Epoka napoleońska

Literatura poszukiwawcza, historyczna, przygodowa

Moderator: Andrew

Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Epoka napoleońska

Post autor: Kurczak »

ech Damian miałeś dobrego Mikołaja! :D
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Epoka napoleońska

Post autor: DAMIAN »

http://www.allegro.pl/item860598309.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Może ktoś chce sobie kupić oryginał. :)
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Nabylem wczoraj cos dla mlodziezy szkolnej czyli Les plus belles victoires de Napoléon,mnostwo kolorowych mapek i obrazkow.Cos w rodzaju malej encyklopeddii na wesolo.
I drugie dzielo Napoléon Jean Sawant -przedruki listow w oryginale, wizerunki wszystkich blisko powiazanych z Napoleonem generalow ,osob,lista kobiet w jego zyciu jest najdluzsza 15 flirtow ,14 aktoreczek ,4 austriaczki,2 wloszki,1 polka ,1 saksonka, i jeszcze ze 20 innego pokroju w tym kilka ktore odrzucily jego zaloty.
Ciekawostka jest lista jego podpisow i jak sie zmienialy przez lata.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Ewolucję podpisów Napoleona mam też w czeskiej "Napoleonska encyklopedie" Blatnego z 1995. Ostatnio wydrukowałem sobie z Sieci "Pamiątki [...] Colberta" (opracowane przez syna dowódcy kawalerii VI Korpusu Neya, gen. Colberta), tom III, z mnóstwem pełnych tekstów listów Neya i częściowo innych oficerów (np. Soulta) odnośnie sytuacji od stycznia do jesieni 1807 (i dalej, ale to już mnie mniej interesuje). Masa szczegółów o wydarzeniach nawet w małej skali, jak incydenty z udziałem patroli itp. Jak to dobrze, że "naumiałem się" czytać po francusku (choć z mówieniem kiepsko)!
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Gdzies spotkalem w necie listy Napoleona no i raz w antykwariacie oryginal ale to juz dawno temu swoja droga to nawet kopie chcialbym kupic.Zawsze poluje na ksiazki stare XIX XX (zdarza sie i XVIII) wiek.Lubie ladna okladke i ten zapach starzyzny .Chce cos o jego marszalkach ale na razie nie mam czasu nawet tego przeczytac.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

"Correspondance de Napoleon Ier" z 1807 mam częściowo w postaci kserówek z oryginałów a częściowo w postaci elektronicznej. Spoza głównego nurtu korespondencji Napoleona mam kserówki z wydanych po niemiecku "Listów do [brata] Józefa", po francusku ksero listów do ministra marynarki Decresa i po francusku na pocz. XX w. w Paryżu i Warszawie "Nie wydane listy i dyspozycje N. dotyczące Polski", które żona nabyła dla mnie na bazarze we Lwowie za 15 zł (z exlibrisem księgozbioru hrabiego Tchorzewskiego).
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Epoka napoleońska

Post autor: DAMIAN »

Ja od kilku dni czytam sobie... tak dla przyjemności- Gąsiorowskiego :), a dokładnie jego Trylogię o Szwoleżerach Gwardii (Huragan, Rok 1809, Szwoleżerowie Gwardii). Powieść leciwa, lecz nadal bardzo wciągająca. Mamy tam, dużą dozę historii, ciekawą fabułę, przygodę, wątek miłosny i humor (głównie za sprawą Żubra i Żubrowej) :D. Pewnie część się nie zgodzi, ale dla mnie cykl Gąsiorowskiego jest na miarę Trylogii Sienkiewicza! :)
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

srebrny_lis pisze:Ewolucję podpisów Napoleona mam też w czeskiej "Napoleonska encyklopedie" Blatnego z 1995. Ostatnio wydrukowałem sobie z Sieci "Pamiątki [...] Colberta" (opracowane przez syna dowódcy kawalerii VI Korpusu Neya, gen. Colberta), tom III, z mnóstwem pełnych tekstów listów Neya i częściowo innych oficerów (np. Soulta) odnośnie sytuacji od stycznia do jesieni 1807 (i dalej, ale to już mnie mniej interesuje). Masa szczegółów o wydarzeniach nawet w małej skali, jak incydenty z udziałem patroli itp. Jak to dobrze, że "naumiałem się" czytać po francusku (choć z mówieniem kiepsko)!
Gdzie moge sciagnac te pamiatki Colberta?
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Poszukaj w google "Traditions et souvenirs touchant le temps et la vie du general Auguste Colbert 1793 - 1809 par le marquis de Colbert Chabanais (son fils)" Paris 1882. Zwłaszcza tom drugi i trzeci (Polska i Prusy Wschodnie oraz początek wojny hiszpańskiej).
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Dziekuje mam juz caly tekst.Troche tego jest.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Re: Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Kolejne nabytki.Zeszyty z 1895 roku tzw.Hachette,nietety strony nie sa ponumerowane i nie wiem czy nabylem dwa czy jeden.Okladki w strasznym stanie( po prostu papier sie kruszy), bardzo delikatny papier ale wewnatrz wszystko dobre.Przegapilem kilka tomow o zyciu prywatnym i historii o Napoleonie napisane przez kogos o nazwisku zaczynajacym sie na L...Lata wydania koniec 19 wieku. Niestety nie moge sobie przypomniec nazwiska autora.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Epoka napoleońska

Post autor: srebrny_lis »

Fajne, tylko kłopot z dobrym zakonserwowaniem :sad: . Była wtedy setna rocznica wojen napoleońskich i I Empire`u. na przełomie XIX i XX w. sporo rzeczy o Napoleonie "intime" wydawał we Francji Arthur Levy.
mapownik
Posty: 203
Rejestracja: 15 cze 2009, 15:19
Lokalizacja: Myszyniec

Re: Epoka napoleońska

Post autor: mapownik »

Wlasnie tego mi brakowalo - Artur Levy.Mialem w reku 5 tomow w dobrze utrzymanej lecz skromnej oprawie.Miekkie okladki i po jakies 300 kartek.Moglo to byc wznowienie z poczatku 20 wieku.
Awatar użytkownika
Kurczak
Posty: 238
Rejestracja: 02 cze 2009, 21:23
Lokalizacja: Olsztyn/ Lengeinen

Re: Epoka napoleońska

Post autor: Kurczak »

Dla chcących poznać bitwy epoki napoleońskiej, w formie skrótowej i encyklopedycznej polecam pozycje "Bitwy epoki napoleońskiej" autorstwa Jonathana Sutherlanda. Autor prezentuje około 80 bitew ( wiele pominiętych ze względu na format książeczki), i zamieszcza jedno bądź dwustronne opis. Ciekawe i w sumie tanie, wiec warto mieć :D
p.s w srodku dużo zdjęć z rekonstrukcji.
Obrazek
Awatar użytkownika
DAMIAN
Posty: 2007
Rejestracja: 28 lut 2008, 23:00
Lokalizacja: Heeswijk

Re: Epoka napoleońska

Post autor: DAMIAN »

Ostatnio zastanawiałem się nad kupnem tej pozycji, zniechęciła mnie ilość stron z której się składa (116), co oznacza właśnie skrótowość i encyklopedyczność książki...choć jeśli mówisz że są ciekawe zdjęcia z rekonstrukcji, to może warto wydać te kilkanaście złotych. :)
Dla rozszerzenia tematu polecam ''Wojny napoleońskie'' Mariana Kukiela, głównie ze względu na zagadnienia taktyki. :)
ODPOWIEDZ