Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla

Post autor: srebrny_lis »

Dostałem dziś luksusowe wydawnictwo zarządu województwa, albumowo - statystyczne, na kredowym papierze i dość obszerne, pt. "Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla. Stan zachowania, potencjały i problemy", wyd. II, Olsztyn 2009. Dopiero przeglądam i poczytuję, powoli więc rodzić się będzie ogólna ocena tej publikacji. Recenzenci: L. Kajzer, M. Pokropek i J. Sikorski uznają za dobre strony głównie pionierskość publikacji, jej przystępne ujęcie i przejrzysty układ treści. Ja sam, jak napisałem, dopiero zamierzam wyrobić sobie opinię po wnikliwej lekturze i oglądzie (zdjęć, rycin, map i tabel). Tak czy owak: darowanemu koniowi "non si guarda in bocca".
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla

Post autor: Blacek »

Czekam na relację!!!
Pozdrawiam!!!
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla

Post autor: srebrny_lis »

Wnikliwiej potraktowałem "czujnym okiem" na początek wątek napoleoński. W dziale "Miejscowości związane z ważnymi dla regionu wydarzeniami" odnalazłem niestety kolejną "bitwę pod Ignalinem" a pamiątką po tejże są jakoby "pozostałości dawnych szańców" na... Wzgórzu Napoleona. Czyli wciąż te same błędy rzeczowe, wieloletnia nauka idzie w las. W dziale "Miejsca i sposób upamiętnienia działalności ważnych osobistości" mamy z naszej dziedziny dwa wątki: "Szlak Napoleoński" i "Szlak Bojowy Wojsk gen. J.H. Dąbrowskiego". W pierwszym opisano krótko inicjatywę pułtuską ("OD Pułtuska do Tylży"), szlak w powiecie olsztyńskim m.in. przez Jonkowo, szlak rowerowy z "dębami Napoleona". Zupełnie nie zauważono szlaku i oznaczeń w gminie Świątki - efektu kilkuletnich a różnorodnych wysiłków w tej gminie (z naszą poniekąd pomocą). Najwyraźniej osobą, od której czerpano informacje był (tylko?) Monsieur Adolphe :/ . Jeszcze bardziej zupełnie ;) autorka tej części albumu nie dostrzegła w regionie szeregu dobrze już rozwiniętych imprez widowiskowo - historycznych w temacie napoleońskim, co jest poważnym uchybieniem. Nieco lepiej opisano drugi ze szlaków (Dąbrowskiego). Co jeszcze? Fotografia pomnika gen. Anrepa w Plebaniej Wólce k/Morąga pochodzi z czasów przed renowacją (obiekt wygląda na zdewastowany, wokół jeszcze rosną stare drzewa. A przecież powinno się chyba docenić prace renowacyjne morąskich uczniów i ich merytorycznych przewodników? Czyli: tematyka napoleońska wciąż w powijakach i powiela się te same błędy. Musimy to naprawić.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Dziedzictwo kulturowe Warmii, Mazur i Powiśla

Post autor: srebrny_lis »

Ogólnie mogę stwierdzić, że o ile część analityczna (metoda zestawiania, planowanie, bilans) jest zasadniczo w porządku, to jednak autorzy bazują na materiałach historycznych w dużym stopniu przestarzałych (np. obecnie już dalece niewystarczająca seria "Pojezierza" "Z dziejów miasta i powiatu/okolic"). Stąd mogą być wyprowadzane wnioski idące nieco w bok, przy całościowo zdrowych założeniach. Jeśli opracowanie miałoby pełnić rolę podstawowego informatora i "podręcznika kulturoznawstwa", to jego nakład winien być znacznie większy od tych 500 egzemplarzy. Razi ("normalna" w naszych czasach [?]) liczba błędów językowych, w tym nawet w nazwiskach znanych przecież w Olsztynie postaci (np. w bibliografii Algusiewicz zamiast Augusiewicz). Pozycja z pewnością bardzo przyda mi się w moich poczynaniach regionalistycznych, niemniej czuję niedosyt.
ODPOWIEDZ