Winian

Jak konserwować, restaurować i czyścić nasze fanty

Moderator: Don Joker

Awatar użytkownika
genek
Posty: 277
Rejestracja: 19 lut 2008, 19:58
Lokalizacja: Korschen

Winian

Post autor: genek »

Witam wszystkich :lol:

Mam kilka pytan do znawcow tematu :guru:

1.Czy zakupilem to o czym mowa? :wstyd: :roll:

Przyszlo mi dzisiaj z POLSKI w paczce, mieszkam w UK (mam nadzieje ze to nie wáglik :lol: )zarcik.
P1160621.JPG
2.Jesli to jest to co tak wszyscy chwala ,to prosze poinstruowac nieznajacego sie na rzeczy jak do tego podejsc ? :lol: (chodzi mi o jakies proporcje ile czego jaki roztwor itd.
3.Czy proces czyszczenia jest bezpieczny :roll: dla oczu ,nosa :roll: :lol:

z gory dziekuje i pozdrawiam Grzegorz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
numi5
Posty: 155
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:01
Lokalizacja: władysławowo

Re: Winian

Post autor: numi5 »

Roztwór winianu sodowo-potasowego nie jest groźny, skuteczniejszy w połączeniu z wodą utlenioną, poczytaj http://www.zbieraniemonet.za.pl/czyszcz ... ianych.php" onclick="window.open(this.href);return false;" .
Awatar użytkownika
genek
Posty: 277
Rejestracja: 19 lut 2008, 19:58
Lokalizacja: Korschen

Re: Winian

Post autor: genek »

dziekuje :cool:
Awatar użytkownika
Lipek
Posty: 191
Rejestracja: 16 cze 2010, 18:22
Lokalizacja: wwo
Lokalizacja: Toruń

Re: Winian

Post autor: Lipek »

Winian należy rozrobić w 8% roztworze NaOH.
Uve
Posty: 365
Rejestracja: 06 sie 2007, 22:26

Re: Winian

Post autor: Uve »

Należy pamiętać że NaOH czyli wodorotlenek sodu (jeden ze składników kreta do rur) jest substancją żrącą, i dla oczy i dla skóry. Po prostu trzeba zachować dużą ostrożność.

Chętnie bym się dowiedział czy w przypadku czyszczenia sreberek można użyć winian z czymś innym niż wodorotlenek sodu (NaOH), z czymś bezpieczniejszym. Kiedyś pytałem o to na innym forum ale nikt nic nie odpowiedział. W podanym przez numi5 linku pisza o winianie z dodatkiem wody utlenionej, ale nie wiem czy to skuteczny i zarazem bezpieczny dla sreberek zestaw składników.
Awatar użytkownika
genek
Posty: 277
Rejestracja: 19 lut 2008, 19:58
Lokalizacja: Korschen

Re: Winian

Post autor: genek »

Ah te chemiczne procenty :lelele: :zebek:

Czy moglby ktorys z kolegow :guru: lopatologicznie opisac (w 4-5 ppkt.) ile gram winianu ile wody ?ile tego kreta z czym co laczyc ?

Nie jestem leniwy ;) poprostu lepiej czasami posluchac doswiadczonych kolegow,mysle ze nie tylko dla mnie przyda sie taka informacja?! :papa:
Uve
Posty: 365
Rejestracja: 06 sie 2007, 22:26

Re: Winian

Post autor: Uve »

Z kretem do rur nie mieszaj, bo procz wodorotlenku sodu (NaOH) ma też inne substancje niewiadomo jakie i nie wiadomo jaki by wpływ miały na monety. Wspomniałem tylko że NaOH jest składnikiem kreta by wzmocnić przekaz o tym, że NaOH jest substancją żrącą. A czysty 100% NaOH (takie granulki), można normalnie w sklepach chemicznych w necie kupić, tak jak i winian.

Odnośnie pytania gienka, zacytuje może zdanie z książki a ktoś to przetłumaczy na zrozumiały język :) W książce "Konserwacja monet i medali" autor Marek Kołyszko pisze:
"Postępowanie konserwatorskie w przypadku stopów srebra z miedzią (...) Metoda chemiczna polega ma umieszczeniu skorodowanego zabytku w kąpieli o składzie: w 5% roztworze wodorotlenku sodowego, w którym rozpuszczamy winian sodowo-potasowy w ilości 10 g na 100 ml"

Pierwsza uwaga może nie dla każdego oczywista, 100ml wody czy poniższych roztworów to w zasadzie to samo co 100 gram więc zamiast odmierzać objętość można po prostu zważyć sobie odpowiednią ilość wody.

Wątpliwość jaką miewam to czy robiąc np. 5% roztwór używamy 5 gram substancji i 100ml wody czy 5g i 95ml. Wydaje mi się że 5 i 95, bo 5% roztwór oznacza, że w 100ml roztworu jest 95ml wody i np. 5 gram danej substancji.

