4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Co szeregowiec na sobie i przy sobie posiadać powinien

Moderator: Manufaktura Dzika

U96

4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: U96 »

Zakładam wątek o suknie mundurowym 4JP . Od dłuższego czasu planowana jest gruntowna wymiana aktualnie noszonych mundurów - potocznie zwanych "frotkami" lub "piżamkami" -na tym tle kompleksów nie mamy. :zebek:. Są znoszone, a przydadzą się do prac obozowych.
Ciężko będzie połączyć kolorystykę, grubość(gęstość), splot oraz oddanie reali epoki(skład sukna,manufaktura itp.) ale cóż jest Nas tu sporo, to coś się wspólnie wymęczy.
Proszę o wrzucenie uwag i spostrzeżeń co do kroju, wykonania aby wykluczyć poprzednie niedociągnięcia i ustrzec się przed nowymi.
Będę tu zamieszczał stopniowo zdjęcia oraz wytyczne z regulaminów do 1807.
Adam
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: Manufaktura Dzika »

Tak jak we wszystkich mundurach stado poprawek się znajdzie. Ale do doskonałości się nigdy nie dojdzie.
U96

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: U96 »

Rozumiem.
Ustalimy formę aby treść była czytelna i nie burzyła radykalnie aktualnie praktykowanych zasad wykroju mundurów. Myślę że diabeł będzie tkwił w szczegółach i na to liczę.
Z szacunkiem
Adam
Awatar użytkownika
wojsport
Posty: 41
Rejestracja: 23 sie 2009, 00:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: wojsport »

Interesuje mnie skąd bierzecie zielone sukno, czy macie dojście do ciemnej zieleni ?
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: Manufaktura Dzika »

Tak jak i ty każdorazowo szukamy
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: srebrny_lis »

Sporo ciemnozielonego miał Siergiej w Modlinie. Można było zakupić. Nabyłem i sobie zrobię mundur, jak przejdę na emeryturę ;) .
U96

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: U96 »

Latam po Warszawie i uparcie szukam, mam 3 typy. Zdjęcie zrobię i w kleje, plus kawałki. Oczywiście nie gardzę siecią.
Pytanie mam, jak grube (gęstość) jest sukno na kurtkę i spodnie ( w naszym przypadku). Często pada stwierdzenie "cienki" materiał. Wiadomo że podszewka jest swoistym "szkieletem" kurtki i nadaje ostateczny kształt sylwetce.
Adam
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: Manufaktura Dzika »

epokowe nie były zbyt grube choć grubsze sukno łatwiej zniesie poniewierki.
Co do odcieni to i tak nie trafisz bo i w epoce były różne po oddziałach zaley jak farbowanie wyszło.
Awatar użytkownika
Kodi
Posty: 421
Rejestracja: 27 sie 2007, 13:53

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: Kodi »

Z suknem zielonym o prawidłowej barwie jest problem ogromny. Nie chodzi tu o przedział jasny-ciemny, bo wiadomo że historycznie barwnik był nietrwały i szybko się spierał/blakł, ale o znalezienie właściwego odcienia. Niestety większość materiałów używana teraz przez nas jest grubo nieprawidłowa. Szczególnie jeśli chodzi o różne popularne odcienie bilardowe (rozumiem, są najłatwiej dostępne - sam mam coś takiego).
W armii rosyjskiej używano zielnych barwników roślinnych i idę o zakład że w innych armiach zielone sukna farbowano tę samą techniką. większość oryginalnych zachowanych uniformów ma kolor bardzo ciemnej trawy. oczywiście część oryginałów po tylu latach wyblakła prawie do białego albo sczerniała. w wolnej chwili wstawię fotki.
co do grubości sukna w armii rosyjskiej to nie wiem, ale np w pruskiej sukno było tak cienkie i rzadkie, że "można było groch przesiewać".
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: srebrny_lis »

Powtórzę uparcie, że jakiekolwiek dokładne normy w epoce przedprzemysłowej były zwyczajnie niemożliwe do wyegzekwowania. Jakie były dane krosna albo dostępna przędza lub nici - takie było tkanie.
Awatar użytkownika
Kodi
Posty: 421
Rejestracja: 27 sie 2007, 13:53

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: Kodi »

Zgadza się, ale wiemy że poruszać możemy się w określonych odcieniach danego barwnika, a nie np. ogólnie zielonego czy ogólnie niebieskiego. Tak jak armia francuska używała indygo:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indygo" onclick="window.open(this.href);return false;
a pruska pruskiego błękitu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kit_pruski" onclick="window.open(this.href);return false;

naprawdę dużo bym dał żeby dowiedzieć się jakiego barwnika roślinnego używano wtedy do farbowania zielonego sukna. Taki barwnik można było uzyskać z takich roślin: pokrzywa wielka, czeremcha, koniczyna. Wszystkie dawały specyficzny "roślinny" odcień, hmmm trawiasty? odcien chlorofilu?
np taka próbka (pruski fizylier, koniec XVIII w.), sorki za słabą jakość:
http://imageshack.us/photo/my-images/189/fus11.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: srebrny_lis »

Wysłałem do Saszy pytanie o rośliny barwnikowe i technologię - zobaczę co napisze (coś powinien wiedzieć jako i muzealnik, i rekonstruktor). Co do mundurów francuskich, ciekawe czy urzet stosowany jako erzac indyga dawał taki sam odcień?
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: srebrny_lis »

Z pobieżnej tymczasem lektury - erzacu ;) zdaje się wynikać, że uzyskanie nasyconej barwy zielonej musiało być wynikiem mieszania kliku barw "czystych", ale może jest inaczej, jeszcze poszukajmy. Na teraz obejrzyjcie np. to:
http://www.lenikonopie.pl/pliki/barwienie.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
W tym materiale mamy za to sposoby i barwniki (również stosowane "w krajach słowiańskich") do kolorowania na żółto ("paliewyj") i czerwono.
Awatar użytkownika
Kodi
Posty: 421
Rejestracja: 27 sie 2007, 13:53

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: Kodi »

wiem że są w Polsce dobre firmy barwiące sukno na żądany kolor i chyba to jest najlepsze rozwiązanie.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: 4 Jegierski Pułk - sukno mundurowe, spostrzeżenia i poprawki

Post autor: srebrny_lis »

Fakt. Pisząc powyższe myślałem o wspomnianych barwnikach roślinnych. Zawsze dobrze wiedzieć. Praktyczniej wszakże po prostu dać do farbiarzy :D .
ODPOWIEDZ