Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Bunkry, pałace, ruiny, podziemia i inne ciekawe obiekty

Moderatorzy: niewidzialny, 3mwoj

nurek
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2013, 20:21
Lokalizacja: kolno

Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: nurek »

Witam! Poszukuję informacji na temat starego cmentarza i kościoła w Górowie. Po kościele nie ma już śladu a na cmentarzu ( który po wojnie został rozebrany ) znalazłem resztki starych krzyży z niemieckimi napisami. Na 100 % był tam też duży podziemny grobowiec. Być może jest na forum ktoś kto orientuje się co tam było? Znam jeszcze kilka tajemnic okolic Górowa - niestety nie posiadam jeszcze(!) sprzętu. Pozdrawiam.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: meickel »

Majątek Bergenthal masz na myśli? Po kaplicy cmentarnej został ślad całkiem wyraźny pośrodku cmentarza, ta do nabożeństw w miejscu obecnego gnojownika.
nurek
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2013, 20:21
Lokalizacja: kolno

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: nurek »

Mam na myśli resztki starego cmentarza w parku a nie w byłym PGRze. Są tam jeszcze kamienne schody na górę na której kiedyś coś stało. Podobno kościół albo jakaś kaplica. Starzy ludzie mówią , że po wojnie cmentarz rozebrali więźniowie.Wszystko co cenne i ludzkie szczątki gdzieś zabrali. Ciekawe czy ktoś tam już szperał.
Awatar użytkownika
Wieliczka
Posty: 718
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:36
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: Wieliczka »

nurek pisze:Mam na myśli resztki starego cmentarza w parku a nie w byłym PGRze. Są tam jeszcze kamienne schody na górę na której kiedyś coś stało. Podobno kościół albo jakaś kaplica. Starzy ludzie mówią , że po wojnie cmentarz rozebrali więźniowie.Wszystko co cenne i ludzkie szczątki gdzieś zabrali. Ciekawe czy ktoś tam już szperał.

A skąd wiesz że zostało wszystko zabrane? Przeczytaj proszę honorowy kodeks poszukiwacza jeśli jesteś śwież osobą i nie wiesz na jakich terenach się kopie. Zdaję sobie sprawę, że realia są inne ale na cmentarzach się NIE KOPIE!!!
nurek
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2013, 20:21
Lokalizacja: kolno

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: nurek »

Kodeks przeczytałem na samym początku. Kiedyś melioracja miała w tamtym miejscu bazę więc myślę , że tego cmentarza tam już nie ma. Kto normalny szukałby fantów na cmentarzu? Uważam że skoro kiedyś stał tam kościół to swego czasu sporo ludzi tam się kręciło. A gdzie są ludzie tam pamiątki po nich.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: meickel »

Na górze był pawilon widokowy, a cmentarz z kaplicą grobową w parku tuż obok gnojownika (który jest na skraju parku).
nurek
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2013, 20:21
Lokalizacja: kolno

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: nurek »

Dzięki meickel. Zmylił mnie deko ten gnojownik , który nie jest gnojownikiem tylko silosem na kiszonkę.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: meickel »

Za Niemca silosy wyglądały inaczej.
Miriam
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2014, 20:22
Lokalizacja: wieś

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: Miriam »

A, czy jest coś wiadomo o innych zaginionych cmentarzach? Interesuje mnie tematyka dawnych ozdób cmentarnych, żeby porównać ją z tym co mamy w tej dziedzinie dzisiaj. Jest gdzieś jakaś szansa zgłębienia się w ten temat i znalezienia jakiegoś interesującego znaleziska? Naprawdę bardzo mi na tym zależy.
Awatar użytkownika
wojtes1200
Posty: 1230
Rejestracja: 26 cze 2009, 06:52
Lokalizacja: Albrechtsdorf

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: wojtes1200 »

Pewnie każdy ci napiszę, że odpowiedz masz tu http://www.wmfp.pl/forum/viewforum.php?f=1" onclick="window.open(this.href);return false;
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: meickel »

Zajrzyj do mnie ;-) Na razie w katalogu strony głupie 150 opuszczonych cmentarzy, kilka razy więcej czeka na publikację.
Awatar użytkownika
Manufaktura Dzika
Posty: 5327
Rejestracja: 19 lip 2007, 17:27
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: kuźnia Heilsberg
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: Manufaktura Dzika »

http://www.closeddoor.eu/heilsberg/licbark.html" onclick="window.open(this.href);return false;

nastawnia już jest tylko wspomnieniem :(
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: meickel »

Żeby tylko ta jedna. PKP to wróg opuszczonych nr 1.
Awatar użytkownika
padre
Posty: 265
Rejestracja: 13 gru 2010, 16:51
Lokalizacja: L-W

Re: Ruiny cmentarza w Górowie koło Kolna

Post autor: padre »

Trochę Dzikuszka odszedłeś od tematu,ale dodam że kiedyś pracowałem na tej nastawni.Ech :sad: .
ODPOWIEDZ