Więc najpierw rozpuszczasz 5 gram wodorotlenku sodu (NaOH) w 95 ml wody.
I teraz dwie wersje, zależy jak rozumieć słowa z książki: albo do całego powyższego roztworu, którego teraz jest 100ml, dodajesz 10 gram winianu, albo zamiast 100ml powyższego roztworu bierzesz 90ml, i do tego dodajesz 10 gram winianu.

Różnice nie są wielkie i wg mnie nie będą miały znaczenia dla monety, jak roztwór będzie ciut słabszy to najwyżej ciut dłużej potrwa kąpiel, ale może ktoś precyzyjnie wyjaśni słowa z książki.

Co do samej wody, w książkach pisze się o wodzie destylowanej. Nie o takiej z kranu. Myślę że w przypadku braku możliwości nabycia wody destylowanej najbardziej zbliżona będzie woda demineralizowana, jaką można np na stacjach benzynowych kupić. Ale to też może ktoś lepiej obeznany napisze, czy jest jakiś problem by użyć wody z kranu albo np. wody mineralnej niegazowanej.
Awatar użytkownika
Remington
Posty: 1391
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:43
Lokalizacja: Gdynia

Re: Winian

Post autor: Remington »

Ja to rozumiem tak, że 10 gram winianu rozpuszczamy w 100ml 5%roztworu wodorotlenku sodu
Awatar użytkownika
genek
Posty: 277
Rejestracja: 19 lut 2008, 19:58
Lokalizacja: Korschen

Re: Winian

Post autor: genek »

Super panowie dziekuje za obszerne wyjasnienia :guru:

Musze sie jeszcze w co nie co zaopatrzyc :lol: ,bo materialu do czyszczenia jest masa :zebek: :kon:
Awatar użytkownika
FELIX
Posty: 1954
Rejestracja: 20 mar 2010, 22:52
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Winian

Post autor: FELIX »

Uve pisze:Z kretem do rur nie mieszaj, bo procz wodorotlenku sodu (NaOH) ma też inne substancje niewiadomo jakie i nie wiadomo jaki by wpływ miały na monety. Wspomniałem tylko że NaOH jest składnikiem kreta by wzmocnić przekaz o tym, że NaOH jest substancją żrącą. A czysty 100% NaOH (takie granulki), można normalnie w sklepach chemicznych w necie kupić, tak jak i winian.

Odnośnie pytania gienka, zacytuje może zdanie z książki a ktoś to przetłumaczy na zrozumiały język :) W książce "Konserwacja monet i medali" autor Marek Kołyszko pisze:
"Postępowanie konserwatorskie w przypadku stopów srebra z miedzią (...) Metoda chemiczna polega ma umieszczeniu skorodowanego zabytku w kąpieli o składzie: w 5% roztworze wodorotlenku sodowego, w którym rozpuszczamy winian sodowo-potasowy w ilości 10 g na 100 ml"

Pierwsza uwaga może nie dla każdego oczywista, 100ml wody czy poniższych roztworów to w zasadzie to samo co 100 gram więc zamiast odmierzać objętość można po prostu zważyć sobie odpowiednią ilość wody.

Wątpliwość jaką miewam to czy robiąc np. 5% roztwór używamy 5 gram substancji i 100ml wody czy 5g i 95ml. Wydaje mi się że 5 i 95, bo 5% roztwór oznacza, że w 100ml roztworu jest 95ml wody i np. 5 gram danej substancji.

Więc najpierw rozpuszczasz 5 gram wodorotlenku sodu (NaOH) w 95 ml wody.
I teraz dwie wersje, zależy jak rozumieć słowa z książki: albo do całego powyższego roztworu, którego teraz jest 100ml, dodajesz 10 gram winianu, albo zamiast 100ml powyższego roztworu bierzesz 90ml, i do tego dodajesz 10 gram winianu.

Różnice nie są wielkie i wg mnie nie będą miały znaczenia dla monety, jak roztwór będzie ciut słabszy to najwyżej ciut dłużej potrwa kąpiel, ale może ktoś precyzyjnie wyjaśni słowa z książki.

Co do samej wody, w książkach pisze się o wodzie destylowanej. Nie o takiej z kranu. Myślę że w przypadku braku możliwości nabycia wody destylowanej najbardziej zbliżona będzie woda demineralizowana, jaką można np na stacjach benzynowych kupić. Ale to też może ktoś lepiej obeznany napisze, czy jest jakiś problem by użyć wody z kranu albo np. wody mineralnej niegazowanej.
Jesteś z błędzie. Roztwór X% to ilość gramów substancji rozpuszczona w 100ml wody i koniec. W przypadku mieszania etanolu z wodą, nie możemy w taki łatwy sposób obliczyć stężenia i objętości ponieważ 50ml wody i 50ml etanolu nie jest równe 100ml - w ramach ciekawostki.

