Epoka napoleońska

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

Kurczak pisze:a czytał ktoś z szanownego grona pozycje Henri'ego Troyata -Aleksander I Pogromca Napoleona,Wydawnictwo Amber Warszawa 2007. zamówiłem i czekam na przesyłke. Jeśli tak, to proszę o parę słów ;)
Oczywiście. Jak dla mnie świetna pozycja, podobnie jak biografia Piotra I tegoż samego autora. Ja nie mogłem się oderwać od tej książki, myślę że napisana jest dość rzetelnie, choć wkradło się kilka chochlików drukarskich! :)
Przed lekturą tej biografii nie zdawałem sobie sprawy że charakter (i poglądy) Aleksandra, dość słaby i przewrotny trzeba by rzec, tak ewoluował przez jego całe (dość krótkie) życie, zawsze miałem go właśnie za silnego cara ''pogromcę Napoleona''!
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Dzięki! z chęcią przeczytam "Aleksandra" po takiej zapowiedzi ;)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Henri Troyat bywa nierówny (np. słaby "Talleyrand"), ale "Aleksander I" mu się raczej udał. Bez wątpliwości korzystałem także z tej pozycji pisząc poważne rzeczy. Ciekawa biografia cara Aleksandra I po polsku to także Kazimierza Dziewanowskiego "Aleksander I. Car Rosji I król Polski" (mocno fabularyzowana i plotkarsko - anegdotyczna, ale za to ożywiająca postać monarchy; zwłaszcza ciekawe ukazanie dzieciństwa, młodości, mistycznych związków z baronową Krudener i zagadki jego śmierci i rzekomego "życia po śmierci"). Znacznie poważniejszy biogram Aleksandra I w zbiorowej pracy rosyjskiej "Dynastia Romanowów" pod red. Achmeda Iskenderowa (wyd. PROLOG Warszawa 1993, autor biogramu Włodzimierz Fiodorow). świetna i rozbudowana charakterystyka osobowości i poglądów cara w: Szymon Askenazy "łukasiński" t. 1 (reprint KURPISZ-a). Dość schematyczny biogram w: Władysław A. Serczyk "Dynastia Romanowów". Tenże Serczyk napisał wiele biografii rosyjskich, m.in. Piotra I, Katarzyny II czy Iwana IV Groźnego. Co do Piotra I, przed dwoma laty nabyłem w Sowietsku (d. Tylży) za psi grosz rosyjską, ładnie wydaną pracę "Wschodniopruskie marszruty Piotra Wielkiego". Bardzo interesująca, z wieloma ilustracjami i wypisami. Miałem też w rękach klasyczną rosyjską pracę generała Szyldera o Aleksandrze I i współczesną francuską "Napoleon i Aleksander I. Wojna dwóch idei" (tę ostatnią mają w OSEN w Pułtusku).
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Opcje Napoleońskie - Jonathan North. Jestem po kilku rozdziałach i zbytnio mnie nie przekonuje. książka napisana w stylu alternatywnej historii "Co by było, gdyby sprawy potoczyły się inaczej" Nie jest to fikcja w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale symulacja zdarzeń.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Jakiś czas temu kupiłem Northa niejako z obowiązku (zainteresowania zobowiązują :) ), ale nie jestem zachwycony. Takie typowo angolskie bredzenie, oni chyba naprawdę nie umieją rzetelnie pisać o historii. Albo fantazjują, albo epatują tanią sensacją a zawsze starają się przemycić tezę, że oni i tak zawsze są we wszystkim najlepsi. No i ten mało zasadny kult Wellingtona, wodza mocno przeciętnego, za to o sporym szczęściu i mistrzostwie w autoprpoagandzie (aż do fałszerstw źródłowych pana księciunia włącznie). Znacznie wyżej cenię sobie historiografię niemiecką (poza okresem III Rzeszy) i francuską, zwłaszcza dzieła ich obu z przełomu XIX i XX w. Z tzw. historii alternatywnej lepszą, rzetelniejszą pozycją jest Maxa Demandta "Historia niebyła", wydana przez PIW w serii "z ósemką". W Polsce literaturę "co by było, gdyby..." zapoczątkował bodajże generał Powstania Listopadowego Ignacy Prądzyński w pracy "Zaprzepaszczone szanse. Wybór myśli politycznych i społecznych", ostatnio wyd. przez Wyd. Literackie w tzw. Serii Obywatelskiej, Kraków-Wrocław 1985. Aż trzy części pracy poświęcił Powstaniu 1831, zaś w cz. I "Bohaterowie bez cokołów" 5 na 6 rozdziałów to polskie wątki napoleońskie. Dobra analiza paru zmitologizowanych postaci i zdarzeń.
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Jeszcze dużo czytania mam przed sobą z tej tematyki, planuje napisać prace licencjacką a później może i magisterkę właśnie z tematyka związana z epoka napoleońską. Ale póki co praca proseminaryjna! :lol:
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Proseminaryjną pisałem ze średniowiecza. Tematy były narzucone.
Motyl
Posty: 446
Rejestracja: 20 lut 2008, 19:41
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: Motyl »

