Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 25 maja 2020, o 00:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Czasopisma. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 7 kwi 2008, o 21:28
Posty: 442
Lokalizacja: Natangia
Post Czasopisma.
Drodzy forumowicze mam do Was pewne pytanie. Otóż będę miał możliwość zaprenumerowania czasopisma historycznego (darmowo), więc chcę poradzić się Was, jaką gazetkę o tematyce historycznej polecacie. Tygodniki, kwartalniki, miesięczniki. Cokolwiek o nich w paru zdaniach.
Pozdrawiam :papa:


1 gru 2010, o 10:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2007, o 17:27
Posty: 5328
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Post Re: Czasopisma.
jeżeli do ciebie do pracy? dla kuracjuszy to chyba "inne oblicza historii" zróżnicowane tematy i epoki


1 gru 2010, o 10:37
Zobacz profil Wyślij e-mail WWW

Dołączył(a): 8 paź 2007, o 09:58
Posty: 425
Lokalizacja: Ostrołęka
Post Re: Czasopisma.
To może Przegląd Historyczno-Wojskowy. Czasopismo z tradycją sięgającą okresu międzywojennego.


1 gru 2010, o 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008, o 00:00
Posty: 2007
Post Re: Czasopisma.
Polski rynek czasopism historycznych jest bardzo mały. Pierwsze miejsce w rynku ma ''Focus Historia'', po nim są ''Inne oblicza Historii''. Oba czasopisma o zróżnicowanej tematyce, z tyle że ''Inne oblicza...'' są jak by ambitniejsze. Minusem ''IOH'' jest to że gazeta wychodzi co 3 miesiące. Jako że jestem związany z ''Innymi Obliczami Historii'', to mam gazetkę za darmo, 3 ostatnie numery mogę Ci Marcinie oddać na grudniowym zebraniu, przejrzysz, ocenisz czy Ci pasuje.


1 gru 2010, o 17:33
Zobacz profil Wyślij e-mail

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Czasopisma.
"Focus Historia" jest wg mnie trochę tylko ambitniejszy od tabloidów; ogólnie dość cienki merytorycznie i bazujący na drobnych sensacjach "z myszką" czyli "rewelacjach" znanych faktycznie od lat. Zawiera materiały bądź ogólnikowe, bądź o trzeciorzędnej ważności. Generalnie czasopismo dla laików w sferze historii. Takie "do pociągu", choć niewątpliwie pożyteczniejsze od "harlequinów". Niezłe są "IOH"; sama obszerność artykułów daje obraz dogłębnego traktowania poruszanych tam tematów. W regionie wcale niezłe są "Komunikaty Mazursko - Warmińskie". Wymieniony wyżej przez Weje "WPH" też jest pismem fachowym ale nie niestrawnym. Może jeszcze londyński, ale dostępny w Polsce "Mars", tyle że dość drogi. Kiedyś fundamentalne były "Przegląd Historyczny" czy "Kwartalnik Historyczny". Wg mnie słabnie systematycznie "Odkrywca" (choć nie jest to pismo historyczne sensu stricto): ciągle tylko sztolnie i sztolnie, dziury w ziemi i katalogi artefaktów (nie na tym polega rola czasopism), niemal wyłącznie zresztą obrabiają Dolny Śląsk; rzadko trafia się coś naprawdę interesującego. Już lepszy poziom trzyma "Archeologia Żywa", chociaż bardziej niszowa.


1 gru 2010, o 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 14:35
Posty: 1696
Lokalizacja: Prusy Królewskie
Post Re: Czasopisma.
A wydaje sie jeszcze "Mowia Wieki"? To kiedys bylo niezle! :D


1 gru 2010, o 20:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Czasopisma.
"Mówią Wieki" kupuję co miesiąc, żeby dostarczyć większych obrotów znajomej kioskarce (przynosi do domu, żebym czasem nie zrezygnował ;) ). Wg mnie, kiedyś było ciekawiej redagowane, mimo iż mniej kolorowe i bardziej skażone propagandą. Rzadko który numer przynosi materiał mi nieznany. Jest to zresztą pismo adresowane do uczniów szkół średnich i ogólnie miłośników historii, nie dla "zawodowców" :zebek: . Jednak np. numer poświęcony Powstaniu Listopadowemu nie był zły. M.in. dobry tekst historyka fińskiego o udziale pułku finlandzkiego w wojnie 1831 i stosunku Finów do powstania. Każdy prawie numer po przeczytaniu zanoszę do pracowni albo komuś oddaję. Zostawiam tylko te, w których jest materiał dla mnie szczególnie interesujący.


1 gru 2010, o 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 14:35
Posty: 1696
Lokalizacja: Prusy Królewskie
Post Re: Czasopisma.
Zawodowcy maja swoje - branzowe :D , ja myslalem wlasnie o czyms bardziej popularnym. A pamietam (z czasow juz dzis pradawnych :D ) ze "MW" byly wlasnie dla "pozostalych zainteresowanych" - i chyba na niezlym wowczas poziomie. O ile rzecz jasna mnie to oceniac... :D


1 gru 2010, o 20:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Czasopisma.
Zgoda, tak było/jest jak napisaliśmy: pismo dla szkół średnich i miłośników historii; i taki poziom nadal trzyma. Nastąpiła wszakże istotna zmiana, tj. cena poszła w górę na tyle, że osoba żyjąca z czego innego niż historia lub nastolatek nie zechcą płacić takiej sumy; wolą pokombinować z internetem. Dla mnie zmiana polega na tym, że i latek przybyło, i od połowy lat 1980-ych "przeszedłem na zawodowstwo" ;) . Stąd niedosyt. Ale, jak wspomniałem, bywają dobre teksty. Numer "listopadowy" podoba mi się. Najbardziej słabą i "podejrzaną" stroną miesięcznika wydaje mi się nachalna promocja nawet kiepskawych pozycji "Bellony" (jeden ze sponsorów), czasem z uszczerbkiem dla konkurencji.


