Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 5 sie 2020, o 00:28Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Tannenberg 1914 w literaturze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 sie 2007, o 22:26
Posty: 365
Post Tannenberg 1914 w literaturze
W tym poście chciałbym zwrócić uwagę tylko na jedną książkę, nie chciałem jednak zakładać tematu dotyczącego jednej pozycji, ale pomyślałem że byłoby ciekawie, gdyby ten temat się rozrósł i w jednym miejscu zawierał informacje o wszelakiej literaturze, która w większym lub mniejszym stopniu dotyczyłaby tematu bitwy pod Tannenbergiem w 1914 r.

A mój tytuł to:
"Sierpień czternastego" - Aleksander Sołżenicyn

Książka w dwóch tomach, wydana w 2010 r. przez wydawnictwo Foka.

Poniżej opis książki jaki można znaleźć na stronach księgarń internetowych:
"Sierpień czternastego to rozległa panorama Rosji przełomu wieków XIX i XX nakreślona piórem wybitnego intelektualisty Aleksandra Sołżenicyna. Wiodącym motywem tej epopei są losy armii gen. Samsonowa i militarna katastrofa pod Stębarkiem -Tannenbergiem. Ale podczas lektury spotkamy się z rewolucjonistami-terrorystami organizującymi krwawe zamachy na przedstawicieli władz rosyjskich, znajdziemy się na dworze cara Mikołaja II, poznamy kulisy zabójstwa premiera Stołypina, będziemy towarzyszyć Leninowi w podróży z Poronina do Zurychu, zetkniemy się z Rasputinem... Ta barwna mozaika ludzkich losów, polityki, wydarzeń historycznych i batalistyki, pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do upadku carskiej Rosji i na zawsze zmieniły oblicze świata."

Czy ta książka była już wcześniej wydawana w języku polskim przez inne wydawnictwo, czy dopiero rok temu wydano ją u nas po raz pierwszy? Sam nie znalazłem informacji o wcześniejszych polskich wydaniach. Sama książka oryginalnie jest z 1971 lub 1972 roku.
Nie czytałem jej jeszcze. Zamówiłem ją i czekam na przesyłkę. Może ktoś czytał i zechciałby się podzielić wrażeniami, opinią?


1 wrz 2011, o 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Pisano o tym dużo. Tu tylko przykłady. Bardzo ciekawą i dynamiczną książkę o 1914 roku napisała Barbara Tuchman ("Sierpniowe salwy"). Jest tam sporo o Tannenbergu. Styl reporterski, ale informacje dość rzetelne. Pod koniec lat 1930-ych Jan Dąbrowski wydał "Wielką wojnę" (reprint KURPISZa w latach 1990-ych); w 1. tomie dużo o Tannenbergu. Również w polskim przedwojennym wydaniu pracy rosyjskiego sztabowca gen. Zajonczkowskiego (sic!) o tej wojnie. Tannenberg ma też swoje monografie, w tym w "habekach" (seria Historyczne Bitwy) Bellony. Interesującym drobiażdżkiem jest przewodniczek, którego mam tylko wersję niemieckojęzyczną (była tez polskojęzyczna) pt. "Auf den Spuren von Tannenberg"/"Tropami Tannenbergu". Bardzo ciekawy artykuł naukowy napisał Tadeusz Maria Gelewski pt. "Kulisy smierci generała Samsonowa - czy rzeczywiście samobójstwo?" w: Wojskowy Przegląd Historyczny, nr 1-2/1997.


1 wrz 2011, o 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 maja 2010, o 15:37
Posty: 19
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Ja jakis czas temu natrafiłem na angielskie wydanie "August 1914" w secondhandzie przy placu Bema:)


1 wrz 2011, o 18:12
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2008, o 22:10
Posty: 258
Lokalizacja: Okolice Olsztyna :)
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Pan Tomasz i Paweł Daniec wspólnie z Zosią, Jackiem oraz Olbrzymem, dziennikarzem z Olsztyna, poszukują skarbu generała Aleksandra Samsonowa, złotych rubli znajdujących się przy jego sztabie pod koniec pierwszej wojny światowej. Tymczasem w jeziorze Gim harcerze dokonują odkrycia, które wraz ze znalezionym pamiętnikiem niemieckiego oficera naprowadza na ślad pułkownika Teodora von Bresckova, który w 1918 roku zamieszkał w Zielonowie i szuka skarbu Samsonowa. Paweł objeżdża tereny bitwy pod Tannenbergiem, a pan Tomasz płynie z Zosią do pobliskiej wsi Kociak. Tam zostaje wciągnięty w rozstrzyganie miejscowych konfliktów wokół domu kultury i budowy wodociągu. Szukając skarbu nasi bohaterowie docierają w kilka prawdopodobnych miejsc ukrycia skarbu. - "Pan Samochodzik i... Skarb generała Samsonowa" Sebastian Miernicki
http://www.gandalf.com.pl/b/pan-samocho ... -generala/ ;)


1 wrz 2011, o 20:32
Zobacz profil Wyślij e-mail

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Z autorem powieści znam się osobiście; razem byliśmy na seminarium doktoranckim u Norberta Kasparka (nie wiem, czy już się obronił).


