Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: srebrny_lis »

Właśnie nabyłem kolejny zbiór regionalnych ciekawostek autorstwa Tomasza Sowińskiego pt. "[Kolejne] Tajemnice Warmii i Mazur". Głównie czasy nowsze, ale rzecz ciekawa i w sam raz na lato. Ponadto ma się odbyć spotkanie z autorem w olsztyńskiej Kawiarni Literackiej 7 lipca (środa) o godz. 17:00. Kto chce się tam wybrać?
Poczytuję powoli, nawet niezłe, drażnią tylko błędy ortograficzne, np. "moździeż".
Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 12:26 przez srebrny_lis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tworas
Posty: 1351
Rejestracja: 06 lip 2007, 19:21
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: Tworas »

Pewnie się wybiorę
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: Adik »

Ja bym poszedł, ale mam o 18 lekcję prawka, a już dwie przełożyłem i nie chcę przekładać kolejnej :) Za to czekam na jakieś informacje od osób, które tam pójdą :) Jestem żądny wiedzy :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: srebrny_lis »

Pasja i wiedza zasłużonego "obwąchiwacza" tajemnic regionu jest zaiste wielka, jednak stopień znajomości różnych zagadnień niejednolity. Autor wyraźnie preferuje tematykę drugowojenną. Tymczasem parę uwag miałbym odnośnie szańców z 1807. Sprawy "fortu pod Łupstychem" wymagają dodatkowego sprawdzenia (wizja plastyczna obozu przy forcie wydaje się dość dowolna [francuskie obozy wygladały zwykle inaczej]; zimą Napoleon przebywał tam tylko jedną noc na biwaku, w otoczeniu gwardzistów, nie było więc motywacji budowania "fortu"; za to takowy faktycznie mógł powstać w okresie wiosennym, kiedy okolicę długo zajmowały oddziały III korpusu Davouta). Można by także rozbudować wątek fortyfikacji podlidzbarskich. Natomiast pod Jonkowem walki nie mogły toczyć się 7 lutego, bo od 4-go rano Rosjan tam już nie było. Ponadto szaniec pod Spędami nie jest "czworokątny": mapa z pracy Hopfnera ukazuje narys poligonalny (7- a nawet 8-boczny licząc lekkie załamanie nasypu w części szyjowej; łącznie można by naliczyć aż 10 kątów a sama reduta miała dwa poziomy [licząc nadszaniec]). Los szańca w Piotraszewie jest rzeczywiście smutny, jednak powstały w jego miejscu dół po żwirowisku (już porośnięty trawą) stanowi dobry namiar na jego dawną lokalizację. Zapewniam, że kiełbaski pieczone na rozpalonym w środku ognisku smakują znakomicie :P .
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: Adik »

srebrny_lis pisze:Pasja i wiedza zasłużonego "obwąchiwacza" tajemnic regionu jest zaiste wielka, jednak stopień znajomości różnych zagadnień niejednolity. Autor wyraźnie preferuje tematykę drugowojenną. Tymczasem parę uwag miałbym odnośnie szańców z 1807. Sprawy "fortu pod Łupstychem" wymagają dodatkowego sprawdzenia (wizja plastyczna obozu przy forcie wydaje się dość dowolna [francuskie obozy wygladały zwykle inaczej]; zimą Napoleon przebywał tam tylko jedną noc na biwaku, w otoczeniu gwardzistów, nie było więc motywacji budowania "fortu"; za to takowy faktycznie mógł powstać w okresie wiosennym, kiedy okolicę długo zajmowały oddziały III korpusu Davouta). Można by także rozbudować wątek fortyfikacji podlidzbarskich. Natomiast pod Jonkowem walki nie mogły toczyć się 7 lutego, bo od 4-go rano Rosjan tam już nie było. Ponadto szaniec pod Spędami nie jest "czworokątny": mapa z pracy Hopfnera ukazuje narys poligonalny (7- a nawet 8-boczny licząc lekkie załamanie nasypu w części szyjowej; łącznie można by naliczyć aż 10 kątów a sama reduta miała dwa poziomy [licząc nadszaniec]). Los szańca w Piotraszewie jest rzeczywiście smutny, jednak powstały w jego miejscu dół po żwirowisku (już porośnięty trawą) stanowi dobry namiar na jego dawną lokalizację. Zapewniam, że kiełbaski pieczone na rozpalonym w środku ognisku smakują znakomicie :P .
Wooow! Wszystkie błędy wychwycisz. Chwalić twoją mądrość. Dużo można się od Ciebie nauczyć :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: srebrny_lis »

