Ruiny XV w. kościoła w Borkach koło Bartoszyc

Bunkry, pałace, ruiny, podziemia i inne ciekawe obiekty

Moderatorzy: niewidzialny, 3mwoj

duch
Posty: 1359
Rejestracja: 10 lip 2007, 18:33
Lokalizacja: Olsztyn

Ruiny XV w. kościoła w Borkach koło Bartoszyc

Post autor: duch »

Zdjęcia jeszcze cieplutkie, zrobione podczas niedzielnej wyprawy z Bartmanem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
B@ggy
Posty: 467
Rejestracja: 10 lip 2007, 17:07
Lokalizacja: Heilsberg

Post autor: B@ggy »

Duchu. Właśnie w Borkach na polach stoją bunkry i dalej w kierunku na Pilwę. Może widziałeś? Zaznaczyłem je kropkami. Pewnie nie wszystkie ale miej więcej orientacyjnie.
Obrazek
duch
Posty: 1359
Rejestracja: 10 lip 2007, 18:33
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: duch »

Wielkie dzięki za mapkę. Szukaliśmy umocnień dysponując bardzo ogólnymi informacjami i w niesprzyjających okolicznościach przyrody (gęsta roślinność, błoto, deszcz i dziwni tubylcy). Okazało się niestety, że roślinność praktycznie uniemozliwia znalezienie czegokolwiek, jeśli nie zna się chociaż przybliżonej lokalizacji. Ale za to przekonałem się, że sezon grzybowy można uznać za otwarty.
Awatar użytkownika
B@ggy
Posty: 467
Rejestracja: 10 lip 2007, 17:07
Lokalizacja: Heilsberg

Post autor: B@ggy »

Fajny kościół. Widziałem go z daleka z pobliskich pól. Miałem wstąpić tam w drodze powrotnej ale bunkry mnie pochłonęły tak bardzo że nie mogłem wrócić. Zaszedłem za daleko od tej wsi. Ciekawe jakie są jego losy...
marti

Post autor: marti »

duch pisze:... Ale za to przekonałem się, że sezon grzybowy można uznać za otwarty.
sezon grzybowy rozpoczęty:
Obrazek
Awatar użytkownika
bartman
Posty: 654
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:06
Lokalizacja: Dolina Róż

losy kościoła w Borkach.

Post autor: bartman »

Borki. Jedna z kilku osad zasiedlonych przez polaków, zapewne w XIV stuleciu. Oni nadali jej nazwę, którą dopiero po wiekach władze niemieckie zniekształciły na Borken. Wieś należała do zakonu. Wzniesiono w niej kościół, który spłonął podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1414 roku. Kościół odbudowano jeszcze w XV wieku, a w XVII wieku dobudowano do niego wieżę. We wsi ciągle mieszkali Polacy, bo jeszcze w drugiej połowie XVII wieku w kościele wygłaszano kazania po polsku. Kościół ten był symbolem polskości tych ziem. Kościół spłonął w 1945 roku i pozostały z niego ruiny, traktowane jako zabytek niższej kategorii.

Tyle udało mi się znaleźć.
Awatar użytkownika
B@ggy
Posty: 467
Rejestracja: 10 lip 2007, 17:07
Lokalizacja: Heilsberg

Post autor: B@ggy »

Dzięki Bartman za informacje. To bardzo ciekawe co napisałeś. Wogóle jestem pełen podziwu, że ten kościół jeszcze stoi. Ciekawe czy ktoś dba o jego "stan techniczny". Pozdro
Awatar użytkownika
bartman
Posty: 654
Rejestracja: 10 lip 2007, 14:06
Lokalizacja: Dolina Róż

borki

Post autor: bartman »

Jako zabytek niższej kategorii, podlega pod konserwatora. Który ......
Sądząc po krzakach i zaroślach oraz po pozostałościach śladów miejscowych to nikt.
duch
Posty: 1359
Rejestracja: 10 lip 2007, 18:33
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: duch »

Spis zabytków powiatu bartoszyckiego:

http://www.kobidz.pl/app/site.php5/getFile/4819
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Chyba mieliśmy okazję się widzieć na miejscu :D
duch
Posty: 1359
Rejestracja: 10 lip 2007, 18:33
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: duch »

meickel pisze:Chyba mieliśmy okazję się widzieć na miejscu :D
To Ty robiłeś zdjęcia stojąc na sklepieniu wejścia ?
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Tak jest. Wiedziałem, że kopaczy widzę.
duch
Posty: 1359
Rejestracja: 10 lip 2007, 18:33
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: duch »

No proszę jaki ten internet mały :D No cóż było wtedy trochę błota, które przykleiło się tu i tam, ale w związku z osiągnięciami, to na razie jesteśmy bardziej szukacze niż kopacze :). A swoją drogą, fotografią jako hobby zajmuję się kilka lat, a kopaniem od niedawna.
meickel
Posty: 336
Rejestracja: 29 lip 2007, 19:53
Kontakt:

Post autor: meickel »

Może będzie okazja wymienić namiary.
A ja w kopanie bawiłem się parę razy w życiu; zresztą, pokażę tutejsze fanty do identyfikacji.
srebrny_lis
Posty: 7191
Rejestracja: 19 gru 2007, 14:29
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: srebrny_lis »

Dwa lata temu znalazłem w internecie obszerne wypisy (w starej niemczyźnie) z kroniki parafialnej w Borkach z końca XVII wieku, prowadzonej przez strasznie upierdliwego pastora. Szczególnie zainteresowały mnie zapiski dotyczące zniszczonej obecnie wsi dworskiej łęg (Lengen): dotyczyły podejrzeń o czary i "kurewstwa" (dosłownie) niektórych dziewczyn. W łęgu pozostały tylko fundamenty dworu i folwarku, ponadto zagajnik prastarych dębów, z nagrobkiem ostatniej właścicielki pośrodku. W pobliżu - zapomniany leśny cmentarz ewangelicki osady Młyńsko (jeszcze parę lat temu z ziemi wystawały tam kaloty czaszek obnażone przez erozję i deszcze - makabra!).
ODPOWIEDZ