1 wrz 2011, o 21:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 sie 2007, o 22:26
Posty: 365
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
srebrny_lis napisał(a):
Bardzo ciekawą i dynamiczną książkę o 1914 roku napisała Barbara Tuchman ("Sierpniowe salwy")."

Właśnie nabyłem używany egzemplarz tej książki na Allegro :)

Natomiast kontynuując temat, chciałbym napomknąć o jednej książce:
"Kampanja jesienna w Prusach Wschodnich : sierpień - wrzesień 1914 r.", wydana w roku 1924 i napisana przez Bolesława Zawadzkiego, majora ze Sztabu Generalnego. W roku 2012 ukazał się reprint (możliwe że w księgarniach nakład się wyczerpał).
Co najistotniejsze - wydanie z 1924 r. jest dostępne za darmo w formie cyfrowej na stronie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Link: http://dlibra.bg.uwm.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=96

Ważne - książka ta jak wiele innych na stronie, jest dostępna w formacie pliku .djvu. By móc przeglądać pliki djvu w przeglądarce należy zainstalować odpowiednią wtyczkę. Próbując klikać dalej by obejrzeć książkę, strona biblioteki podpowie link do wtyczki ale dla chętnych podam go tutaj.
Wtyczka nazywa się LizardTech DjVu plugin (jest to wtyczka dla Windowsa) a link to:
http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBrowserPlugin.exe
Jest to plik .exe który należy ściągnąć i uruchomić.

Jeśli już uda się w przeglądarce otworzyć tą książkę, to można ją przeglądać dalej w przeglądarce ale można sobie plik zapisać na komputerze, będzie to również plik w formacie djvu. By potem móc otwierać na swoim komputerze plik djvu potrzebny jest jakiś programik obsługujący ten format. Mogę polecić darmowy WinDjView, a instalka znajduje się pod tym adresem:
http://windjview.sourceforge.net/


20 wrz 2012, o 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 sie 2007, o 22:26
Posty: 365
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Linki do różnych materiałów ze strony www.grwar.ru już się na forum pojawiały, ale chciałbym trzy konkretne linki związane z Tannenbergiem zamieścić w tym temacie (z jednego z tych linków znane są powszechnie rosyjskie mapy).

Na stronie forum.historia.org.pl w jednym temacie ktoś polecił te linki, pisząc o nich: "trzy b. szczegółowe rosyjskie studia dot. bitwy pod Tannenbergiem". Pozwoliłem sobie z pomocą translatora przetłumaczyć tytuły tych opracowań:

Początek wojny i działania w Prusach Wschodnich:
www.grwar.ru/library/GolovinEP/index.html
Sierpniowa bitwa w Prusach Wschodnich:
www.grwar.ru/library/Evseev-August/index.html
Wschodnia-Pruska operacja. Sierpień 1914 r.:
www.grwar.ru/library/Evseev-August/index.html

Nawet nie znając rosyjskiego, można próbować jakieś informacje wycisnąć dla siebie z tych tekstów używając translatorów automatycznych. Wspomnę o dwóch. Jeden to oczywiście translate.google.pl, zaletą jest że można na raz wkleić bardzo dużo tekstu. Drugi, który uważam tłumaczy rosyjski trochę lepiej to www.translatica.pl/translatory (trzeba wybrać tam by tłumaczył z rosyjskiego na polski). Wadą jest, że można naraz wklejać tekst długości 999 znaków, więc po kilka zdań w sumie.
Jakość tłumaczeń w obu przypadkach często jest fatalna, ciężko się to czyta, czasem niektóre słowa są przetłumaczone zupełnie bez sensu ale mózg ludzki dość nieźle sobie radzi mimo wszystko w rozumieniu sensu, znaczeń czy w domyślaniu się jakie słowo tu naprawdę powinno być. Jest to męczące, przegląda się teksty powoli, ale jeśli komuś zależy poszukać informacji np. o jakimś wybranym epizodzie, to da się to zrobić, zimowe wieczory będą długie.