Dla uzyskania 5% roztworu NaOH, należy 5g wodorotlenku sodu rozpuścić w 100g H2O następnie w tej ilości rozpuścić 10g winianu. Cała filozofia i alchemia :D
Awatar użytkownika
Kujawiak
Posty: 189
Rejestracja: 01 sty 2010, 16:20
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Toruń

Re: Winian

Post autor: Kujawiak »

Feliks jesteś w błedzie :nono: , Uve ma rację, jeśli chcemy mieć roztwór 5% to: 5g substancji którą chcemy rozpuścić i 95g rozpuszczalnika, odsyłam chociażby tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/St%C4%99%C ... procentowe" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
jeśli do 100g wcześniej przygotowanego 5% roztworu NaOH dodaję 10g winianu i trzymuję 9% roztwór winianu. gdybym 10g winianu dodał do 90g roztworu 5% NaOH to miałbym 10 % roztwór winianu.
widać że między metodą pierwszą a drugą zaproponowaną przez Uve jest niewielka różnica wynosząca 1%, oba roztwory spełnią swoją rolę. jednak aby właściwie wyliczać ilości poszczególnych składników mieszanin itp. nie posługujmy się alchemią :zebek: są wzory, można skorzystać, kto nie lubi wzorów są proporcje.
co do kwesti mieszania etanolu z wodą i zmiany objętości mieszaniny w stosunku do objętości substancji wyjściowych to Felix ma rację, ale różnica jest tak mała że sobie tym nigdy d... nie zwracałem.
co do stosowania kreta zamiast NaOH to się nie opłaca, za 1 kg NaOH w wakacje płaciłem 5 PLN a cena kreta wychodzi z 3-4 x więcej. z dużym prawdopodobieństwem stawiam że to jest to samo bez żadnych udziwniaczy, ktoś musi zarobić na krecie ale my nie chcemy przepłacać i mamy 100% pewności co kupujemy.
Awatar użytkownika
FELIX
Posty: 1954
Rejestracja: 20 mar 2010, 22:52
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Winian

Post autor: FELIX »

No ja się nie zgadza, ale to nie jest przemotem dyskusji.
Wzór na stężenie procentowe = ms/mr * 100%
10g winianu/100g rozpuszczalnika (wody) * 100% = 10%.
Żeby nie było wzór pochodzi z notatki na wiki którą się podpierałeś.
Awatar użytkownika
Remington
Posty: 1391
Rejestracja: 10 wrz 2007, 19:43
Lokalizacja: Gdynia

Re: Winian

Post autor: Remington »

Jeśli chcesz zrobić 50% roztwór winianu, to jego 50gram rozpuścisz w 50 gram, czy 100 gram wody?
1/2 nie równa się 1/3
Co wy jakąś nową matematykę i chemię tworzycie?

ps. ciekawe jak to przełożycie na skład procentowy stopów metali szlachetnych.
:D
Awatar użytkownika
FELIX
Posty: 1954
Rejestracja: 20 mar 2010, 22:52
Lokalizacja: Olsztyn
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Winian

Post autor: FELIX »

W 100g wody, ale taki roztwór prawdopodobnie jest nie do uzyskania w normalnych warunkach ponieważ będzie to roztwór nasycony.
Gdzie zrobiłem błąd? nigdzie.
Hipotetycznie dla Remingtona:
Ms/mr*100%
50g winianu/100g wody*100%=50%
Kolega może tworzy nową matematykę i chemię. Ja jedynie przekazuję tą, której uczyli mnie w szkołach i na studiach i której uczyłem innych.
Awatar użytkownika
Kujawiak
Posty: 189
Rejestracja: 01 sty 2010, 16:20
Lokalizacja: Toruń
Lokalizacja: Toruń

Re: Winian

Post autor: Kujawiak »

Feliks nie wypisuj takich bohomazow bo czytają to ludzie i gotowi są w to uwierzyć. Mylisz pojęcia, z tego co piszesz to nie odróżniasz pojęcia roztworu od rozpuszczalnika. Nie chwal się tym że uczyli Cię tego na studiach bo przenosisz wstyd uczelni. Tego uczyli kiedys w podstawówce! Tyle w temacie, jesli informacje z sieci są nieprzekonywujące to wystarczy zerknąć do tablic chemicznych lub podręcznika z chemii analitycznej. I proszę Cię nie zagęszczaj dodatkowo tematu nasyceniem roztworów, bo i tu wdepniesz na minę. Patrz dalej niż czubek swojego nosa, a dostrzezesz rzeczywistość.
ODPOWIEDZ