Na początek proponuję serię wydawnictwa Finna. Szczególnie "żelazny Marszałek" i "Murat" przypadły mi do gustu. Na temat Murata fajnie mi się spierało ze Strzeżkiem. On potępiał Murata za zniszczenie kawalerii, ja kontrowałem i zwalałem winę na szwagra, który wysługiwał się Muratem w ciężkich chwilach. Tak trochę na przekór, bo fantazja przeważnie brała górę nad rozsądkiem. Co to za żołnierz jednak bez fantazji. W początkach swoich rozważań nad fenomenem Napoleona czytalem jego biografię autorstwa Cronina. Też fajna. Idąc zaś śladami Srebrnego Lisa, polecam wydawnictwo Kurpisz i reprinty. Nie są tanie, lecz treściwe.
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Post autor: Manufaktura Dzika »

czy literatura rosyjsko języczna też wchodzi w grę?
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Jak dla mnie niestety nie. Nie znam rosyjskiego, przez co ubolewam. Praca proseminaryjna jest dosyć ogólna wiec na podstawowej literaturze dam sobie rade.
Awatar użytkownika
Hanzo
Posty: 898
Rejestracja: 10 lip 2007, 19:54
Lokalizacja: O.

Post autor: Hanzo »

Hmm, wydaje mi się ze teraz wymagane (mocno wskazane:) ) jest kozystanie ze źródeł.
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Post autor: DAMIAN »

Praporszczyk pisze:Idąc zaś śladami Srebrnego Lisa, polecam wydawnictwo Kurpisz i reprinty. Nie są tanie, lecz treściwe.
Co do drogiego Kurpisz'a, to ten sprzedający ma bardzo ciekawe oferty tego wydawnictwa, sam brałem od niego ''Wojnę 1812'' za 36zł 2 tomy!!!

http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=3972404

To nie jest reklama, a raczej przydatna informacja myślę! ;)


PS. A kupiłem sobie jeszcze ''Wielkie wojny napoleońskie'' Kukiela. :)
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Pod własnym tytułem "Wielkie wojny..." Kukiela KURPISZ wydał, bodaj jako pierwszą pozycję z reprintów napoleońskich, część przedwojennej "Historii Powszechnej". W każdym razie był to mój pierwszy "kurpisz" i stoi honorowo na półce. Bardzo dobry na początek. Potem można się wgłębiać w tematy monograficzne. Znacie oczywiście odchudzone z polityki, za to będące zwięzłą analizą strategiczną Kukiela "Wojny napoleońskie" (od razu wiadomo, o co w kolejnych kampaniach chodziło i dlaczego taki był ich wynik, bez clausewitzowskiego "komplikowania rzeczy prostych" [opinia Jominiego o Clausewitzu]). To jednak dzieło w sumie jeszcze "młodzieńcze", pełne entuzjazmu wobec Cesarza; osobiście uważam za najdojrzalszą "Wojnę 1812 roku". Wielu współczesnych odbiorców rodem z cywilizacji obrazkowej i komputerowej odstrasza niestety u Kukiela i w innych "kurpiszach" imponująca liczba stron tekstu (prawie) bez ilustracji. Zwięzły zarys napoleońskiej sztuki wojennej można znaleźć w sprzedawanych też w kraju (w księgarniach "Bellony") londyńskich "Marsach" (po polsku); np. w nrze 4 są fajne materiały: "Pogrom Prus w 1806 roku w świetle korespondencji Napoleona" Rostworowskiego (głównie organizacja rozkazodawstwa) i "Logistyka" Szudka.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Dziku pytał Kolegów o sprawę zamieszczenia literatury rosyjskojęzycznej. Język obecnie zrobił się trochę elitarny, lecz bywają też prace o epoce tłumaczone na polski. Z nich najlepsze wg mnie to m.in. wymieniana w jednym z postów wyżej "Dynastia Romanowów" i królowa rosyjskich prac o Powstaniu Listopadowym: Puzyrewskiego "Wojna polsko - ruska w 1831 roku", parę lat temu wznowiona (bardzo uczciwa XIX-wieczna praca, jej lektura plus Tokarza polska praca "Wojna polsko - rosyjska 1830 i 1831 roku" z międzywojnia to podstawa wiedzy o dziejach wojskowych Powstania, obaj korzystali z dokumentów spalonych w 1944 a więc niepowtarzalnych). Polecam też prace napoleonistyczne ś.p. Jana Lubicz - Pachońskiego. Facet pisał je w latach komunizmu, kiedy małe były szanse swobodnego penetrowania przez polskich uczonych archiwów zachodnich; stąd starał się zamieszczać masę szczegółów archiwalnych, tak by jego prace stawały się rodzajem źródła dla kolegów w kraju. Nie są wolne od pomyłek, ale wszystkie są przydatne i "wiecznie zielone", zwłaszcza monumentalne czterotomowe "Legiony Polskie. Prawda i legenda". Każdy tom wydawano osobno, w różnych wydawnictwach i na przestrzeni wielu lat. Dlatego mało kto w Polsce może się dziś cieszyć posiadaniem kompletu (sam mam niestety tylko 4. tom, za to chyba najciekawszy: trochę późnych działań w Italii, dużo o Haiti, niewoli angielskiej i powrocie do kraju w 1807). Polecam też "Słownik biograficzny oficerów Legionów Polskich" tegoż autora. Nie mam na własność, niestety :sad: .
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Post autor: Kurczak »

Na Pachońskiego też polowałem ale kupienie kompletu po przyzwoitej cenie jest niemożliwe :| na allegro komplet jest za 499 zł :sad:
ODPOWIEDZ