysp. Wojskowego pod batutą p. Szulca. Uczestnicy akademii wysłali telegramy hołdownicze do P. Prezydenta Rzeczplitej, i głównego inspektora armji gen. Rydz-Śmigłego. W czasie akademji poinformowano przedstawiciela naszej redakcji, że niepokojąca interpelacja wniesiona w najlepszych zamiarach przez jednego z panów radnych w tutejszym parlamencie miejskim, dotycząca zwalniania z pracy powstańców wielkopolskich nie może dotyczyć służby kolejowej, przeciwnie władze kolejowe starają się powiększyć liczbę zatrudnionych uczestników powstań narodowych, uważając ten element za najbardziej odpowiedni a przedewszystkiem pewny. Do tej sprawy jeszcze powrócimy.”
ODPOWIEDZ