Bakałarzewo

Wasze zdjęcia z wypraw itp.
Awatar użytkownika
Tworas
Posty: 1351
Rejestracja: 06 lip 2007, 19:21
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Bakałarzewo

Post autor: Tworas »

Od kilku dni siedzę sobie na Podlasiu, a konkretniej w Bakałarzewie i gdy jest za gorąco na kopanie to ruszam z aparatem w teren i niczym japoński turysta robię zdjęcia ciekawszych miejsc :)

To może na początek krótka historia miejscowości (opis ze strony gminy)

Pierwsze wzmianki o Bakałarzewie pochodzą z roku 1514, kiedy to król Zygmunt Stary nadał Mikołajowi Michnowiczowi marszałkowi litewskiemu zwanemu "Bakałarzem" część puszczy nad rzeką Dowspudą (obecnie Rospudą). Dowspudę Mikołaja, od tytułu naukowego "bakałarz" zaczęto nazywać Dowspudą Bakałarzowską potem zaś Bakałarzewem. Miasteczko Bakałarzewo jako ośrodek dóbr ziemskich powstało w XVI wieku. Na mapach XVI - wiecznych zaznaczone jest jako Bakalarowo. W XVI wieku powstał do dziś zachowany układ przestrzenny miasta. Początki osadnictwa w dobrach Bakałarzewskich sięgają XVI wieku. Najwcześniej wymienianymi w dokumentach wsiami były: Nieszki i Kotowizna (1558), Gębalówka, Karasiewo, Konopki i Sadłowizna (XVII wieku). Po trzecim rozbiorze dobra znalazły się w zaborze pruskim, następnie w Księstwie Warszawskim a po Kongresie Wiedeńskim w Królestwie Polskim. Prawa miejskie Bakałarzewo uzyskało w najpewniej w 1558 r., a utraciło w 1870 r. na podstawie ukazu carskiego. Największy stan zaludnienia osiągnęło na początku XX w około 2000 mieszkańców. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, rzemiosłem i handlem. Była tu siedziba gminy Wólka oraz parafii, a także szkoła, bożnica żydowska i młyn wodny. W 1921 roku Bakałarzewo liczyło zaledwie 96 domów, 705 mieszkańców. Tak znaczny spadek liczby mieszkańców spowodowany był między innymi działaniami wojennymi oraz epidemią cholery panującą na tym terenie w końcu XIX wieku. W okresie międzywojennym wybudowano w Bakałarzewie nową murowaną szkołę.(1926) i kościół (1936). Tuż przed wybuchem II wojny światowej miejscowość była świadkiem ogromnej manifestacji patriotycznej, w której ludność długim korowodem udała się nad pobliską niemiecką granicę. W czasie działań wojennych Bakałarzewo zostało zniszczone w 90%, po wojnie wieś została odbudowana.

Przez miejscowość przechodzi linia bunkrów, więcej informacji tu

To teraz czas na zdjęcia

Kościół św. Jakuba Apostoła zbudowany w 1936 r., zniszczony w 1944 r., ostatecznie odbudowany dopiero w 89'. Jadąc od strony Olecka do Suwałk widoczny z kilku kilometrów. Za kościołem znajduje się stary cmentarz żydowski, nie wchodziłem, bo za bardzo porośnięty krzakami.
DSCF0322.JPG

Na pięknie urządzonym ryneczku stoi pomnik założyciela Bakałarzewa, królewskiego pisarza i bakałarza - Mikołaja Michnowicza Raczkowicza, więcej informacji o nim tu
DSCF0320.JPG

Widać gospodarz Bakałarzewa dba o pamięć historyczną i w miejscowości możemy spotkać sporo tabliczek informacyjnych. Oto jedna z nich.
DSCF0324.JPG