1 gru 2010, o 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 7 kwi 2008, o 21:28
Posty: 442
Lokalizacja: Natangia
Post Re: Czasopisma.
Czytelnicy, dla których poszukuję czasopisma nie są uskrzydleni wykształceniem. Przypuszczam, że wystarczyłoby dla nich, co kol wiek. Króciutkie wiadomości nie niosą ze sobą szerszej wiedzy dla czytelnika, choć mogą być „połykane”. Ja jednak wolę, aby po przeczytaniu jakiegoś artykułu można było poprowadzić, chociaż małą dyskusję.
Pokrótce moje spostrzeżenia dotyczące przedstawionych lektur dzięki waszym opiniom i z własnego rozeznania zacznę od:
IOH + Artykuły są obszerne, ciekawe, wzbogacone fotografiami, zgłębiają temat, oparte o przypisy. Jak Dzik napisał zróżnicowane tematy i epoki. Mimo to jest ład, porządek i estetyka. Ponadto zawsze jakiś filmik.
- To kwartalnik. Raz na trzy miesiące to dla moich czytelników niemal jakby nie istniał.
Przegląd historyczno – wojskowy. Przyznam się, że tego pisma nie przerabiałem.( Obowiązkowo do nadrobienia). Dla moich czytelników zapewne okres międzywojenny jest ciekawy. Jednak nie można zamykać tylko w tym okresie.
Focus Historia. Dużo wszystkiego. Mnogość zdjęć, obrazów stwarza wrażenie zacnej ciekawej gazety jednak treść artykułów i wiadomości w nich zawarta jest znikoma. Chociaż i w tej gazetce można znaleźć coś ciekawego.
Komunikaty Mazursko – Warmińskie. I tutaj również mam zaległości do nadrobienia.
Odkrywca. Oj kiedyś kupowałem to systematycznie jednak nie pamiętają o północnej części kraju. Od pewnego czasu zeszli do podziemi polski południowej i twardo trzymają się w podziemiach. Oby ich tam nie zasypało, bo będzie po gazecie.
Mówią Wieki Kilka razy czytałem to pismo. Plus wasze komentarze daje pozytywne wrażenie. Wszak odbiorca tej gazety nie będzie stawiał wygórowanych potrzeb, ale i poziom trzeba jakiś utrzymać. Raczej będę stawiał na MW. Sam też skorzystam z tego.
Ja osobiście dla siebie obecnie kupuję IOH i jestem zadowolony.
Fajnie, że pojawiło się szybko tyle odpowiedzi, za które dziękuję. Mam jednak nadzieję, że przedstawicie jeszcze kilka opinii dotyczących czasopism o tematyce historycznej. Pozdrawiam. :papa:


1 gru 2010, o 22:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Czasopisma.
Wybór typu: dla Ciebie IOH a dla owych Czytelników MW wydaje się dobry. Nawrzucaliśmy tytułów raczej ze swojego punktu widzenia; gdybyś od razu napisał, że chodzi o Czytelników ;) , to od razu zasugerowalibyśmy MW. Jeżeli coś wpadnie do głowy, dopiszemy.
Nasza szkolna biblioteka wyzbywała się w zeszłym roku stert numerów archiwalnych za friko; może im jeszcze coś zostało...


2 gru 2010, o 07:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2007, o 09:58
Posty: 425
Lokalizacja: Ostrołęka
Post Re: Czasopisma.
Skoro chcesz w przyszłości zapoznać się z Przeglądem Historyczno-Wojskowym to proponuję zacząć od podstaw. Na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej znajdziesz te wydane w okresie międzywojennym http://www.wbc.poznan.pl/publication/107564. Chyba nie trzeba się rejestrować, ale warto bo uzyskujesz dostęp do innych bibliotek cyfrowych w kraju, które działają w sieci. Można tam znaleźć wiele ciekawych pozycji. Ja np. zarejestrowałem się w podlaskiej. Na stronie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej http://www.wceo.wp.mil.pl/pl/111_575.html znajdziesz informację na temat obecnej zawartości pisma tj. od 2000 roku, które wychodzi jako kwartalnik. Dodam, że w PRL'u i końcówce XX w. wychodził jako Wojskowy Przegląd Historyczny.

Dla klientów szkolnej czytelni raczej niestrawny.


2 gru 2010, o 12:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2007, o 20:05
Posty: 1653
Lokalizacja: Allenstein
Post Re: Czasopisma.
"ODKRYWCA" myślę że będzie Cię satysfakcjonował.


3 gru 2010, o 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, o 12:21
Posty: 13
Post Re: Czasopisma.
Zdecydowanie na najwyższym poziomie jest Kwartalnik Historyczny. Ukazuje się od 1887 roku do dzisiaj, oczywiście z dziejowo konieczymi przerwami :sad:

Ostatnio ukazał się nr 4/2010 (rocznik 117), cały poświęcony średniowieczu.
Obrazek


17 kwi 2011, o 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 gru 2007, o 15:29
Posty: 7191
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Post Re: Czasopisma.
Zaprenumerowałem pod koniec lat 1980-ych, ale po trzech numerach przestał wychodzić, pieniędzy nie zwrócono i miałem dość. Oczywiście pismo jest dobre, jednak ja ostatnio nastawiam się zbyt konkretnie, by inwestować w materiały o szerokim przekroju. Nadal oferuję Marcinowi liczne archiwalne numery "Mówią Wieki" za darmo. Kwestia umówienia się.


17 kwi 2011, o 16:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.079s | 15 Queries | GZIP : On ]