Konserwacja broni białej

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

Awatar użytkownika
Heniek
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2011, 12:21
Lokalizacja: Narew

Konserwacja broni białej

Post autor: Heniek »

Polecam wyjątkowy podręcznik:

Janusz Sękowski
Konserwacja broni białej z elementami bronioznawstwa


Książka kompleksowo opisuje poszczególne etapy prowadzenia prac konserwatorskich zabytkowej broni białej wraz z podaniem technik, narzędzi i potrzebnych materiałów konserwatorskich. Jest też wyposażona w informacje związane z prowadzeniem dokumentacji konserwatorskiej oraz z planowaniem kolejności i zakresu prac. Dr Janusz Sękowski jest wybitnym praktykiem i znawcą zagadnień konserwacji broni białej i innych zabytków ruchomych. Książka spełnia zarówno rolę podręcznika dla konserwatorów-profesjonalistów, jak i praktycznego poradnika dla amatorów. Jako kopalnia wiedzy praktycznej jest ceniona przez muzealników, kolekcjonerów, specjalistów rynku dzieł sztuki oraz wszystkich miłośników starej broni. Opisane techniki konserwacji i renowacji można stosować również do innych przedmiotów metalowych.

Obrazek

Książka jest dość droga, ale na szczęście znajduje się w większości dobrych bibliotek.
Awatar użytkownika
warwick
Posty: 1571
Rejestracja: 10 lip 2007, 21:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Konserwacja broni białej

Post autor: warwick »

hmmm zapowiada się ciekawie - dzięki za info szczególnie, że akurat jestem w kursie dzieła

pozdr.warwick
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: Konserwacja broni białej

Post autor: Manufaktura Dzika »

na kilku forach już rozrzucił przenieś do giełdy
Awatar użytkownika
Heniek
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2011, 12:21
Lokalizacja: Narew

Re: Konserwacja broni białej

Post autor: Heniek »

Ach! Nie mam zamiaru tu kupować lub sprzedawać... Osobiście specjalizuję się w krzemieniu (trochę) i w zabytkowych meblach (bardziej, zwłaszcza art deco). Ale do tego mam własne forum. Czujność szanuję, full respect!
Awatar użytkownika
Remington
Posty: 1391
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:43
Lokalizacja: Gdynia

Re: Konserwacja broni białej

Post autor: Remington »

Odgrzewam kotleta.
Swojego czasu znalazłem trochę błędów w tej książce, ale mało istotnych.
Ostatnio wczydtałem się dokładniej o odrdzewianiu elektrolitycznym, gdzie autor podaje, że czyszczonego fanta podłączamy pod ANODĘ (+). Metoda ma być bezpieczna i bardzo dokładna.
Z teorii i mojej praktyki jasno wynikało, że w elektrolizie anoda ulega rozpuszczeniu, a redukcja zachodzi na katodzie. Nie wiem, może się nie znam, toteż postanowiłem zrobić eksperymentalne czyszczenie w/g rad Sekowskiego. Po 24 godzinach elektrolizy żelastwa rdza pozostała twarda i zbita.
Czyżby błąd autora?
Awatar użytkownika
Heniek
Posty: 13
Rejestracja: 17 kwie 2011, 12:21
Lokalizacja: Narew

Re: Konserwacja broni białej

Post autor: Heniek »

Książka sobie radzi, a autor odpowiada na techniczne zapytania...
Kalena
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2018, 23:28
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: Konserwacja broni białej

Post autor: Kalena »

Ja jestem raczej laikiem w temacie broni białej, więc chętnie się skuszę. Podstawy na pewno będą solidnie opisane.
ODPOWIEDZ