Koło ryneczku, na wylocie na Olecko stoi pomnik poświęcony Obrońcom Bakałarzewa 39', obok stoi tablica informacyjna.
DSCF0315.JPG
DSCF0316.JPG
A teraz bardzo ponure miejsce, położone 100 m od działki na której przebywam. Drugie zdjęcie nieco prześwietlone, ale mam nadzieję, że czytelne.
DSCF0299.JPG
DSCF0301.JPG
No a tu zrobiłem zdjęcie jeziora Sumowo (za plecami mam ten ponury las), po lewej stronie wpływa do niego Rospuda, w tle kościół św. Jakuba :)
DSCF0296.JPG
Na razie tyle, jak na coś ciekawego trafię to tu jeszcze wrzucę :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
rebok24
Posty: 154
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:16
Lokalizacja: giżycko
Lokalizacja: POLSKA

Re: Bakałarzewo

Post autor: rebok24 »

Coś tam się o ucho obiło z tych rejonów, że fajne.
Plauen
Posty: 76
Rejestracja: 28 wrz 2011, 18:59
Lokalizacja: n-ca
Lokalizacja: NIDZICA

Re: Bakałarzewo

Post autor: Plauen »

I ja kilka lat temu byłem na spływie kajakowym w Bakałarzewie.Moje foty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Plauen
Posty: 76
Rejestracja: 28 wrz 2011, 18:59
Lokalizacja: n-ca
Lokalizacja: NIDZICA

Re: Bakałarzewo

Post autor: Plauen »

c.d
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: Bakałarzewo

Post autor: Blacek »

Cześć!!!
Spływałem kiedyś Rospudą (z 5 razy) i zawsze odwiedzałem bunkry jeszcze przed zagospodarowaniem. Poszukam zdjęć.
Przy głównym bunkrze znalazłem kilka początków od taśmy do MG (nierdzewne) - ciekawe dlaczego ktoś oddzielił je od taśmy?
Wyrazy szacunku dla Pasjonata, który wykonał wspaniałą pracę, tworząc muzeum.
Pozdrawiam!!!
Arek
Posty: 107
Rejestracja: 21 paź 2012, 20:04
Lokalizacja: Suwałki

Re: Bakałarzewo

Post autor: Arek »

Cmentarz okolice Bakałarzewa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
szaher
Posty: 119
Rejestracja: 24 kwie 2008, 13:31
Lokalizacja: Olsztyn-Suwałki
Kontakt:

Re: Bakałarzewo

Post autor: szaher »

To ja też dodam o ziemi Bakałarzewskiej coś
http://www.ojczyzna-suwalszczyzna.pl/ar ... 41945.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Blacek
Posty: 1687
Rejestracja: 21 lut 2010, 09:14
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Natangia/Górowo -Toruń
Kontakt:

Re: Bakałarzewo

Post autor: Blacek »

Cześć!!!
Znalazłem kilka zdjęć z bunkrem . Trochę dawno to było :sad: . Ta wybebeszona kopuła obserwacyjna znajdowała się w bunkrze oddalonym od tego muzealnego o jakieś 100 m w górę rzeki. Bunkry były połączone okopem. W pustej izbie znajduje się obecnie ekspozycja z manekinami. Wieża artyleryjska była wyłożona miękką matą azbestową. W bunkrze było sporo skorup od bakelitowych pojemników na karbid, kilka "groszków", no i załapał się na fotkę dołek z którego wyszły początki taśm. W samej Rospudzie też można było czasem coś znaleźć, np. korpus od pomz-a.
Pozdrawiam!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
rudyvtt
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:36
Lokalizacja: suwałki

Re: Bakałarzewo

Post autor: rudyvtt »

http://ojczyzna-suwalszczyzna.pl/artyku ... 41945.html" onclick="window.open(this.href);return false;
wiesiek
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2017, 19:59
Lokalizacja: Studzianki

Re: Bakałarzewo

Post autor: wiesiek »

Stąd pochodzę. Dawno tam byłem, ale jadę 1 listopada na groby dziadków i znajomych, których nie ma wśród nas.
ODPOWIEDZ