Z przypisów w tekstach widać, że autorzy korzystają z dość ciekawych materiałów źródłowych, np. jakichś wspomnień rosyjskich dowódców - uczestników bitwy pod Tannenbergiem, także z raportów z bitwy, więc być może można znaleźć tam coś wartościowego. Tak przykładowo zerkając do przypisów widziałem, że przytaczane były fragmenty z takich pozycji jak:
- "Wojenny Zbiór", generał Klujew - "Военный Сборник", ген. Клюев
- "Ofensywa armii generała Samsonowa w Prusach Wschodnich", opracował generał Postowski; rękopis jest przechowywany w archiwum gen. Gołowina. - "Наступление армии ген. Самсонова в Восточную Пруссию", составлено ген. Постовским; рукопись хранится в архиве ген. Головина
- Wschodnio-Pruska operacja. Zbiór dokumentów światowej imperialistycznej wojny na rosyjskim froncie (1914-1917); M., 1939. - Восточно-Прусская операция. Сборник документов мировой империалистической войны на русском фронте (1914-1917 гг.) М., 1939
- "Inwazja w Prusach Wschodnich w sierpniu 1914 r. Wspomnienia oficera sztabu generalnego armii generała Samsonowa", Bogdanowicz P. N., Buenos Aires 1964 - "Вторжение в Восточную Пруссию в августе 1914 г.; Воспоминания офицера генерального штаба армии генерала Самсонова" Богданович П.Н., Буэнос-Айрес 1964

Te znane powszechnie mapy rosyjskie dot. bitwy pod Tannenbergiem znajdują się konkretnie na tej podstronie:
www.grwar.ru/library/Evseev-August/EA_140.html


24 wrz 2012, o 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 wrz 2011, o 18:59
Posty: 75
Lokalizacja: NIDZICA
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
akurat na znanym portalu jest jedna sztuka "kampanji",polecam sam kupiłem i jestem zadowolony.


24 wrz 2012, o 19:46
Zobacz profil Wyślij e-mail

Dołączył(a): 15 lut 2013, o 18:28
Posty: 59
Lokalizacja: Nidzica
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Witam tak sobie czytam ten wątek i wpadł mi w uwagę namiar wymieniony przez kolegę Srebrnego Lisa a mianowiciec cyt." Również w polskim przedwojennym wydaniu pracy rosyjskiego sztabowca gen. Zajonczkowskiego (sic!) o tej wojnie".Mam pytanie co to jest za publikacja ma jakiś tytuł,ewentualnie jest to gdzieś dostępne nie wiem internet,księgarnia,nie .Trochę szukałem ale nic nie znalazłem w tym temacie,za wszelką pomoc będę wdzięczny,ciepło pozdrawiam


20 lut 2013, o 12:33
Zobacz profil Wyślij e-mail

Dołączył(a): 30 sie 2007, o 22:05
Posty: 141
Lokalizacja: Olsztyn
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Mirowaja wojna - chyba o to chodziło; do ściągnięcia jest tutaj
http://www.wielkawojna.az.pl/relacje.html" onclick="window.open(this.href);return false;


21 lut 2013, o 17:59
Zobacz profil Wyślij e-mail

Dołączył(a): 15 lut 2013, o 18:28
Posty: 59
Lokalizacja: Nidzica
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Dzięki Tom 23 widze że wspierasz swieżaków na forum pozdrowienia :pijak:


22 lut 2013, o 16:52
Zobacz profil Wyślij e-mail
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2015, o 09:06
Posty: 36
Lokalizacja: Sierpc
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Odnośnie literatury, przypomnę tylko dla formalności:

1. Piotr Szlanta "Tannenberg 1914"
2. Wydawnictwo Militaria nr. 268 "Tannenberg 1914"
3. Dennis E. Showalter "Tannenberg 1914 Zderzenie imperiów"


26 mar 2015, o 08:02
Zobacz profil Wyślij e-mail

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Tannenberg 1914 w literaturze
Rzecz w miarę świeża: Maciej Gebel, Generał Samsonow. Stuletnie kłamstwo, KiW Warszawa 2015. Główne tezy raczej znane (przynajmniej od czasu publikacji ś.p. prof. T.M. Gelewskiego), za to sporo smaczków i dużo materiałów rosyjskich, m.in. koszmarkowate opisy pochodzące z publikacji autorstwa wdowy po Samsonowie (wizytowała niemieckie obozy jenieckie z Rosjanami, znajdując tam warunki drastycznie łamiące zawarte umowy): Jelizawieta Samsonowa, Dwie komandirowki w Giermaniju dla osmotra woennoplennych, Pietrograd 1917 (Dwie podróże delegacyjne do Niemiec w celu zapoznania się z położeniem jeńców [rosyjskich]). Wizytowała też obóz w Lidzbarku Warmińskim. Lidzbarka właśnie dotyczy słabo znana historia znęcania się nad grupą 176 rosyjskich podoficerów z obozu, bezprawnie wywiezionych do obozu pracy fizycznej pod Słupsk.


21 lip 2015, o 20:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.059s | 13 Queries | GZIP : On ]