Moje intencje były czyste. Tj. nie chodzi o mądrzenie się, tylko o uzupełnienie ciekawych informacji Tomasza Sowińskiego. O "obozie w Łupstychu" warto byłoby znaleźć coś więcej.
O istnieniu w okolicy wsi fortyfikacji wcześniejszych niż napoleońskie świadczy już sama nazwa miejscowości (funkcjonująca od dawna w 1807): Abstich czyli po prostu "okop". "Chrańcuzy" tylko dołożyli swoją fortyfikację w tym lub pobliskim miejscu.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2010, 10:06 przez srebrny_lis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adik
Posty: 98
Rejestracja: 28 cze 2010, 19:05
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: Adik »

srebrny_lis pisze:Moje intencje były czyste. Tj. nie chodzi o mądrzenie się, tylko o uzupełnienie ciekawych informacji Tomasza Sowińskiego.
Z całym szacunkiem, ale nigdy nie powiedziałem, że się mądrzysz :) Chwalę i podziwiam jedynie twoją wiedzę :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: srebrny_lis »

Czytam dalej, chociaż na razie wybiórczo. Podoba mi się rozdział o blokhauzach.
Awatar użytkownika
syriusz13
Posty: 995
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:22
Lokalizacja: Wartenburg
Lokalizacja: Wartenburg

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: syriusz13 »

Srebrny lisie,powinneś zająć sie pisaniem książek.Wybierz jakś niszę,o czym jeszcze moze nie pisano,lub poweryfikuj błędy jakie do tej pory robiono w opracowaniach.Proponowałbym coś o naszych terenach.
Tylko nawet nie pisz że brak ci wiedzy bo sam kilkakrotnie zadawałem ci trudne pytania a ty zawsze dogłębnie odpowiadałeś.Poza tym w postach widac kto tu jest brylantem w temacie epoki napoleońskiej.
Niech się nie zmarnuje twa wiedza.

Szacun wielki dla Tomasza Sowińskiego,czytam go namiętnie i cieszę się że ktoś działa na tej płaszczyźnie w naszej okolicy!Tylko jest jedno ale ,jest mądre powiedzenie "Jeśli znasz się na wszystkim,znasz się na niczym" i to kieruje do Pana Tomasza.Potem wychadzą własnie takie luki jakie wymienia srebrny lis.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: srebrny_lis »

Tomasz Sowiński odwala kapitalną robotę i to chyba "za pięć dwunasta": pozyskuje masowo tzw. źródła wywołane (rozmowy, wywiady) czyli "doi" być może ostatnich świadków. Dlatego najmocniejsza część jego pracy to rozdziały o czasach nowszych. Poza tym wciąż jest w terenie, czasem bardzo głębokim... A nie każdemu się chce.
Ja sam trochę fajnych rzeczy "napoleońskich" mam w pracy oddanej już do wydawnictwa; niestety czeka w kolejce :/ . Co nieco wiem, lecz nie pretenduję do nieomylności ani wszechwiedzy ;) .
Awatar użytkownika
markis
Posty: 900
Rejestracja: 04 lis 2008, 16:26
Lokalizacja: Ostróda-Culmerland

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: markis »

Zamówiłem w Księgarni Rolniczej na Dąbrowszczaków.
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: zoz »

powinna byc pod filarami (Olsztyn), chyba wszystkie jego pozycje mozna tam znalesc.
Awatar użytkownika
markis
Posty: 900
Rejestracja: 04 lis 2008, 16:26
Lokalizacja: Ostróda-Culmerland

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: markis »

Z księgarni Rolniczej przyślą pocztą - za pobraniem. Mam tam swoje konto.
Marcin
Posty: 442
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:28
Lokalizacja: Natangia

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: Marcin »

Ja otrzymałem pocztą od samego autora. Wielkie mu za to dzięki. :papa:
Awatar użytkownika
Tworas
Posty: 1351
Rejestracja: 06 lip 2007, 19:21
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Nowa książka Tomasza Sowińskiego plus spotkanie

Post autor: Tworas »

Zapewne chodzi o Alte Schanze, teren ciekawy, ale bez jakiś większych rewelacji, aczkolwiek człowiek dowiedziałby się czegoś ciekawego o tej reducie.
ODPOWIEDZ