Ermland 1945

Sprawy ogólne i galerie

Moderator: Manufaktura Dzika

Awatar użytkownika
von der Goltz
Posty: 540
Rejestracja: 30 sie 2009, 18:42
Lokalizacja: Warńija
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: von der Goltz »

http://www.lostbattalions.com/
Awatar użytkownika
Schwartz
Posty: 9
Rejestracja: 25 maja 2009, 09:53
Lokalizacja: Osterode Ost Pr.

Post autor: Schwartz »

Temat rzeka - nie bardzo chce mi się pisać o wszystkim bo musiał bym napisać elaborat na parę stron podaniowych. Jeżeli ktoś szuka czegoś konkretnego niech pyta na GG# 7334859, chętnie pomogę ze wszystkim.

Mundury-historyczne np. odradzam po całości.
Awatar użytkownika
von der Goltz
Posty: 540
Rejestracja: 30 sie 2009, 18:42
Lokalizacja: Warńija
Lokalizacja: Gdansk

Re: Ermland 1945

Post autor: von der Goltz »

Mam zamiar kompletowac sobie mundur i ekwipunek do reko Odzialu Łupaszki. Dlatego mile widziane wszelkie sugestie, obrazki, materialy.

narazie w necie wyszperalem:

"W moim szwadronie było jednolite umundurowanie sprzed 1939 roku. Częsciowo też były szyte w zaprzyjaĽnionych wioskach z farbowanego materiału. Pomógł także przypadek. W 1945 r. na BiałostocczyĽnie zdobyłem ciężarówkę, a w niej… 90 mundurów przeznaczonych dla jakiegos oddziału KBW. Ilosć była akurat wystarczajaca dla mojego szwadronu."

"Wszyscy ubrani byli w jednakowe mundury: w zależności od sytuacji albo w mundury "berlingowskie" z rogatywkami (ale z przedwojennymi dystynkcjami i orłem), albo w mundury "andersowskie" i czarne berety. Dzień rozpoczynał się i kończył modlitwą. Wielu żołnierzy nosiło ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej."

"Jak już wcześniej nadmieniłem, oficerowie z oddziału "Łupaszki" czy "Młota", mieli pięknie uszyte mundury. Nosili buty z cholewami, tzw. oficerki. Na czapkach orły z koroną, jakich nie posiadali oficerowie Ludowego Wojska Polskiego."

Moze kompletowac mundur wrzesniowy, ktory by pasowal i do Zolnierzy Wykletych i do ewentualnej reko Wrzesnia 1939?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