Stalag I B Hohenstein

Okres II wojny światowej
Awatar użytkownika
Piłsudczyk
Posty: 196
Rejestracja: 06 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Olsztyn-Allenstein

Stalag I B Hohenstein

Post autor: Piłsudczyk »

Proponuję omówić kwestię obozu jenieckiego (Soldaten Lager IB Hohenstein) koło Królikowa pod Olsztynkiem. Teren znany z pobliskiego Mauzoleum Hindenburga (Tannenberg Denkmal) do tej pory oddaje guziki i inne pamiątki. Proszę się dzielić "refleksjami" z wykopek i co Wam się udało znaleźć, aby zebrać i usystematyzować wiedzę ;)
kachas
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2009, 22:49
Lokalizacja: Olsztyn

Stalag I B Hohenstein

Post autor: kachas »

Wprawdzie nie pochodzi z wykopek,tylko wyszperałam za dzieciaka w rzeczach mojego ojca i na skutek długich nagabywań dowiedziałam się że to mój biologiczny dziadek,ale tez ciekawe.Dziadek był jeńcem w stalagu IB.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piłsudczyk
Posty: 196
Rejestracja: 06 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Olsztyn-Allenstein

Stalag I B Hohenstein

Post autor: Piłsudczyk »

Ciekawa historia i intersujące zdjęcie - widać parę elementów francuskiego ekwipunku.
W necie znalazłem zdjęcie lotnicze Mauzoleum Hindenburga (Tannenberg Denkmal) z widocznymi w prawym, górnym rogu barakami Stalagu I B (obsadzona drzewami droga na górze zdjęcia to szosa z Olsztynka do Drwęcka przez Królikowo). Zamieszczam też rysunek pomnika, wykonany "na gorąco" parę lat temu, podczas mojej obecności na terenie tego obozu. Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
kachas
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2009, 22:49
Lokalizacja: Olsztyn

Stalag I B Hohenstein

Post autor: kachas »

Czyli na terenie dawnego obozu sa jeszcze jakieś baraki?Zamierzałam tam sie wybrać,poszukac jakiegos miejsca gdzie mozna zapalić świeczkę bo jakos umyśliłam sobie ze dziadek nie przeżył stalagu,bo skoro moja babka poszła do więzienia politycznego to jego pewnie spotkało cos gorszego.Ale po moich poszukiwaniach okazało się że wrócil po wojnie do Francji,znaczy się przeżył.Znajomi mówili ze na terenie byłego obozu nic nie ma,więc zapał odwiedzenia tego miejsca mocno zelżał.Ale jak się okazuje że jeszcze jest tam co zobaczyć,przy najbliższej okazji jadę:)
Awatar użytkownika
von der Goltz
Posty: 540
Rejestracja: 30 sie 2009, 18:42
Lokalizacja: Warńija
Lokalizacja: Gdansk

Stalag I B Hohenstein

Post autor: von der Goltz »

http://www.werttrew.fora.pl/nasze-odkry ... ,1618.html" onclick="window.open(this.href);return false;

pare zdjec
Awatar użytkownika
zlotuptaka
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2009, 17:53
Lokalizacja: OLSZTYN
Kontakt:

Stalag I B Hohenstein

Post autor: zlotuptaka »

Na moich fotkach widać zarysy budynków
http://zlotuptaka.pl/?galeria=218&rodza ... lot7%20126" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
warwick
Posty: 1571
Rejestracja: 10 lip 2007, 21:15
Lokalizacja: Olsztyn

Stalag I B Hohenstein

Post autor: warwick »

Witam,
w królikowie nie ma nic - żadnych budynków po stalagu... jest owszem kilka fundamentów i może ze dwa fragmenty ścian ale to wszystko
jest pomnik i jakiś czas temu była jeszcze kopia wierzy strzelniczej ale się rozsypała :(

z rzeczy jakie tam znalazłem to: masa guzików ( Polskie, Francuskie, Belgijskie, Holenderskie, Niemieckie, Brytyjskie, Amerykańskie... znalazłem też guzik Łotewski (może 15 SS Freiw. Diwision Lettland ;) )

poza tym sporo moniaków ze swastą, francuskich z dziurką,blach stalagowych wybitych i czystych i innych rzeczy codziennego użytku obozowego

pozdr.warwick
Awatar użytkownika
zlotuptaka
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2009, 17:53
Lokalizacja: OLSZTYN
Kontakt:

Stalag I B Hohenstein

Post autor: zlotuptaka »

Widać zarysy budynków czyli slady po fundamentach
Awatar użytkownika
warwick
Posty: 1571
Rejestracja: 10 lip 2007, 21:15
Lokalizacja: Olsztyn

Stalag I B Hohenstein

Post autor: warwick »

kachas pisze:Czyli na terenie dawnego obozu sa jeszcze jakieś baraki?(...)
to co napisałem było między innymi odpowiedzią na to pytanie

pozdr.warwick
Awatar użytkownika
PRUSAK50
Posty: 92
Rejestracja: 10 paź 2007, 17:44
Lokalizacja: Olsztyn

Stalag I B Hohenstein

Post autor: PRUSAK50 »

Do drobiazgów które wymienił Warwick dodam różnego rodzaju klamerki.Teren często odwiedzany przez poszukiwaczy i każdy znajdzie coś ciekawego. Miesiąc temu trafiłem złoty krzyż matki.
BLACK
Posty: 1268
Rejestracja: 10 lis 2009, 09:58
Lokalizacja: Allenstein

Stalag I B Hohenstein

Post autor: BLACK »

Może ktoś określić gdzie dokładnie były baraki albo zaznaczyć .Na foto widoczne miejsce Hindenburga mauzoleum .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Stalag I B Hohenstein

Post autor: zoz »

BLACK widac na skanie. Dobrze sie przypatrz.
BLACK
Posty: 1268
Rejestracja: 10 lis 2009, 09:58
Lokalizacja: Allenstein

Stalag I B Hohenstein

Post autor: BLACK »

Patrze patrze i lipa :) Najbardziej mi pasuje te jasne zielone duże pole po lewej.
Awatar użytkownika
zoz
Posty: 1653
Rejestracja: 17 lis 2007, 19:05
Lokalizacja: Allenstein

Stalag I B Hohenstein

Post autor: zoz »

Pomnik poległych żołnierzy 147. Pułku Piechoty. Obecnie pomnik Lwa na placu przed ratuszem w Olsztynku
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
warwick
Posty: 1571
Rejestracja: 10 lip 2007, 21:15
Lokalizacja: Olsztyn

Stalag I B Hohenstein

Post autor: warwick »

Witajcie,

legenda do mapy :
kółko czerwone - mauzoleum
niebieski prostokąt - teren obozu (w sumie to nie do końca ale czytaj dalej legendę)
żółta krecha i obszar pokolorowany na żółto na niebieskim obszarze - teren na którym najprawdopodobnie nie było już jako takiego obozu ale mogły stać jakieś pomocnicze budowle ...

kilka guzików z Królikowa
- Francja - artyleria
- Anglia - 22nd THE CHESHIRE REGIMENT (piękny i kompletny guzik)
- Łotewski - być może należał do żołnierza łotewskiego być może z 15 Dyw SS Lettland - coś mi się obiło kiedyś o uszy, że pod koniec wojny pilnowali też obozów
- Holenderski - płaszczowy


dołączam też szkic mapki obozu który mniej więcej pokrywa się z tym co wychodzi z ziemi

pozdr.warwick
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